Alergie na skořici

Skořice je oblíbeným kořením v mnoha pokrmech. Ať už se jedná o rohlíčky, tousty nebo šneky, má tato ingredience svou přitažlivou vůni i chuť. Skořice dodává pokrmům výraznou chuť. Bohužel se však u některých lidí může objevit alergie na toto koření, resp. na proteiny, které se v něm nachází.

Použití skořice (nejen) v kuchyni

Skořice je běžné koření, které pochází z kůry různých druhů skořicovníků, jež pocházejí z některých částí Číny, Indie a jihovýchodní Asie. Skořice se používá hlavně v potravinách pro zvýraznění chuti. Mnoho lidí však užívá skořici také k léčebným účelům. Je třeba mít na paměti, že skořice nemusí být přímo uvedena na etiketách potravin, a může být tak ukryta pod obecnými názvy koření, resp. směs koření, nebo dochucovadlo.

Skořice

Typy alergie na skořici a její projevy

Potravinová alergie

Běžná potravinová alergie na skořici je nejrozšířenějším případem citlivosti na toto koření. Objevuje se však běžně také i u jiných potravin v závislosti na tom, na co je vaše tělo alergické. Nejčastěji se projevuje následujícími příznaky, které se zpravidla dostaví do hodiny od expozice:

  • brnění, svědění a otok rtů, obličeje a jazyka
  • potíže s dýcháním
  • bolest břicha
  • průjem nebo zvracení
  • nevolnost, závratě či mdloby

K diagnostice potravinové alergie pak slouží standardní kožní test.

Alergická kontaktní dermatitida

Skořice může někdy způsobit vyrážku, která není životu nebezpečná a nazývá se kontaktní dermatitida. Obvykle vypadá jako běžná spálenina od slunce, přičemž je nejčastěji na vině skořicový olej (kapalina, která dodává skořici typický říz). V Evropě je považován za alergen a v případě jeho přítomnosti nad určitou míru je nutné jej uvádět v seznamu složek v potravině.

Diagnostika zde není vždy jednoduchá, protože vyrážka se může objevit několik týdnů, měsíců nebo i let od vystavení se skořici. Pro potvrzení alergie se pak využívá náplasťový (epikutánní) test, přičemž po potvrzení citlivosti je radno vyhýbat se skořici a výrobkům ji obsahujícím.

Stomatitida

Stomatitida je zánět úst nebo rtů. Mezi příznaky patří mimo jiné bolest, pálení, vředy a olupování sliznice. Kromě konzumace skořice jste mohli být vystaveni působení alergenu v běžných produktech, kde byste však toto koření nečekali –včetně ústní vody, zubní pasty, skořicových žvýkaček a dalších výrobků. Většina hlášených případů stomatitidy způsobené skořicí pochází ze zubních past a žvýkaček.

I zde je vhodné pro diagnostiku využít náplasťový test a platí podobná doporučení jako u jiných typů alergie, tedy vyhnout se skořici i produktům, které vám podráždění způsobují, obloukem.

Co může vyvolat alergii

Vdechutní, dotyk nebo konzumace skořice mohou u některých lidí vyvolat alergické reakce. Umělá skořicová příchuť ve žvýkačkách, zubní pastě nebo ústní vodě může občas vyvolat analogické projevy alergie, zejména pak kontaktní stomatitidu. Tento stav však zpravidla odezní, jakmile lidé přestanou skořici požívat. Reakci může u některých lidí vyvolat také skořicový olej obsahující cinnamol nebo cinnamal. Tyto látky najdeme nejčastěji ve vonných přípravcích a svíčkách.

Skořice

Jak řešit alergii na skořici

Prvním krokem při zpozorování alergické reakce na skořici je pochopitelně vyhnout se její konzumaci nebo i expozici tomuto koření. V případě snahy řešit problém s oborníkem vám pak praktický lékař může předepsat vhodné antihistaminikum, případně vám doporučí adrenalinový autoinjektor, který vám pomůže zvládat anafylaktické šoky vyvolané vystavením se skořici. Toto se pak doporučuje zejména u dětí.

Pokud tedy máte podezření na alergii na skořici, v domácnosti se jí co nejrychleji zbavte, a v případě přetrvávajících potíží se neváhejte obrátit na odbornou pomoc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno