Majoránka je vytrvalá bylinka, která pochází z oblasti Středomoří a východní Asie, dnes se ale hojně pěstuje také u nás. Zatímco v české kuchyni je oblíbenější v sušené podobě, například ve francouzské či středomořské kuchyni je najdeme více jako čerstvé. Důvodem je to, že majoránka je v oblasti Středomoří dostupná celý rok, zatímco u nás tu čerstvou sklízíme v období léta. Pokud bychom se rozhodli pěstovat ji uvnitř, můžeme ji mít k dispozici taktéž po celý rok.
Zdravotní účinky majoránky
Kromě kulinářského využití se tato bylinka používá také v léčitelství. Disponuje protizánětlivými vlastnostmi. V tradiční medicíně se používá jako lék a prevence různých onemocnění – od potíží s trávením, tak také po respirační obtíže (ano, čaj z majoránky lze použít na kašel a rýmu). Ulevíte si i od potíží s očima, srdcem, revmatických bolestí a neurologických poruch. Pomáhá zlepšovat chuť k jídlu a odstraňuje plynatost. Je vhodná i na akné a čistění ran. A to jsou rozhodně důvody, proč bychom ji měli mít vždy doma v zásobě – ať už čerstvou, nebo tu sušenou.
Majoránka není pro každého
Existují skupiny lidí, kteří by se nadměrné konzumace majoránky měli raději vzdát. Jsou to tito:
- Alergické reakce – majoránka může skutečně vyvolat alergickou reakci.
- Těhotenství – navzdory účinkům, které jsou spojovány s uklidněním trávicích potíží se majoránka v těhotenství nedoporučuje. Může totiž vyvolat krvácení a dokonce i potrat.
- Kojení – v současné době neexistují žádné zdroje, které by potvrdily bezpečnost majoránky u kojících žen.
- Podráždění kůže – majoránka může vyvolat potíže s kůží u citlivějších jedinců.
- Interakce s léky – pozor by si měli dát lidé, kteří užívají léky na vředy, poruchy krvácení nebo mají plánovanou operaci.
Sušení majoránky
Nejlepším způsobem, jak si uchovat majoránku až do příští sklizně, je její sušení. To může probíhat několika různými způsoby. Pokud majoránku pěstujete speciálně proto, abyste si vytvořili její zásoby, vyplatí se investovat do většího množství rostlin, protože po usušení, se množství majoránky velice zmenší. Rostlinu sklízíme vždy předtím, než začne kvést, protože to pak ztrácí svou chuť i cenné látky. Jednoduše stačí odříznout stonky rostliny asi 3 cm nad zemí.
Příprava na sušení
Majoránku můžete též zakoupit v obchodě, pamatujte ale na to, že k tomuto účelu se využívají čerstvé stonky, které vypadají zdravě. Stonky, které chcete sušit (ať už z domácí rostliny nebo z obchodu), vždy je před sušením důkladně omyjte vodou. Odstraňte všechny hnědé nebo vybledlé listy. Jedině tak získáte maximálně kvalitní sušenou majoránku. Předtím, než začnete majoránku sušit jedním ze čtyř způsobů, které vám nabídneme níže, nechte majoránku vysušit na vzduchu. Pomoci ji můžete tak, že ji jemně zabalíte do papírové utěrky, která odsaje přebytečnou vodu a poté rozložíte na látkovou utěrku.
Sušení majoránky zavěšením
Jedná se asi o nejjednodušší způsob, protože k tomu nepotřebujete žádné přístroje a spotřebiče. Je to velmi jednoduché, budete ale potřebovat vhodné místo pro zavěšení bylinek. Vezměte 4-5 stonků majoránky a svažte je ve spodní části provázkem k sobě (podobně jako kytici květin). Tento provázek by měl být dostatečně dlouhý, protože právě díky němu zavěsíte bylinku na místo, které je teplé. Stonky musí viset řezem vzhůru. Za dva až šest týdnů budou zcela vysušené a můžete je uskladnit pro další použití.
Sušení majoránky v troubě
Pokud nechcete čekat tak dlouho, můžete bylinky vysušit také v obyčejné troubě. Jednotlivé stonky v jedné vrstvě rozložte na plech vyložený pečícím papírem. Troubu nastavte na 80 °C. Bylinky budou za dvě až čtyři hodiny zcela vysušené. Pravidelně je kontrolujte. To, že jsou hotové, poznáte tak, že je vyjmete z trouby, necháte vychladnout a poté zkusíte rozdrtit mezi prsty. Pokud to půjde, bylinka je dobře vysušená.
Použití sušičky na ovoce
Sušička se nemusí použít jen na ovoce a zeleninu, ale také na bylinky. Snítky majoránky musí být suché, než je vložíte do sušičky. Nastavte teplotu na 35 až 50 °C. Potrvá asi 18 hodin, než bylinky vysušíte. Tato pomalejší metoda sušení ale zachová více cenných látek v bylince, než kolik jich zůstane po sušení v troubě. To, že jsou hotové, poznáte tak, že je zkusíte rozdrtit mezi prsty, jako v předchozím případě.
Sušení majoránky v mikrovlnné troubě
Někomu se tato metoda nelíbí, protože má za to, že se připraví o všechny cenné látky v bylince. Umístěte majoránku v jedné vrstvě na talíř nebo tácek vhodný do mikrovlnné trouby. Zapněte je na jednu minutu v mikrovlnné troubě. Poté bylinky zkontrolujte a nechte je odpočinout 20 sekund. Teprve poté je můžete znovu vložit do mikrovlnné trouby. Tento proces opakujte až do okamžiku, kdy považujete své bylinky za dostatečně vysušené.
Skladování sušených bylinek
K sušení bylinek používáme nádobu z tmavého skla s víčkem. Díky tomu si co nejdéle zachovají skvělou chuť a barvu. Tyto nádoby umístěte na tmavé a suché místo mimo přímý dopad slunečních paprsků. Také by neměly stát nikde, kde dochází k ohřevu, to znamená ne do blízkosti trouby nebo sporáku.
Sušená majoránka
Majoránka patří k bylinkám, které mají v sušené podobě mnohem koncentrovanější chuť ve srovnání s čerstvou formou. Většina bylinek to má právě naopak – sušením ztrácí určitou chuť. Díky tomu můžete majoránku použít i do pokrmů, které se vaří déle. Během vaření totiž uvolňuje svou chuť.