Na výlet do Vejprt? Pozvánka do zajímavého města na česko – německé hranici

Když  oznámíme, že na výlet „Jdeme do Vejprt“, může to znít jako nepříliš povedený vtípek. Jenže to může být i naprosto seriózní cíl pěkného, zajímavého a poučného výletu. Na výlet do Vejprt budeme kromě turistické výbavy potřebovat i platné osobní doklady a možná i pár euro v kapse. Vejprty leží na samé hranici se Spolkovou republikou Německo, státní hranici tvoří protékající říčka.

Vejprty (německy Weipert) jsou město v okrese Chomutov v Ústeckém kraji v Krušných horách. Leží v nadmořské výšce od 748 do 846 metrů. S německou obcí Bärenstein opticky tvoří jeden celek rozdělený pouze hraničním potokem Polava. Žije zde přibližně 2 900 obyvatel. V současné době je město přirozeným centrem horské oblasti Vejprtska, nachází se zde automobilový, pěší a cyklistický hraniční přechod do Německa. Vejprty se rozkládají v západní části Krušných hor.

  • V roce 2006 zde natáčel Jiří Menzel film „Obsluhoval jsem anglického krále“.

Turistická linka T7 – Vejprtská horská dráha

Železniční trať Chomutov – Vejprty je jednokolejná neelektrizovaná
regionální horská dráha. Vlaky zde překonávají velký výškový rozdíl mezi
Chomutovem s nadmořskou výškou 352 m a nejvyšším bodem na trati,
který leží více jak 900 m nad mořem.

Historický cyklovlak

Linka z Chomutova do Vejprt je součástí integrovaného systému DÚK od roku 2016.
Na trati Klášterec nad Ohří – Chomutov – Křimov – Vejprty jezdí
během prázdninových víkendů historický cyklovlak – motoráček
M 131.1 513 s přezdívkou Hurvínek a přípojný vůz na kola ZTR.

Podrobnější informace jsou k nalezení na internetových stránkách
spolku LOKO-MOTIV www.loko-motiv.cz nebo www.facebook.com/
LokoMotivChomutovVytopnaKrimov/. Pro tyto jízdy neplatí Tarif DÚK ale
zvláštní jízdné.
Turistické zajímavosti v okolí trasy:

  • Železniční stanice Křimov – muzejní výtopna spolku LOKO-MOTIV
    s prázdninovými programy pro veřejnost, ve stanici se natáčely
    filmy Božská Ema, Radeckého marš, velkofilm Želary
  • Vodní nádrž Přísečnice
  • Úzkokolejná trať Oberwiesenthal – Cranzahl
  • Vrch Mědník a obec Měděnec
  • Rozhledna Bärenstein

Do Vejprt za sportem a turistikou

Město Vejprty nabízí možnost aktivního odpočinku po celý rok, letní i zimní turistiku a samozřejmě i dostatek kvalitních ubytovacích zařízení. Nyní jsou zde budovány nové cyklotrasy, lyžařské trasy a to na straně české i německé. Naleznete zde také zajímavé objekty bývalých továren na výrobu textilu, prýmků a pušek. Dále sjezdovka, běžecké stopy, tenisové kurty. Městské kulturní a společenské středisko je pořadatelem rozmanitých akcí, například Staročeské máje.

  • Východním a jižním směrem od města se zvedají zalesněné stráně vrcholků Krušných hor.
  • Východním směrem od města je vybudovaná vodní nádrž Přísečnice, která slouží jako rezervoár vody.
  • Jihozápadním směrem od města je vyhledávané středisko lyžařských sportů v Krušných horách Klínovec ( 1244 m.n.m.).
  • U západního okraje města je hraniční přechod do Německa.
  • Ve městě se křižuje cyklistická trasa Krušnohorská magistrála se značenou cyklostezkou, po které se vydáme přes hranici do Německa a připojíme se jednu z celé řady značených cyklostezek vedoucích kolem podél hranice.
  • Město je výchozím bodem několika značených turistických tras.
  • K oživení města přispělo v roce 1991 otevření hraničního přechodu pro pěší a vznik tržnice v objektu bývalých kasáren.

Poválečné odsuny původních obyvatel

Neorganizované odsuny německých obyvatel začaly již v roce 1945. Organizované odsuny obyvatel Vejprt a sousedních vesnic probíhaly od března do října roku 1946. Do Německa během nich odcestovalo 9910 lidí, přičemž při sčítání obyvatel ze 17. května 1939 ve městě žilo 10 667 lidí. Další němečtí obyvatelé se však vystěhovali ještě v dubnu roku 1948.

Osidlování vyprázdněného města Čechy se nedařilo. V roce 1945 se sice vraceli obyvatelé, kteří museli město opustit před válkou, a přicházeli drobní zemědělci, ale nejistá budoucnost průmyslu a drsné přírodní podmínky způsobily, že se počet obyvatel města nevrátil ani na polovinu předválečného stavu.

Starobylé osídlení krajiny

Krajina v okolí Vejprt byla osídlena na přelomu dvanáctého až třináctého století. Nejstarší osídlení souviselo s existencí obchodní stezky z Lipska do Přísečnice a dále do českého vnitrozemí, jejíž větev procházela Vejprtskem nejpozději od dvanáctého století.

V roce 1550 byl ve vejprtské oblasti v Novém Zvolání založen důl  na polymetalické žíle, která byla náhodně odkryta bouří. Vyskytovaly se v ní nejčastěji chalkopyrit, galenit, rudy kobaltu a stříbra, výjimečně i ryzí stříbro a jiné minerály. Kromě stříbra se u města těžila také železná ruda.

Nejstarší památky Vejprt

  • Nejstarší vejprtskou památkou je hřbitovní kostel svatého Martina, stojící na stráni nad městem. Byl postaven v gotickém slohu v polovině 16. století.
  • Další významnou památkou je farní kostel Všech svatých. Byl postaven na místě staršího hrázděného kostela s dřevěnou věží uprostřed střechy. Původně pozdně barokní stavba, je jednolodní, obdélníkový, s trojboce uzavřeným presbytářem a přestavěnou hranolovou věží. Interiér je převážně rokokový z konce 18. století.
  • V Novém Zvolání stojí od roku 1899 kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Kostel je postaven v neogotickém slohu, je jednolodní s věží v ose kostela.
  • Před kostelem Všech svatých, po jeho východní straně, stojí původní vejprtská barokní plastika z roku 1717 – kamenný oltář Svatého kříže.
  • K vejprtským památkám patří také kutý ornamentální kříž z roku 1776, stojící nedaleko mostu přes železnici.
  • Dalším křížem je tzv. lesní kříž poblíž bývalé hájovny. Byl postaven roku 1935 na památku usmrcení 23 letého mladíka, kterého zasáhla větrem zlomená špička stromu.
  • Nejstarším vejprtským objektem nesakrálního charakteru je barokní dům čp.309 z roku 1787.
  • K zajímavostem Vejprt patří bezesporu i lesní hřbitov, který byl otevřen 1. října 1908. Areál hřbitova tvoří dokonalý soulad hřbitovní architektury.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno