Hmyz – i přes to, že bez něj by to v přírodě nešlo – dokáže zvláště v letních měsících člověka řádně potrápit. Když ale mluvíme o problémech s hmyzem, máme většinou na mysli hmyz létavý, který nám bzučí okolo hlavy a nedovolí nám v klidu relaxovat. Problém s hmyzem však můžeme mít i v bazénu, ba co víc, pod jeho hladinou.
Seznamte se s potápníkem
Brouk potápník je členem specifické skupiny živočichů, vodního hmyzu. Patří přitom mezi sladkovodní brouky a setkat se s ním můžete leckde, v rybnících, potocích, ale spatřit ho můžete také v bazénu na vaší zahradě. A že se umí potápník potápět, o tom vůbec nepochybujte.
Potápník patří ale i mezi výborné letce, před vzletem vypustí kapalinu, která by jej jinak držela pod vodou. Pokud se potřebuje dostat zpět, tekutinu opět nasaje do sebe, aby ztěžknul a mohl se znovu potápět. Pro nádech nad hladinu se vrací někdy až sedmkrát za hodinu.
Potápníci a jejich život
Samce od samičky lze rozpoznat téměř okamžitě. Samci mají krovky zcela hladké, samičky naopak vroubkaté. Páří se hlavně na jaře, samička přitom snáší až kolem 1000 vajec. Jeho množení je rychlé, při zanesení vajec do akvária by znamenalo nejspíš velkou pohromu pro ryby, neboť se jedná o dravce, který nepohrdne ani malou rybkou. Na druhou stranu se živí především larvami komárů, kterých dokáže spořádat ohromné množství.
Brouci potápníci jsou také velice odolní vůči teplotním změnám a ani pokud nemají co žrát, jsou schopni přežít celou zimu. Není přitom vůbec nepravděpodobné, že se potápník bude chtít usídlit ve vašem bazénu. Co s tím ve chvíli, kdy se tak stane?
Proč potápníka lákají bazény?
Je třeba si ujasnit, že potápníka neláká bazén o nic víc, než jakékoliv jiná vodní plocha. Nejde mu přímo o bydlení v bazénu, ale i tak jej může vyhodnotit jako skvělé místo. Pokud je totiž bazén kalný, anebo do něj padá listí a další nečistoty, bude přitahovat další hmyz. Ten tím pádem vytvoří hostinu pro tyto hladové, potápějící se brouky. A tam, kde má dostatek potravy, bude potápník spokojený. Z toho také plyne návod na to, jak mu vysvětlit, že váš bazén není pro něj.
Nejúčinnějším způsobem, jak zabránit vniknutí potápníků do vašeho bazénu, je vodu řádně filtrovat a udržovat ji maximálně čistou. Důležité je také její ošetřování chlórem nebo jinými chemikáliemi určenými pro úpravu bazénové vody. Rozhodně nepoužívejte v bazénu insekticidy, protože i když brouky zabijí, mohou potenciálně ublížit i lidem.
Zameťte listí a další nečistoty z okolí bazénu a na noc používejte plachtu. Brouky (nejen potápníky), kteří již v bazénu jsou vylovte síťkou. Zkuste také omezit výskyt hmyzu v zahradě v okolí bazénu. Zvažte postřik rostlin insekticidem. V tomto případě ale pozor na to, abyste nezlikvidovali i hmyz užitečný nebo dokonce chráněný. K tomuto kroku sáhněte raději pouze v krajním případě.
Chceme potápníka likvidovat?
Existuje však ještě jeden přístup k řešení přítomnosti potápníka v zahradním bazénu. Jak již bylo uvedeno, brouk potápník dokáže být i užitečný. S velkou efektivitou likviduje komáří larvy. Je tedy opravdu nutné jej likvidovat? Pokud v bazénu udržujete čistotu a on se u vás přesto usídlí, zkuste s ním alespoň nějakou dobu vycházet. I jeho pozorování je zážitkem.
Jedná se ale o řešení pro skutečné milovníky přírody a asi jej nelze úplně doporučit pro bazény, ve kterých se koupou malé děti. Potápník totiž může kousnout, byť jeho kousnutí není nebezpečné, ani není spojené se vstříknutím jedu nebo něčím podobným.
Brouk potápník je rozhodně zajímavý živočich, jehož cesty se bohužel občas střetnou s těmi lidskými. Bazén na vaší zahradě je vaším královstvím a je logické, že potápník v něm nebude asi příliš vítán. Jinde by ale měl požívat spíše naší ochrany a obdivu.