Batáty mají mnoho využití, zrovna jako obyčejné brambory je můžeme vařit, smažit, péct, nebo na sladko přidávat do koláčů, muffinů a podobných těst. Na rozdíl od brambor se dají jíst i syrové, například nastrouhané v salátu. A jak dlouho vařit batáty?
Co jsou batáty
Batáty jsou stejně jako brambory kořenové hlízy a taky trochu podobně i vypadají. Však se jim také říká sladké brambory. Mají oproti klasickým bramborám (které zesládnou jen při nízkých teplotách) jednoznačně sladkou chuť, což způsobuje vyšší obsah cukrů, jsou proto energeticky o polovinu výše než brambory. Obsahují ale velké množství vitamínů a minerálů a také hodně vlákniny, takže se rozhodně vyplatí je ochutnat.
Jak si s nimi poradit v kuchyni
Existuje celá řada možností ,stačí si vybrat tu správnou a podle toho určit i délku vaření.
Pečené batáty
Je to zřejmě nejchutnější úprava. Batáty pečeme v troubě buď vcelku nebo nakrájené na kolečka či podél delší strany na plátky.
- Celé batáty neloupeme, jen je dobře omyjeme kartáčkem pod proudem vody, vidličkou několikrát propíchneme a položíme na plech vyložený pečícím papírem. Troubu si předehřejme na 180-200 °C a batáty pečeme, dokud se nezačnou nafukovat. Pak do nich vpíchneme vidličku nebo špejli, zajede-li hladce, máme upečeno. Trvá to zhruba 44-60 minut, podle velikosti hlíz. Menší mohou být hotové i dříve.
- Batáty rozkrájíme na kolečka, plátky nebo třeba půlměsíčky, zastříkneme olejem, osolíme a případně okořeníme. Promícháme a rozložíme na plech s pečícím papírem. Pečeme asi 15-20 minut na 175-180 °C, zase podle velikosti kousků. Tady se řídíme nejen vidličkou, ale i barvou, když zezlátnou, jsou hotové.
Bramborovo-batátová kaše
Asi nejlepší způsob, jak seznámit rodinu s novou chutí, je propašovat batáty do bramborové kaše.
Ingredience:
- 600 g oloupaných brambor
- 600 g oloupaných batátů
- 60 g másla
- 250-300 ml mléka
- sůl, kmín a bylinky na dochucení
- na smaženou cibulku (nemusí být): 1 větší cibule a 100 g másla
Postup:
- Stejné množství brambor a batátů oloupeme (nebo jiný poměr), nakrájíme na kostky a dáme vařit do osolené vroucí vody. Pro chuť přidáme mletý kmín, nať libečku, petržele, celeru nebo třeba kopru. Vaříme 20-30 minut podle velikosti kousků. Batáty budou uvařené za stejnou dobu jako brambory.
- Mezitím, co se zelenina vaří, si můžeme usmažit cibulku na ochucení kaše, a dáme ohřát mléko.
- Měkkou zeleninu slijeme, přidáme máslo a rozmačkáme “šťouchadlem“ na brambory. Postupně přiléváme horké mléko (se studeným nevyrobíme kaši, ale lepidlo) až do žádané konzistence. Ochutnáme, případně dosolíme. Chceme-li kaši úplně hladkou a nadýchanou, na závěr ji rozšleháme metlou (nejlépe to jde ručním elektrickým šlehačem).
Kaši podáváme jako přílohu k masu nebo zelenině. Na talíři ji ozdobíme smaženou cibulkou. Samozřejmě můžeme vyrobit kaši pouze batátovou, nebo si poměr přizpůsobit vlastní chuti.