Brambory jsou chutnou přílohou, bohužel poněkud pracnou. Ač na ně máme mnohdy chuť, raději sáhneme po sáčku rýže či těstovin, ať už z časových důvodů, nebo proto, že jsme líní brambory loupat a krájet. A jak zamrazit brambory?
Problematické je také jejich skladování, zvláště pokud nevlastníme chladný tmavý sklep. Brambory na nás nepočkají, až budeme mít čas je vařit a klidně si shnijí nebo zplesniví. To u rýže a těstovin nehrozí.
Jak tedy uchovat brambory déle?
Jako první nás asi napadne je zamrazit, ale předchozí zkušenosti jiných kuchařů a známých nás většinou odradí. Přitom jen stačí vědět, jak na to. Vždyť přece brambory ve zmrazeném stavu kupujeme. Pytlíky s hranolky nebo kroketami má v mrazničce kdekdo, i když někdy pochybné kvality. Připravme si tedy domácí, jdeme na to.
Příprava brambor před mrazením
Brambory musíme před vložením do mrazničky zbavit přebytečného škrobu a tepelně je upravit. Nemrazíme je celé, ale nakrájíme je na libovolné tvary. Pak bude výsledek perfektní.
- Odstranění škrobu
Jak už z praxe víme, brambory chladem sládnou. Způsobuje to obsah škrobu, který se mění na cukr. Proto vybíráme odrůdy s nižším obsahem škrobu a ještě ho co nejvíce odstraníme. To provedeme buď namáčením brambor ve studené vodě a nebo vložením do horké vody těsně pod bodem varu, tzv. blanšírováním.
Nejen máčení je důležité
Ve studené vodě je máčíme nejméně půl hodiny. Potom je vybereme, propláchneme a necháme oschnout na utěrce. Blanšírujeme zhruba 5 minut, pak ihned vložíme do mísy s ledovou vodou. Vychlazené dáme opět na utěrku oschnout.
- Tepelná úprava
- Blanšírované brambory už vlastně tepelně upravené jsou, můžeme je bez problémů zamrazit. Využijeme je například při přípravě polévek nebo na zapékání.
- Pro pozdější přípravu pečených nebo smažených hranolků či plátků využijeme předsmažení. Osušené brambory vymáčené ve studené vodě vkládáme po částech do rozpáleného oleje a smažíme jen krátce, nesmějí se zbarvit. Vybereme je na papírovou utěrku k okapání tuku a vychladnutí.
- Zamrazit můžeme také hotové výrobky z brambor, například bramborovou kaši, krokety z bramborové kaše, bramboráčky nebo bramborové knedlíky, plněné i neplněné.
Zmrazení brambor nebo výrobků z nich
Hranolky nebo jinak nakrájené a předpřipravené brambory, případně hotové výrobky předmrazíme v jedné vrstvě oddělené od sebe například na tácu. Takto se nám neslepí k sobě. Zamrazené sesypeme do sáčků nebo vzduchotěsných nádob a uchováváme v mrazničce nejdéle 6 měsíců.
Příprava zmrazeného polotovaru
- Předsmažené a blanšírované brambory předem nerozmrazujeme, smažíme, pečeme nebo vaříme ihned po vytažení z mrazničky.
- Hotové výrobky necháme rozmrazit v chladničce a poté ohřejeme v mikrovlnné troubě, na pařáčku, na pánvi (kaši) nebo v klasické troubě (bramboráčky).