Miska vývaru obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Jíst ho můžete, jak se vám zrovna hodí, pít ho z hrnku, nakrájet do něj zeleninu, uvařit nudle, možností je dost. Chuťově i obsahově se liší vývary z různých druhů masa. Doma asi nejčastěji připravujete z hovězího či kuřecího. Zkoušeli jste někdy srnčí vývar? Je to opravdu dobrota. Máme pro vás několik ověřených receptů.
Jak docílit nejlepšího vývaru
Aby byl vývar opravdu poctivý, měl by se vařit, respektive táhnout co nejdéle. Zvěřina a hovězí by měly být v hrnci několik hodin, klidně i pět nebo šest. Kuřecímu stačí hodina a půl, ale pokud máte čas, můžete ho táhnout delší dobu. Zeleninovému vývaru stačí asi tři čtvrtě hodiny.
Kořenovou zeleninu vždy přidávejte i do masového, aby v něm bylo co nejvíce vitaminů. Přidat lze i kosti, pro lepší chuť výsledné polévky je nejdříve dejte na deset minut do trouby. Pečte o teplotě 200 stupňů. Chcete-li, aby byla polévka zbarvená do zlatova, maso i zeleninu před vařením krátce osmahněte.
Recepty na srnčí vývar
Srnčí vývar se žampiony
Co budete potřebovat
- Srnčí maso s kostmi
- kořenovou zeleninu
- cibuli
- pepř
- nové koření
- divoké koření
- petrželovou nať
- žampiony
- sůl
- tuk dle vlastního výběru
Jak postupovat
Očistěte maso a zeleninu, celou směs včetně kostí krátce osmahněte na tuku. Poté přidejte studenou vodu a přiveďte k varu. Vařte minimálně do doby, než maso změkne, chutnější vývar získáte delším tažením.
Vytáhněte maso a kosti, polévku sceďte hustým cedníkem. Přidejte do ní žampiony a zeleninu dle libosti. Dochuťte ji kořením a solí. Nakonec do ní vraťte nakrájené maso. Chcete-li, před podáváním uvařte ještě polévkové nudle. Před podáváním ozdobte polévku nasekanou petrželovou natí.
Polévka z kostí
Co budete potřebovat
- srnčí kosti
- mrkev
- petržel
- celer
Jak postupovat
Kosti krátce opečte v troubě, pak je spolu se zeleninou vložte do hrnce se studenou vodou. Přiveďte k varu a na mírném ohni táhněte alespoň tři hodiny. V závěru přidejte pepř a nové koření. Vývar popíjejte jako kouzelný lektvar na kosti a žaludek, nebo do něj přidejte novou zeleninu a nudle a jezte ho jako polévku.
Proč jíst vývar?
Vývar je mocný všelék. Pomáhá při různých onemocněních, ale měli byste ho do jídelníčku zařazovat i ve zdraví. Má totiž velký přínos pro náš organismus. Dodává spoustu vitamínů, minerálů, bílkoviny a zdravé tuky, vývar z kostí obsahuje také kolagen. Vývar je snadno stravitelný a všechny zdravé složky jsou pro tělo lehce zpracovatelné.
Pravidelným jedením vývaru si posílíte imunitu, brzy zpozorujete zkvalitnění vlasů, nehtů a pleti, zlepší se vám také nálada. Díky vývaru budete dokonce klidněji spát. Uklidňuje žaludek a trávicí soustavu, proto je vhodný při různých trávicích obtížích. Pomáhá při rýmě, nachlazení a jak je známo, také při kocovině.
Zvěřina je zdravá
Zvěřina je pro mnoho lidí chutnější než maso z hospodářských zvířat. Věděli jste, že je i zdravější? Má lepší poměr živin, obsahuje méně tuku, za to více bílkovin. Je v něm také více vitaminů a je bohatá na železo. S kvalitou masa z velkochovů, které se prodává v supermarketech, se zvěřina vůbec nedá srovnávat. Ale pozor: zvěřinu kupujte jen z ověřených zdrojů. Předejdete tak nemilé situaci, kdy by se vám na talíř dostalo maso z nemocného zvířete.
Co dalšího můžete udělat pro imunitu?
Vývary samotné k dobré imunitě samozřejmě nestačí, je to jen dílek do obrovské skládačky. Abyste byli zdraví, musíte mít celkově vyvážený jídelníček, obzvlášť dbejte na vlákninu, neboť na tu se často zapomíná. Dodržujte pravidelný pitný režim, vyhýbejte se alkoholu, cigaretám, choďte včas spát. Nezapomínejte na každodenní pohyb a pobyt venku.