Když se v lese keříky zamodrají, nastává čas sběru borůvek a výroby receptů z nich – skvělá je například borůvková klevela. Zpočátku sbíráme přímo do pusy, pak do hrnečků a bandasek, ve kterých si nosíme modré drahokamy domů. Maminka už je zpracuje na lahodné koláče, knedlíky a podobně.
A pak nastane doba, kdy nemůžeme modrou ani vidět, ale je nám líto nechat úrodu na keřících zkazit. A tak přinášíme další bandasky se slovy: hlavně je nechceme jíst. A v tuhle dobu maminka zaloví v kuchařce po babičce a připraví na zimu třeba výbornou borůvkovou klevelu.
Co je klevela
Klevela, nebo také klevera či klabera jsou výrazy pro ovocnou rozvářku. Nejspíše jsou odvozené z němčiny, konkrétně ze slova „kleben“, které znamená „lepit“. No, při její přípravě byli všichni ulepení až dost, to je pravda. Některé prameny také uvádějí, že název pochází od českého slova „klevetit“. Může být, při vaření klevely se totiž dříve hospodyňky scházely v jednom stavení a klevelu vařily z doneseného ovoce společně. A že při tom klevetily, o tom není sporu.
Jak vypadá klevela
Její konzistence je hrubší než u džemů, ale řidší než u povidel, klevela je spíše řídká kaše, s většími kousky ovoce a množstvím neodpařené šťávy.
Z čeho se dělá klevela
Je to vlastně ovocný rozvar připravovaný vždy z čerstvého, vyzrálého ovoce s malým přídavkem cukru, někdy doplněný kořením či jiným ochucovadlem, například alkoholem. Ovoce může být jakékoli, čím více obsahuje přirozeného cukru, tím lépe.
Použití klevely
Klevelu používáme vždy teplou a to buď hned po přípravě, nebo ji zakonzervujeme zavařením a před podáváním ji ohřejeme. Těsně před konzumací ji můžeme zahustit škrobovou moučkou nebo zakysanou smetanou na hustší omáčku, kterou pak poléváme nejčastěji ovocné knedlíky, noky nebo taštičky. Využijeme ji také ke zmrzlině, do pohárů, ale klidně třeba i k masu.
Babiččina borůvková klevela
Ingredience:
- lesní borůvky asi 1000 g
- cukr krupice asi 300 g (dle chuti a sladkosti borůvek)
- trochu skořice nebo rum (záleží opět na vaší chuti)
Postup:
- Čerstvě natrhané borůvky přebereme a zbavíme lístků a jiného napadaného smetí. Nemyjeme!
- Borůvky nasypeme do hrnce se silným dnem, můžeme je trochu rozmačkat třeba „šťouchadlem“ na brambory. Podlijeme 2-3 lžícemi vody.
- Přidáváme-li skořici, vložíme ji buď hned s borůvkami vcelku (po uvaření vyjmeme), nebo na konci vaření přisypeme trochu mleté.
- Rozvařujeme za stálého míchání do změknutí.
- Pak přisypáváme po troškách cukr a dále vaříme do částečného odpaření. Trvá to asi 10 minut. Záleží, jakou konzistenci chceme mít a také jak široký máme hrnec nebo kastrol. Pamatujeme ale, že nevaříme povidla, klevela musí mít pořád chuť čerstvého ovoce, cukr nesmí zkaramelizovat.
- Klevelu odstavíme a přidáme rum, chceme-li.
- Hotovou klevelu buď za tepla použijeme nebo ji přendáme do skleniček a zavaříme na 80 °C 15-20 minut (podle velikosti sklenic).