Máte rádi melouny? Je to svěží ovoce, které si rádi dáte v létě. Používá se na přípravu drinků a ovocných salátů. Je sladký a skvěle zavodní organismus.
Meloun vodní
Je to největší meloun. Má zelenou pruhovanou slupku a červenou dužinu. Může vážit až 15 kg, ale také jen 2 kg, což je praktičtější na přenášení. Vodní melouny obsahují přibližně 92% vody. Je v nich mnoho cukru 6%, jsou zdrojem vitaminu C. Pěstuje se hlavně v Americe, Austrálii, Asii a Evropě. Původně je vodní meloun z Afriky. Největší meloun na světě vážil 159 kg. Meloun se používá na zdobení, vykrajují se do roztodivných tvarů, květin a různých dekorativních tvarů.
Meloun žlutý
Žlutý meloun je menší, než vodní a má žlutou slupku i dužinu. Hodí se jako letní ovoce, které krásně vypadá a dobře chutná. Můžete jím ozdobit ovocné saláty nebo také i do omáček a dipů. Hodí se na ozdobu drinků nebo studených polévek. Je tužší a obsahuje méně vody, než vodní meloun. Je vhodný i do rýžového nákypu nebo na pečení.
Cukrový meloun
Cukrový meloun má zelenou slupku a oranžovou dužinu. Je velmi sladký. Pochází z oblasti Afganistánu, Pakistánu a Iránu. Plody se dají jíst jak syrové, tak také sušit. Podává se v ovocných mísách nebo na slavnostních stolech se šunkou či sýrem. Voní jako ananas a je plný vitamínů A, také zdrojem draslíku a kyseliny listové. Cukrový meloun je příbuzný okurky. Můžete si jej i napěstovat. Stačí, když využijete skleník a zasejete semínka, ty se vysazují v polovině května. Při pěstování by měl být meloun podložen netkanou textilií, aby nehnil a nebyl otlačený.
Meloun galia
Je hybrid žlutého melounu a cantaloupe. Na slupce má síťovanou strukturu a uvnitř žlutozelenou dužinu. Využívá se do ovocných salátů nebo na studené mísy, také do studených krémových polévek. Meloun byl vyšlechtěn v Izraeli a má vysoký obsah vody i cukru. Je skvělý s bílým vínem nebo do zmrzliny. Hodí se i na pečení, například s rybou nebo do drinků či ovocných smoothie.
Honeydew
Žlutý meloun, který má jemnou medovou chuť a je velmi dobrý. Je výborný rozmixovaný, na zmrzlinu, nebo jako ozdoba na ovocnou mísu. Meloun má žlutou slupku a nazelenalou dužinu. Vydrží dlouho a je vhodný také jako přízdoba do vína. Hezké je naskládat různé barvy melounů vedle sebe a ochutnávat.
Jak dlouho vydrží meloun
Nejlépe je meloun skladovat vcelku, tak vydrží nejdéle. Můžete jej skladovat i rozkrojený, v tom případě vydrží maximálně 3 dny. Naporcovaný meloun by se měl skladovat přikrytý a omytý, aby se na něm nemnožili bakterie a nepodléhal kvašení.
Meloun by měl být v chladu o teplotě minimálně 5 °C. Můžete jej uchovat nakrájený na kousky také v dóze na led. Dá se rovněž zmrazit. Zmražený vydrží dlouho a pak je použitelný do drinků nebo jako drť na zmrzlinu či na letní dezerty.
Meloun pořádně prohlédněte, než jej budete skladovat, aby neměl nahnilé části a byla suchá stopka. Melouny můžete skladovat také ve sklepě v písku a v popelu, suché slámě nebo mechu. Melounové slupky se dají stejně tak nakládat a je z nich melounové pickles. Meloun žlutý a menší odrůdy vydrží v lednici i rozkrojené déle. Jsou tužší a mají méně vodnatou dužinu.
Meloun si můžete na zahrádce vypěstovat během sezóny. Poté je uskladníte ve sklepě nebo spíži. Melounová semínka si můžete nasušit nebo je použít na výrobu čaje, obsahují hořčík a vitaminy, které jsou zdraví prospěšné. Vzdušná vlhkost při uskladnění melounu by měla být 85% – 90%. Z melounu se dá udělat také marmeláda, za použití dostatečného množství cukru nebo i melounové víno, to ale příliš dlouho nevydrží. Můžete jej i zasterilovat, což je lepší u tvrdších druhů melounů, jako je cukrový nebo galia.