Okolí prunéřovské hnědouhelné elektrárny, tak to je, věru, málo romantická lokalita k turistickým výletům, řekne si mnohý turista. Představte si, že i krajina ještě nedávno ničená povrchovou těžbou uhlí a dušená popílkem a spadem ze spalování toho vytěženého uhlí, že i ta krajina se zvedá doslova z popela, a krásní přímo před očima. Přijměte pozvání na patnáctikilometrový výlet. Navštívíme rozhlednu na Sřivánčím vrchu, zříceninu hradu Hasištejna a zblízka uvidíme gigantickou stavbu tepelné elektrárny Prunéřov.
Krajina kolem prunéřovské elektrárny
Elektrárny Prunéřov jsou největším uhelným elektrárenským komplexem v České republice. Leží na západním okraji severočeské hnědouhelné pánve mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří. Starší Elektrárna Prunéřov I (na snímku), byla uvedena do provozu v letech 1967 až 1968. Elektrárny Prunéřov patří k největším dodavatelům elektřiny. Zároveň prostřednictvím společnosti ČEZ Teplárenská, a.s., dodávají teplo do Chomutova, Jirkova a Klášterce nad Ohří. Zdrojem technologické vody je řeka Ohře. Palivo, energetické hnědé uhlí, se těží v lomech Dolů Nástup Tušimice, Severočeských dolů, a. s., odkud se dopravuje po železniční vlečce.
Na výlet vlakem
Železnicí se také dostaneme do výchozího bodu výletu, do stanice Málkov. Leží na trati z Chomutova do Karlových Varů. Na zastávce Málkov vystoupíme a dáme se severním směrem. Podle značení pro cyklostezky projdeme obcí, velmi opatrně překonáme vozovku E442 a pokračujeme do obce Zelená (je na dohled).
V Zelené nás již budou provázet směrovky k rozhledně na Skřiváčním vrchu. Ocelová rozhledna (16 m, 460 m n. m.) postavena v l. 2010–2011. Výhled z rozhledny je jak na Krušné hory tak na hnědouhelný revír s elektrárnami Tušimice a Prunéřov.
Rozhledna je vysoká 16 m, k vrcholové plošině vede 87 schodů a je zdarma přístupná celoročně. Výhled z vrcholové plošiny je:
- jižním směrem na hnědouhelné doly s elektrárnami Tušimice a Prunéřov.
- Na Nechranickou přehradu, ale i Doupovské hory.
- Ze severní strany je výhled na vrcholky Krušných hor.
Ze Skřivánčího vrchu se vrátíme do obce Zelené. Projdeme západním směrem k „bodu záchrany CV 036“. Projdeme cestou vedoucí pod rozsáhlým třešňovým sadem (vlevo výhled na elektrárny).
Cesta se mění v polní a schází do obce Blahuňov. V Blahuňově najdeme žlutou turistickou značku, po níž se vydáme západním směrem (stoupá). Žlutá se napojuje na silnici a vede po ní až do obce Místo.
V Místě je zajímavý barokní kostel zbudovaný v letech 1691–92. „Jednolodní stavba má obdélný půdorys s pravoúhlým presbytářem, nad který vybíhá sanktusová vížka. Presbytář i západní průčelí jsou ukončeny štítem. Před západní průčelí předstupuje polygonální předsíň z poloviny 18. stol. Hlavní oltář je sloupový z poloviny 18. stol., zdobí jej sochy od Jakuba Eberleho,“ píše se o kostele na portále mapy.cz.
Kulturní památka: Zřícenina hradu Hasištejna
Žlutá značka dovede ke zříceninu hradu Hasištějna. Zřícenina je udržovaná, disponuje dokonce toaletní buňkou, je opatřena několika přístřešky s lavicemi. Vstup do ní není nijak zpoplatněn.
Hasištejn (německy Hassenstein) je zřícenina hradu na české straně Krušných hor nad obcí Místo v Ústeckém kraji v okrese Chomutov. Jeho pozůstatky jsou chráněné jako kulturní památka. Zachovala se velká věž, která slouží jako rozhledna, dále zbytky dvou paláců a část hradeb.
Krušné dva kilometry
Po modré turistické značce dojdeme do Prunéřova. Ale pozor, budou to dva kilometry ne zrovna příjemné. Cesta je místy příkrá, všude kamenitá. Turisté si oddychnou, když sestoupí na asfaltku. Po pravé straně budou míjet prunéřovské koupaliště.
Prunéřov je místní částí města Kadaně. Větší část Prunéřova musela ustoupit těžbě hnědého uhlí po druhé světové válce. Původní vesnice byla téměř tři kilometry dlouhá a rozkládala se po obou stranách Prunéřovského potoka od severního okraje Kadaně až k podhůří Krušných hor k osadě Nová Víska pod hradem Hasištejnem.
Ubytování v autokempu
Poloha Autokempu Prunéřov v pěkné krajině údolí Prunéřovského potoka pod zalesněnými kopci a v těsné blízkosti koupaliště nabízí ideální příležitost pro kemping a aktivní odpočinek. V oploceném areálu se nachází 15 chatek, cca 70 míst pro stany a 25 karavanových stání. Ubytovaní mohou využít sociální zařízení, jehož součástí je umývárna se sprchami s teplou vodou.