Jak zpracovat syrovátku?

Pokud jste si vyráběli vlastní řecký jogurt, tvaroh nebo čerstvý sýr, pak vám mohla zbýt řídká tekutina bělavé až zažloutlé barvy. Právě to je ona syrovátka. Nevylévejte ji, protože je cenným zdrojem živin, zejména bílkovin. Syrovátka je jedním z hlavní druhů bílkovin v mléce. Syrovátka může být kyselá (vzniká při výrobě jogurtů a měkkých sýrů) nebo sladká (vzniká při výrobě tvrdších sýrů vyráběných se sýřidlem, jako je čedar). Také sůl v syrovátce může omezit její použití. Dejte si pozor, syrovátka obsahuje laktózu.

Syrovátka

Využití syrovátky

Syrovátku považujeme jako doplněk zdravé výživy. Můžete si ji koupit také v práškové podobě, odkud ji využijete do smoothie či jiných míchaných nápojů. Syrovátku lze přidat také do palačinek, při výrobě domácích müsli tyčinek, ale také do polévek a dušených pokrmů. Syrovátku můžete použít místo vody nebo mléka ve slaných receptech nebo ji přidat jako tekutou přísadu při výrobě pečiva. Syrovátku je možné přidat také do dresinků a marinád. Pokud jí máte opravdu hodně, uvařte v ní těstoviny či rýži. Do syrovátky můžete přidat led a vypít ji jen tak.

Chuť syrovátky

Syrovátka chutnají podobně jako bílý jogurt, avšak mají jen velmi jemnou chuť. Jsou nakyslá a krémová současně. Práškovou syrovátku můžete zakoupit ochucenou různým ovocem (jahody, banány), ale také čokoládou, vanilkou či kávou. Koupit sušenou syrovátku lze v lékárnách nebo v obchodech se zdravou výživou. Na čerstvou syrovátku narazíte na farmách a farmářských trzích, dostupná je ale také v obchodech se zdravou výživou.

Syrovátka a sýr

Skladování syrovátky

Sušenou syrovátku je možné skladovat v uzavřené vzduchotěsné nádobě ve tmě a na suchém místě. Doba použití závisí na datu exspirace uvedeném na obalu. Čerstvou syrovátku uchováváme v lednici ve skleněné uzavřené nádobě. Uzavřená má životnost až šest měsíců, po otevření je třeba spotřebovat ji v rámci několika dnů.

Použití sladké nesolené syrovátky

Pokud máte k dispozici syrovátku, která vám zbyla po výrobě sýra, který vyžadoval syřidlo (jsou to středně tvrdé sýry), pak máte sladkou syrovátku. Jestliže jste při výrobě sýra nepoužili sůl, máte syrovátku nesolenou. Tu můžete použít na výrobu těchto produktů:

  • Ricotta: pravá ricotta se vyrábí ze syrovátka, která zbyla po výrobě mozzarelly. Můžete na ni ale použít jakoukoli jinou syrovátku, když se smíříte s tím, že nebudete mít úplně stoprocentní ricottu. Abyste vyrobili ricottu, je třeba zahřát syrovátku s čerstvým mlékem a kyselinou citronovou. Poté se přidá syřidlo a sbíráte sýr.
  • Mozzarella: při výrobě tohoto sýra můžete použít syrovátku na místo vody. Dostanete tím více chuti.
  • Máslo ze syrovátky: zchlaďte syrovátku v lednici. Smetana z ní vystoupá na povrch a je možné ji použít k výrobě másla.
  • Na rostliny: syrovátku smíchejte v poměru 1:1 s vodou a nastříkejte na rostliny, které chcete ochránit před padlí. Syrovátka, kterou zaléváte rostliny, může snížit pH půdy. to je prospěšné například pro rajčata.

Výroba sýra

Použití kyselé nesolené syrovátky

Tuto syrovátku získáte po výrobě produktů, které využívaly bakteriální působení k okyselení potravin, jako je kozí sýr, jogurt, zakysaná smetana a další. Takovou syrovátku, která je bohatá na probiotika, je možné použít:

  • Smoothie a míchané nápoje – všude tam, kde byste použili bílý jogurt. Můžete rozmixovat přezrálé banány (či jiné ovoce) se syrovátkou, doplnit kostkami ledu a máte osvěžující nápoj.
  • Do kosmetiky – díky kyselosti dosáhnete tonizaci pokožky. Syrovátku můžete přidat do vody ve vaně nebo ji nanést na vatový tampon a nanést na vlhkou pokožku. Po několika minutách působení opláchněte.
  • Péče o vlasy – syrovátka zanechává vlasy hladší a lesklejší.

Použití slané syrovátky

Pokud jste při výrobě sýra použili sůl, máte slanou syrovátku. Tu lze použít například těmito způsoby:

  • Polévkový vývar – hodí se do polévek, kam přidáváme mléko nebo smetanu. Stejně tak lze použít na omáčky z dušeného masa.
  • Pečení – syrovátku lze použít místo tekuté složky při pečení pečiva, jako jsou rohlíky, chleba, ale také těsto na pizzu.
  • Namočení ořechů a obilovin: tím, že namočíte ořechy a obiloviny do syrovátek jim nejenom dodáte chuť, ale také je obohatíte o probiotika. Můžete je použít také při vaření těchto produktů.

Syrovátkový prášek

Výroba práškové syrovátky

Pokud máte čerstvou syrovátku, ale chtěli byste raději práškovou, máme pro vás dobrou zprávu. Můžete si ji vyrobit! Po vysušení tekuté syrovátky vám zbývá v podstatě bílkovinná směs: syrovátkový protein. I ten má mnohé použití. Jak jej vyrobit? Zde je postup krok za krokem:

  1. Nalijte 3,8 litru mléka (nebo směsi mléka a tekuté syrovátky) do velkého hrnce. Vyplatí se použít čerstvé mléko.
  2. Mléko zehřejte na teplotu 83 °C (při měření se teploměr nesmí dotýkat dna ani stěn hrnce). Nesmí se vařit! Pokud nemáte teploměr, teplota 83 °C nastává, když mléko začíná mírně probublávat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno