Jak dlouho vydrží stáčené víno

Koupili jste si ve vinotéce stáčené víno? Pokud jste ho nestihli dopít, jistě řešíte, jak dlouho vydrží a také jak ho nejlépe skladovat. Ideální je, pokud víno vypijete hned ten večer, kdy si ho přinesete domů.

Proč kupovat stáčené víno?

Je zřejmé, že stáčené víno vydrží mnohem kratší dobu než víno ve skleněné lahvi. Přesto je velmi oblíbené, především z důvodu nižší ceny a často slušné kvality. V případě, že se získává od renomovaných vinařů, odpadá práce s etiketami, lahvováním a dalšími záležitostmi, které jsou u vína ve skleněných láhvích nutností.

Ještě jste ho neotevřeli?

Pokud jste zakoupili víno v plastové láhvi, a ještě jste ho neotevřeli, rozhodně vydří déle, než pokud jste ho ochutnali. V žádném případě nevydrží tak dlouho, jako víno ve skleněné lahvi a časem propustí vzduch a začne oxidovat. Ve chvíli, kdy se k němu nedostane vzduch, vydrží týden, maximálně 10 dní.

Už jste víno otevřeli?

Ve chvíli, kdy je víno otevřené, je optimální ho vypít nejpozději do tří dnů. Není určeno k delšímu skladování. V důsledku oxidace z vína vyprchá postupně chuť a změní se charakteristická vůně. Ideální je vypít víno hned v den, kdy ho koupíte.  Vinař, který vám víno prodává, by vám měl doporučit vypít ho do tří dnů.

Nalévání vína

Jak poznáte zkažené víno?

Otevřeli jste po pár dnech stáčené víno a nejste si jistí, zda je v pořádku? Čeho byste si měli všímat?

Víno nesmí perlit

Víno, který není přirozeně perlivé, by perlit nemělo. Jde o známku kvašení. U červeného vína je to zcela nežádoucí, malé množství bublinek se dá v některých případech tolerovat. Někdy se přidává malé množství co2 pro zvýraznění svěžesti.

Nepříjemný zápach

Pokud nemá víno příjemnou vůni, ale nahořklý a zvláštní zápach, také není vhodné ho pít. Často se to pozná až poté, co ho necháte chvíli otevřené. Takové víno nepijte a vylijte.

Změna barvy

Pokud jste koupili bílé stáčené víno, nemělo by jít do oranžové barvy. K tomu dochází až ve chvíli, kdy zoxiduje. Červené víno jde v tomto případě do hnědé barvy. Ani jedna barva není v pořádku. Ačkoliv by vám neměla tato vína způsobit žádné zažívací potíže, nemají už žádoucí chuť.

Octová chuť

Pokud je víno kyselé, většina z nás ho bez milosti vyleje. Kyselost a octová chuť by u vína převažovat neměla. Některá bílá vína mohou být kyselejší, ale i v takových je cítit chuť vína a kyselost ji nepřebíjí. Existují přirozeně kyselejší a trpčí vína, ale pokud je máte rádi a pravidelně kupujete, určitě poznáte, zda jsou chuťově v pořádku.

Co dělat, aby se vám víno nezkazilo?

Ideální je víno co nejdříve vypít. Pokud se vám to nepodaří, pečlivě ho uzavřete a uchovávejte v lednici. Načaté víno, které jste nedopili, můžete využít i v kuchyni k přípravě pokrmů. Bílé se ideální hodí do italského rizota a z červeného můžete zkusit připravit hutnou omáčku ke zvěřině. Nikdy ale nezkoušejte v kuchyni upotřebit zkažená vína. Ideální je vařit z takového vína, které byste ještě sami s chutí pili. Pamatujte, že zkazit se může i víno v lahvi, nejen stáčené.

  • Spotřebujte stáčené víno co nejdříve, max. do 10 dnů
  • Po otevření skladujte v lednici a spotřebujte do tří dnů

Pití vína

Co se stane, když vypijete zkažené víno?

Pokud vypijete pouze malé množství zkaženého vína, zdravotní následky by to přinést nemělo. Určitě ne v případě, že se jedná oxidaci. V případě, že zkažení vína způsobili mikroby, může dojít k příznakům, které jsou spojovány s otravou jídlem. Bývá to velmi vzácné, ale jde o tyto příznaky:

  • Nevolnost
  • Žaludeční křeče
  • Průjem
  • Horečka
  • Zvracení
  • Dehydratace

Pokud máte podezření, že je víno zkažené, nevoní vám a nemá správnou barvu, konzumaci se vyhněte! Zdraví je přednější.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno