Jak zamrazit lilek

Lilek neboli baklažán pochází z Balkánu, ale stále více si razí cestu i do našich kuchyní. Při správné úpravě se jedná o velmi chutnou a také zdravou zeleninu (ač je to vlastně ovoce jako některé jiné druhy lilkovitých). Jak zamrazit lilek a uchovat si ho na horší časy?

Proč si dopřát lilek

Lilek obsahuje mnoho minerálů a prospívá tak našemu zdraví. V době, kdy dozrává (koncem srpna a v září) jej pořídíme za příznivou cenu a tehdy je vhodné si udělat zásoby na zimu. Nejlepším způsobem je asi zamražení.

Lilek

Výběr vhodných kusů

Stejně jako k přípravě pokrmů z čerstvého lilku, i na mražení vybíráme raději mladé, čerstvé kusy. Ty poznáme tak, že slupka je lesklá a hladká, bez dolíčků, a stopka je zelená. Mladé plody neobsahují téměř žádná jádra a hlavně mají minimum solaninu. Což je jed, který ve větším množství škodí. Že je ho v lilku více, poznáme podle hořkosti a také, že se nám na řezu ihned zbarví do hněda. Pak je potřeba nakrájený lilek namočit do vody, aby se solanin vyplavil. Je obsažen více ve zralejších plodech a také, pokud byly lilky ponechány na světle. Proto je skladujeme v temnu.

Příprava

  1. Lilky můžeme mrazit celé, nebo nakrájené dle našeho zvyku či způsobu pozdějšího použití.
  1. Vždy je vhodné před samotnou přípravou lilky buď vcelku (propíchané vidličkou) nebo nakrájené vložit do slaného nálevu (pokud jsou hořké) nebo je alespoň posolit a nechat takzvaně „vypotit“, aby se zbavily přebytečné tekutiny. Lilky vcelku máčíme asi 3 hodiny, nakrájeným postačí 30 minut. Vymáčené nebo vypocené lilky pak osušíme papírovou utěrkou.
  1. Lepší je zamrazovat plody tepelně upravené, zachovají si svou chuť a konzistenci.

Tepelná úprava

  1. Blanšírování: Hodí se pro nakrájený lilek. Předpřipravené (viz výše) kostky nebo hranolky vložíme na 2-3 minuty do horké vody (těsně pod bodem varu), cedníkem vyjmeme a ihned zchladíme v míse s ledovou vodou (s kostkami ledu). Osušíme na utěrce a zamrazíme.
  1. Smažení: asi půlcentimetrové plátky nebo kolečka předpřipraveného lilku postupně smažíme na pánvi z obou stran na troše oleje dozlatova. Vyjmeme na papírovou utěrku a po vychladnutí mrazíme.
  1. Pečení: Je vhodné jak pro celé lilky, tak pro plátky. Plech vyložený pečícím papírem pomažeme olejem a rozložíme předpřipravené buď celé lilky nebo plátky. Celé pečeme na 170 °C do změknutí, plátky na 200 °C asi 10 minut, během pečení obrátíme. Dáme vychladnout a zamrazíme.

Zamrazení

  1. Před konečným uložením do mrazničky necháme jednotlivé kousky lilku rozložené v jedné vrstvě na tácku předmrazit, aby se nám neslepily. Po několika hodinách sesypeme do sáčků nebo nádob.
  1. Dbáme, aby sáčky byly neprodyšně uzavřeny, nejlépe s odsátím vzduchu. Lepší je uložení do vzduchotěsných nádob. Lilek snadno přebírá jiné pachy a mohli bychom se dočkat nemilého překvapení.
  1. Mražený lilek spotřebujeme nejdéle do příští sklizně, pak ztrácí chuť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno