Kolečkové – nebo i in line brusle, chcete-li, patří k oblíbené volnočasové aktivitě celé řady lidí. A není divu, jedná se totiž o kombinaci sportovního výkonu, ale i odpočinkové záležitosti, která je během slunných dnů velice příjemná. To, co naopak hodně lidí také může zpočátku odradit, je brždění. Ano, bez něj je to velice složité. Koneckonců, bruslení v sobě zahrnuje i trochu toho adrenalinu a každý se pochopitelně chce vyvarovat nějakého toho úrazu nebo karambolu. Pokud jezdíte někde, kde je kruhová dráha, dá se to bez brždění pravděpodobně také bez větší úhony přežít, třeba jednoduše tím, že se přibrzdíte o lavičku nebo nějaké sezení, které zde bývá, ale přiznejme si – není to právě ideální, a to obzvláště pak v případech, kdy je potřeba uhnout, nebo náhle změnit směr. Tak jako tak, když chcete jezdit po nějaké cyklostezce, či po jiných delších trasách, bez brždění se neobejdete.
Na úvod můžeme říci, že to není zase až tak složité, jak se může na první pohled zdát, ale jako všechno ostatní, je to především o tréninku a nácviku, abyste v tomto aspektu získali zkušenosti a s tím spojenou i pozdější jistotu. Uvidíte, že se vám nakonec uleví, až si to dostatečně osvojíme. Pojďme tedy na to.
Kolečkové brusle a jejich typy
Kolečkové brusle existují v několika základních provedeních, což se liší především v jejich tvaru, ale také počtu koleček, či celkové konstrukci. Podle toho se poté nabízí způsob, kterým postupovat dál.
Čtyřkolky
Začneme pak u klasických kolečkových bruslí, jak je známé z dřívějších dob – to znamená dvě kolečka ve předu a dvě vzadu. Říká se jim také čtyřkolky. Dnes se s nimi ve venkovních areálech už tolik nesetkáte, přesto i tak mají spoustu fanoušků. Ve světě je třeba vcelku oblíbené tzv. roller derby, nebo jste určitě viděli v nějakém filmu takové ty retro diskotéky pod barevnými paprsky a hudbou z osmdesátých let. To je ono.
In-line brusle
Druhý typ bruslí je ten, který je v této době častější, a sice in line brusle. Ty se vyznačují tím, že vypadají jako klasická bota a kolečka nejsou ve dvou řadách, nýbrž v jedné. Můžete se setkat s tím, že počet koleček bude různý. Existují v provedeních o třech, čtyřech, i pěti kolečkách.
Jak brzdit na kolečkových bruslích?
Pro brždění na kolečkových bruslích se obecně doporučuje zastavovat za použití zarážek na špičkách. Bez nich je potřeba být už trochu zkušenější bruslař, abyste to na běžném pouličním povrchu zvládli. Ne všechny brusle však těmito zarážkami disponují, podobně jako brzdovými pedály. Existují ale i další metody. Pro většinu z nich nemá čeština ideální ekvivalent, tudíž budeme používat anglickou terminologii.
Jaké jsou metody brždění na kolečkových bruslích?
1. metoda – Toe Stop Drag
Jedná se o asi nejjednodušší způsob zastavení na kolečkových bruslích. Tato metoda spočívá v tom, že vyvážíte větší část své váhy na jednu nohu, abyste tím zmenšili odpor a ten byl poté dostatečně lehký na to, abyste mohli nohu táhnout za sebou, ale dostatečně razantní, aby vás zpomalil. Postupuje se pak tak, že se pokrčí přední koleno a vyváží větší část vaší váhy zhruba o 80 %. Během toho musíte nechat špičce druhé brusle, aby se vyškrábala za přední brusli a tak vás zpomalila. Rovněž byste měli pokrčit i zadní koleno, čímž by se měla noha uvnitř posuvné brusle napnout.
2. metoda – T-Stop
I u tohoto typu brždění je většina váhy těla na přední brusli. Pokrčte přední kolo a udržujte tělo ve vzpřímené poloze právě s většinou váhy na přední noze. Druhou brusli pak buď táhněte nebo posouvejte za sebou buď po dvou kolečkách dopředu, nebo čtyřech kolečkách naplocho.
3. metoda – Plough Stops
Během tohoto typu vaše tělo připomíná a písmeno a – áčko, jelikož chodidla jsou širší než ramena, zatímco brusle jsou rovnoběžné, kolena pokrčená a tělo vzpřímené. Tímto způsobem je také možné zastavit, nicméně je dobré počítat s tím, že to chvíli trvá.
Všechny uvedené metody je také samozřejmě možné kombinovat. Záleží na tom, co vám tak nějak nejlépe zafunguje. Logicky je vhodnější si osvojit jeden způsob, případně i techniku, která vám nejlépe funguje, i když zde třeba není přesně popsána. Každý člověk má totiž trochu jiné těžiště a pohybuje se trochu jiným způsobem. Na to je potřeba pamatovat. Podobně jako na to, že brždění na kolečkových bruslích je věc tréninku a osvojení chvilku trvá. Je vhodné se také podívat, jak to přesně vypadá v praxi. Kupříkladu na Youtube se dá najít celá řada tutoriálů, či návodů, jak správně postupovat. Ať už těch, které jsme si zde popsali, tak i dalších.