Čím nahradit špaldovou mouku

Snažíte se péct ze zdravých surovin? Pak dost možné budete potřebovat vědět, jak je možné mezi sebou jednotlivé suroviny zaměňovat. Naučte se, čím nahradit špaldovou mouku, aby byl recept přesně takový, jaký má být.

Špaldová mouka je v našich obchodech k dostání v mnoha variantách. Může jít jak o tu bílou, tak i celozrnnou. A k mání je i mouka hladká, polohrubá a hrubá, takže si vždy můžete vybrat takovou, jaká se vám právě hodí.

Mouka

Jaká je charakteristika špaldové mouky

Pokud chcete tuto surovinu něčím nahradit, musíte nejdřív vědět, jaké má špaldová mouka vlastnosti, aby bylo možné najít adekvátní náhražku. Pro začátek je třeba uvést, že jde o nešlechtěnou odrůdu pšenice, takže si zachovává původní vlastnosti výživovou hodnotu. Až teprve v poslední době se začínají objevovat některé šlechtěné odrůdy, ale stále ještě jich není nijak závratně moc. Hlavní rozdíl mezi moukou špaldovou a klasickou pšeničnou je ten, že obsahuje mnohem více bílkovin.

Oříšková příchuť špaldy

Velmi zajímavá je také chuť. Oproti klasické pšeničné mouce má trochu jinou chuť – chutná totiž lehce po oříškách. Kromě toho však obsahuje i o něco více minerálů a vitamínů. Pokud chcete získat oříškovou chuť i v pokrmech z jiných druhů mouky, tak můžete opražit ovesné vločky. Ty také po zapražení trochu dohněda chutnají po oříšcích. A dokonce po nich i voní.

Nahraďte špaldu obyčejnou moukou

Pokud netrváte na zdravém základu svého jídla chcete jednoduše jednu mouku nahradit jinou, pak lze v případě té špaldové bez potíží sáhnout po klasické pšeničné. Vlastnosti budou zcela stejné. A pokud navíc k základu přimixujete trochu výše uvedených pražených ovesných vloček, získáte i tu správnou chuť a vůni.

Vsadit lze i na ovesné vločky

Pokud naopak chcete charakteristiku zdravého pokrmu zachovat, pak jednoduše sáhněte p ovesných vločkách. Musíte je však umlít opravdu co nejjemněji. Ještě lepší však bude, pokud je předtím opražíte, tedy samozřejmě v případě, že na to máte čas. Před mletím je však musíte nechat zcela vychladnout, jinak vám to půjde jen opravdu špatně.

Jak je to s celozrnnou špaldovou moukou

Na trhu je možné sehnat i celozrnnou špaldovou mouku. A jak se liší od té klasické? Největší kámen úrazu přichází při zpracování těsta. Má totiž trochu tendenci řídnout. Jen zřídka tak může stát v receptu samostatně. Mnohem lépe uděláte, pokud ji zkombinujete s bílou pšeničnou moukou umletou nahrubo anebo alespoň s tou polohrubou.

Ve sladkém pečení vsaďte na žitnou

A pokud chcete péct například perník nebo jiné špaldové dobroty, pak bez obav sáhněte po mouce žitné. Na sladké pečení se totiž uplatňuje opravdu skvěle. Nemá tendenci řídnout a nabídne i velmi podobné chuťové vlastnosti. Chybu tedy rozhodně neuděláte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno