Dnešní doba nahrává využívání zdravých a dietních potravin. Mezi ně se mohou řadit i ovesné vločky, které sklízí v současnosti velkou oblibu. Jsou vhodné pro přípravu kaší, cereálních tyčinek i moučníků. Jak tyto pokrmy připravit a proč je vlastně obliba vloček tak velká?
Výroba ovesných vloček
Ovesné vločky se vyrábí drcením ovsa. Konkrétně je nutné oves nejprve zbavit slupky, vyčistit, navlhčit a následně vysušit. Poté se lisují pomocí válců a získávají podobu, jak je známe z obchodů. Je také třeba podotknout, že se vločky při výrobě třídí podle velkosti. I v obchodech tak můžete narazit na několik velikostních kategorií, velké vložky mohou být nařezány na menší kousky.
Nutriční hodnoty
Ovesné vločky jsou oblíbené ve velké míře především mezi lidmi, kteří se zabývají fitness, cvičením a posilováním. Obsahují totiž poměrně velké množství bílkovin, které jsou pro stavbu svalové hmoty nesmírně důležité. Mimo to obsahují nenasycené mastné kyseliny, vitamíny (B1, B6, E) a železo, vápník, lecitin či fosfor. Obsahují asi 64 % sacharidů.
Vliv na zdraví
Ovesné vločky mají pozitivní vliv na nervový systém. Mimo to také tlumí činnost štítné žlázy. Toto nejsou vlastnosti ovesných vloček jako takových, pyšní se tím samotný oves. Obsahuje velké množství snadno stravitelné vlákniny. Dokáže regulovat hladinu krevního cukru.
Využití v kuchyni
A dostáváme se konečně k tomu hlavnímu – jak ovesné vločky zpracovávat a využít v kuchyni? Ať už s nimi budeme dělat cokoliv, musíme si je připravit do takového stavu, aby byly použitelné. Samy o sobě jsou totiž vločky tvrdé a suché. Jsou v podstatě dvě možnosti. Jedna možnost je vločky vařit ve vodě, čímž změknou. Další možnost je zalít vločky studenou vodou a nechat odležet přes noc, do rána budou měkké. Při přípravě ovesné kaše je také dobrou variantou zalít vločky přímo mlékem a nechat odstát. Ovesné vločky natáhnout veškeré mléko a budou mít skvělou chuť a do rána změknou.
Ovesná kaše
Jednoznačně nejoblíbenějším pokrmem z ovesných vloček je ovesná kaše. Její příprava zabere jen několik minut a obsahuje řadu skvělých látek a ideální nutriční hodnoty pro snídaňový pokrm. Ovesnou kaši můžete připravit tím, že necháte změknout vločky podle výše zmíněného postupu. Mléko může být nahrazeno i bílým jogurtem. A co je na přípravě ovesné kaše nejlepší? Můžeme do ní přidat celou řadu skvělých ingrediencí! Sušené ovoce, čerstvé ovoce (kousky jahod, jablka, banánu). Skvělým ozvláštněním jak chuťovým tak výživovým jsou oříšky nebo semínka. Doporučujeme semínka slunečnicová, jsou chutná, obsahují řadu zdraví prospěšných látek a jsou cenově dostupná. Pro dochucení pak můžete přidat skořici, trochu marmelády či džemu a jednou za čas můžete zahřešit i kakaem či čokoládou.
Ovesná kaše je skvělou snídání. Kromě ovesné kaše lze z ovesných vloček připravit nákypy, domácí müsli nebo třeba lívance. Nejjednodušší a nejrychlejší je ale příprava ovesné kaše.