Mirabelky jsou malé kulaté plody, které rostou na stromu zvaném slivoň mirabelka (Prunus domestica subsp. syriaca). Jedná se o poddruh slivoně švestky nebo také jako kultivar slivoně slívy (Prunus insititia). Určit přesnou taxonomii je poměrně obtížné, protože se v rámci různých zdrojů informace liší. Mirabelky jsou ovoce kulovitého tvaru. Uprostřed se nachází pecka, která se velmi podobá pecce švestky. Plody váží 8 až 12 gramů. Dužina je žlutá a sladká a dobře se odděluje od pecky.
Úroda mirabelek
Mirabelky jsou skvělé ovoce, které je velice chutné. Zpracovávat je můžete podobným způsobem, jako třeba švestky. Využít je můžete také na přípravu marmelády nebo v receptech, kde se dá využít jakékoli ovoce. Upotřebíte je také v ovocných salátech a zavařeninách. Hodí se na jakékoli pečení koláčů, kde je možné využít jakékoli ovoce.
Drobenkový koláč s mirabelkami
Existuje hned několik možností, jak si takový koláč připravit. Využít můžete různé druhy těsta. Níže přinášíme tři varianty:
- Rychlé těsto: 100 g másla utřete s 1 hrnkem cukru do pěny. Poté přidejte postupně 2 vejce. Poté přilijte 1 hrnek mléka, 1 balení vanilkového cukru a větší špetku skořice. Vedle v míse promícháme 2 hrnky polohrubé mouky s 1 balením vanilkového pudinku a 1 balením kypřícího prášku. Obě směsi spojíme v hladké těsto, které rozetřeme na hluboký plech vyložený pečícím papírem.
- Kynuté těsto: nejprve si připravte kvásek. Do 250 ml vlažného plnotučného mléka rozdrobte 21 g čerstvého droždí (polovina kostky) a přidejte lžíci až dvě cukru krupice (celkem budeme potřebovat 60 g cukru, z tohoto naměřeného množství lžíce odeberte). Dejte na 15 minut na místo, kde je teplota ideálně od 25 do 30 °C. Mezitím si do mísy vsypte 500 g polohrubé mouky, špetku soli, zbylou část cukru a vejce. Nemíchejte. Přidejte kvásek a nyní vše pořádně promíchejte. Nechte hodinu kynout na teplém místě. Poté rozprostřete na plech.
- Tvarohové těsto: 2 vejce vyšlehejte s 2 baleními vanilkového cukru a 1 hrnkem cukru krupice. Poté přilijte 1 hrnek mléka, 1 dl oleje a 500 g tvarohu. 2 hrnky mouky smíchejte s 1 balením prášku do pečiva a přimíchejte k tvarohové směsi. Vylijte do hlubokého plechu.
Poklademe mirabelkami (přepůlenými a vypeckovanými). Na jeden plech bude zapotřebí asi 500 g ovoce, ale záleží na vaší chuti. Zasypte drobenkou, kterou jste si připravili z 230 g hrubé mouky (lze použít i polohrubá, drobenka pak bude méně křupavá), 125 g másla, 125 g cukru krupice, špetky soli). Kynuté těsto nechte ještě 30 minut kynout. Pečte na 180 °C po dobu 25 až 30 minut.
Marmeláda z mirabelek
Máte dvě možnosti, jak to udělat. Buď mirabelky dáte vařit vcelku a až se oddělí pecky, tak je propasírujete přes síto a dále vaříte, nebo je předem vypeckujete a povaříte až později. Možná budete chtít rozmixovat slupky ovoce. Na přípravu marmelády budeme potřebovat 1 kg mirabelek. Vypeckované nebo propasírované je smícháme s 600 g želírovacího cukru. Vaříme a sbíráme pěnu. Nakonec přidáme šťávu z 1 citronu, lžičku skořice, 8 hřebíčků, 1 hvězdičku badyánu a kousek čerstvého zázvoru. Krátce povaříme a plníme do čistých skleniček. Ty zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Koření je možné vynechat.
Mirabelkové muffiny
V jedné míse si smíchejte sypké suroviny, které zahrnují 120 g cukru krupice, špetku soli, 1 balíček vanilkového cukru, 50 g mandlových lupínků (opražených nasucho v pánvi a podrcených), 250 g polohrubé mouky, 1 lžičku kypřícího prášku. Promíchejte. V druhé míse smíchejte tekuté suroviny. To znamená 175 g změklého másla, 5 kapek mandlového aroma, 3 vejce, 75 ml mléka. Také pořádně promíchejte. Poté spojíme obsahy obou mís do jedné a získáme tak těsto. Tím plníme formičky na muffiny (vyjít by to mělo na cca 24 muffinů). Nahoru každého muffinu dáme přepůlenou a vypeckovanou mirabelku, kterou lehce zatlačíme do těsta. Pokud chcete, můžete si připravit také drobenku a muffiny jimi ozdobit. Pečeme na 175 °C asi 20 až 25 minut.
Zavařené mirabelky
Chcete-li si uchovat mirabelky také na zimu, můžete je zavařit. Recept je velice jednoduchý a zvládne jej každý. Množství, které popíšeme, vystačí na 4 sklenice o objemu 500 ml. Budeme potřebovat 1,2 kg mirabelek, které vypeckujeme a dáme do hrnce. Zde je zasypeme 1 kg želírovacího cukru a necháme 24 hodin odstát. Poté přidáme šťávu ze dvou citronů a celé to přivedeme k varu. Vaříme na silném plameni asi 4 minuty a poté plníme do čistých sklenic. Uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Po vychlazení můžeme otočit.
Ovoce v rumu
Tento recept je univerzální. Můžete na něj použít jakýkoli druh ovoce, ideálně toho drobnějšího, jako jsou právě mirabelky. Ovoce by mělo být dostatečně zralé, ale nikoli přezrálé. Sklenice můžeme tvořit z jednoho, nebo i více druhů ovoce (meruňky, švestky, třešně, broskve, jablka, hrušky). Malé ovoce necháme v celku, větší a pevnější ovoce (například jablka, hrušky) krájíme na kousky. Mirabelky dobře omyjeme a osušíme. Rozpůlíme je a můžeme je zbavit pecek (je to na vás, pecky obvykle nevadí a jejich vypeckovávání může být práce úmorná, když se snažíte zpracovat velkou úrodu). Na 500 g ovoce použijeme poloviční množství cukru, tj. 250 g. Ovoce zasypeme cukrem a zalijeme 54procentním rumem. Nádobu uložíme na tmavé místo a necháme 2 týdny odležet. Během této doby jednou obrátíme a dolijeme rum, je-li to potřeba. Přidat můžete také vanilkový rum. Poté je možné ovoce zavařit nebo ihned spotřebovat.