Marmeláda z trnek

Chcete si na zimu uložit do zásoby vaše oblíbené ovoce? Marmeláda z trnek vám umožní zpracovat i divoké plody, které by jinak skončily zapomenuté na mezi. A jaká pravidla při její přípravě dodržovat?

Mnoho žen v domácnosti se snaží najít alternativu ke klasické přípravě běžných marmelád z kupovaného ovoce. Pokud totiž nemáme vlastní zahrádku, je něco podobného neúměrně drahé. Naštěstí je však možné využít hojných darů přírody, kterými na podzim oplývá.

Trnky jsou na marmeládu perfektní

Pokud se rozhodnete zpracovat trnky, neprohloupíte. Jsou totiž na přípravu marmelády a dalších jídel absolutně perfektní. Řídit se můžete podle mnoha receptů, my však pro vás máme jeden osvědčený. Plody trnky jsou jedinečné, tak proč nenechat vyniknout jejich báječné chuti?

Jedinečné vlastnosti trnek

Pokud jsou trnky nezralé, vyznačují se charakteristickou hořkostí. To se ovšem změní, jakmile projdou mrazem. V tu chvíli nádherně zesládnou, byť trochu trpkosti tam ještě zůstane. A jak si s tím tedy v receptu na marmeládu poradit? Jednoduše, trnky je totiž třeba dostatečně dlouho vyluhovat pod bohatou vrstvou cukru. K tomuto kroku byste měli přistoupit asi 20 hodin před vařením.

Příprava trnek začíná jejich naložením

Během dne se šťáva, která se z ovoce tímto způsobem uvolní, jednoduše, ale efektně změní na sirup. A právě tento krok při vaření marmelády potřebujete. A myslete i na další věc – při vaření džemu z trnek je třeba ho na sporáku příliš neodkrývat (vždy ho tedy vařte pod pokličkou), jinak se promění v příliš řídké pyré a ztratí svou jedinečnou chuť.

Jaká pravidla dodržovat, když chcete připravit džem z trnek

Při určování správné zralosti se řiďte barvou. Zralé trnky jsou inkoustové modré. Dužina by pak měla být výrazně růžová a na pohmat přibližně středně pružná. Tedy ani příliš měkká, ani příliš tvrdá. Měkké ovoce se změní v téměř nepoživatelnou kaši, proto je v případě nouze lepší vzít vždy mírně nezralé bobule. Trnky je vždy lepší vařit zároveň se švestkami nebo třešněmi, chuť tak bude lepší.

Ne všechny odrůdy trnek vám umožní vyjmout pecku, někdy budete muset k tomuto kroku přistoupit až po vaření a to prostřednictvím pasírování. Pokud se tedy rozhodnete připravovat z nich džem, pak trnky uvařte celé, a teprve poté je protlačte sítem a oddělte slupky od měkké dužiny. Ty však nevyhazujte, můžete z nich uvařit třeba kompot nebo vyrobit báječné domácí víno.

Trnková marmeláda – recept

  • trnky – 2–2,5 kg
  • cukr – 3 kg
  • destilovaná voda – 0,5 l

Trnky rozpulte nebo rovnou vypeckujte, zasypte cukrem a nechte 20 hodin odpočívat. Poté zalijte vodou, přikryjte poklicí a vařte na středním plameni. Od bodu varu odpočítejte 5-15 minut. Mezitím průběžně zkoušejte hustotu. Nakonec marmeládu z trnek nalijte do sterilizovaných sklenic a zavřete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno