Počasí posledních týdnů nám značně připomíná, že se zima už blíží. Ne všichni jsou nadšenci skialpů, pojďme si tak přiblížit jednu trochu netradiční destinaci: Jordánsko. Všichni ho asi známe pro jeho kulturní památky, třeba Petru, případně přírodní krásy – měsíční krajina Wadi Rum nebo Mrtvé moře. Možná trochu překvapivě je tu ale i výborný trek s názvem Jordan trail – lesy, pouští i památkami s příležitostnými návštěvy u beduínů doma.
Několik magazínů ho dokonce zařadilo i mezi nejhezčí treky světa. Samozřejmě rozumíme, že jim nebudete věřit, ostatně my to také neděláme, ale z naší osobní zkušenosti to opravdu stojí za to – zejména, když bude v Česku typická zima se 2 °C a mrholením, zatímco tu budete moct chodit skoro v tričku. Právě zima je ideální pro návštěvu, v létě by to bylo příliš velké horko a byly by příliš velké problémy. Jen pozor, i tu může v zimě ve vyšších polohách sněžit, nezapomeňte tak také teplé oblečení.
Trail je sice neznačen, ale jeho oficiální stránka dává vždy velmi dobré a přesné informace, kde přespat, najít vodu či jídlo nebo jak se kam nejlépe dostat.
Jak se tam dostat?
Jordánsko je po Izraeli asi nejjednodušeji dostupnou zemí Blízkého východu. Do Ammanu i Aqaby létá sousta nízkonákladových přepravců – Easyjet, Wizzair i Ryanair z Prahy, Vídně, Budapešti i všech dalších měst. Do Jordánska potřebujete vízum, které ale bez problému dostanete na letišti. Pokud budete mít kromě treku v plánu navštívit i nějaké kulturní památky, určitě není na škodu zamyslet se and Jordan Passem – kromě víza tak totiž dostanete kartu na vstup do všech památek. I kdybyste měli v plánu navštívit jen Petru, už vás to vyjde levněji než kupovat zvlášť vstup a vízum.
Začátek v rezervaci Dana
Jordan trail se táhne přes celé Jordánsko – od města Um Qais na severu až po Rudé moře na jihu. V podstatě celou dobu víceméně kopíruje směr řeky Jordán, ačkoliv samozřejmě místo údolí putuje po horách až o kilometr výše. Ta nejhezčí se část se ale nachází až v poslední třetině celé trasy – 85 km mezi rezervací Dana a známou Petrou.
Dana je asi nejznámějším jordánským kaňonem a její rozměry vás stoprocentně uchvátí – však se podívejte na fotky. Nahoře ve vesnici se dá přespat v oficiálních ubytování. Trek vede kaňonem dolů až do údolí Jordánu, kde lze přespat v jednom z neoficiálních kempů – najdete je třeba na mapy.cz. Nejlepší by měl být ten označen jako Wadi Malaga. Alternativou je i velmi předražená Feynan “Ecolodge”, pyšnící se různými tituly udržitelného turismu. My doporučujeme ušetřit desítky dolarů a obloukem se jí vyhnout.
Další den vyrazíte opět do hor. Tak to je na Jordan trailu obvyklé – jeden den do údolí, druhý zpátky nahoru. Čeká vás sice pár km po rovině, ale nebude to dlouho trvat, než se z 300 metrů budete zvedat takřka do 1000 m n. m. Místní soutěsky, hory, kaňony a skalní věže ale musí uchvátit. Spát je nejlepší opět nadivoko, v místě s názvem Ras Al-Feid.
Do Petry
Třetí den je poměrně náročný – čeká vás totiž přes 20 km. Po malých pěšinkách se ale nakonec pouští začnete postupně dostávat do civilizace. Cíl etapy je Malá Petra, menší sestra slavnější Petry. Rozhodně se jí také vyplatí prozkoumat, je tu daleko méně turistů. Kempovat můžete kdekoliv u beduínů nebo nadivoko v kopcích nahoře.
Poslední etapa pak vede z Malé Petry do Petry. Trasa vede oficiálně zadním vstupem a tam se bez vstupenky nedá projít, není proto špatný nápad o den dříve dostopovat k hlavní pokladně ve Wadi Musa a vstupenky si dopředu zařídit, abyste si mohli Petru užít netradičně zezadu. Pokud půjdete trek v zimě a navíc zadním vchodem, máte aspoň prvních pár hodin jistotu, že se vyhnete největším turistickým davům.
Ve Wadi Rum
Trek z Wadi Musa, “hlavní” vesnice u Petry, pochopitelně pokračuje dál. Několik desítek kilometrů už jsou relativně opakující se pouštní kopce, dokud nepřijdete do slavné vesnice Rum. Právě tady se rozprostí pouštní krajina Wadi Rum, která vám zkrátka vyrazí dech. V celé poušti vám beduínu budou tvrdit, že musíte spát u nich v kempu (takový trochu turistický podvod), stačí ale říct, že jdete Jordan trail, zašít se někam za skály a můžete si hvězdnou oblohu užívat sami. Je tu prý jedna z nejlepších na světě
Ve Wadi Rum se také nachází nejvyšší hora Jordánska, Jabal Umm ad Dami (1854 m n. m.). Z oficiální trasy je to odbočka asi na 20 km a 1000 m převýšení, takže cca 1 den. Můžete si najmout i řidiče (ve vesnici Rum jich bude spousta), kteří vás tam ochotně odvezou. Počítejte s cca 100 dolary na auto.
Výstup každopádně není kromě tepla, nedostatku vody a vzdálenosti jakkoliv náročný. Zkrátka jdete po poušti, dokud nedojdete k nejvyšší hromadě kamenů, na kterou vede ze západu jasně chozená cesta. V celé Wadi Rum se také výborně leze, bez přehánění se dá přitom říct, že je to jedna z nejspektakulárnějších lezeckých destinací vůbec.