Fenykl je poměrně známá rostlina, kterou využíváme jak pro její jedinečnou chuť, tak také pro její zdravotní účinky. Mezi ně patří například harmonizace svalů v trávicím traktu. Fenyklový čaj se velice často používá i u těch nejmenších dětí jako lék na dětskou koliku. Využíváme semínka i samotný plod, který obsahuje silice ve výši ne nižší než 400 ml/kg. Esenciální olej se získává ze zralých plodů. Na trhu je k dispozici v několika formách: čaj, granule, kapky nebo dražé.
Co je fenykl?
Fenykl (latinsky Foeniculum vulgaria) je trvalka z rodu Apiaceae. Svůj původ má ve středomořské oblasti, i když dnes je již rozšířen na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy). Využívá se jak v kuchyni, tak pro své léčivé účinky. Fenykl má masitý kořen bíložluté barvy, který je také jedlý. Rostlina dosahuje výšky od 90 do 200 cm. Květy mají drobné žluté kvítky, nápadně se podobají květům kopru. Pro lékařské účely se používá plod i semínka.
Zdravotní účinky plodu fenyklu
Plod fenyklu má mnoho použití, zejména pak v harmonizaci funkce trávicího traktu. Snižuje plynatost, zlepšuje trávení a snižuje tonus hladkého svalstva trávicího traktu. Fenykl je velice užitečný pro novopečené maminky, za prvé se používá na dětské koliky, za druhé pak podporuje tvorbu mléka u kojících žen. Působí také pro správnou peristaltiku ve střevech. Má antiseptické a protizánětlivé účinky, zvyšuje vylučování žluči a působí i jako expektorant.
Trávicí systém
Jak už bylo uvedeno výše, fenykl je extrémně prospěšný zejména při trávicích obtížích. Pokud často trpíte zažívacími poruchami, měli byste zvážit pravidelné užívání fenyklu – například ve formě čaje. Stimuluje také chuť k jídlu a vylučování žaludeční šťávy. Fenyklový olej se používá pro zvýšení vylučování žluči, můžete jej použít při problémech týkajících se stagnace žluči.
Problémy s pohyby střev
Fenykl urychluje pohyb ve střevech, což je prospěšné při zácpách. Taktéž dobře funguje při plynatosti. Má karminativní účinek.
Úleva od symptomů koliky u kojenců
Tímto je fenykl proslulý. Tím, že se dá použít už u kojenců, je jasné, že se jedná o účinnou, ale velice bezpečnou bylinku. K tomuto účelu mohou maminky pro své děti připravovat čaje, nebo podávat ve formě kapek či sirupu. Zmírňují nepříjemné příznaky relaxací hladkých svalů gastrointestinálního traktu a mají karminativní účinek, snižují množství plynů ve střevech. Poslední studie ale odhalili, že mohou mít estrogenní účinky, takže některé maminky mají obavy v podávání fenyklových kapek kojencům.
Antimikrobiální profylaxe
Fenykl má antibakteriální vlastnosti a působí také proti některým kmenům patogenních bakterií.
Fenykl v kuchyni
Fenykl můžete jíst syrový. Doporučuje se to zejména z důvodu zachování vitamínů a živin. V takové formě jej využijete zejména do salátů, skvěle se hodí k celeru a jablkům. Také čerstvé nasekané listy můžete přidávat do pokrmů podobně jako petrželku: do vývaru nebo rybí polévky. Mají aromatickou vůni, která připomíná anýz, ale není tak intenzívní. Vařený fenykl se hodí ke grilovanému nebo smaženému vepřovému masu. Semena fenyklu se používají do rybích polévek (například v Itálii). Používá se také v potravinářském průmyslu na výrobu cukrovinek. Fenykl je skvělý v jakékoli formě: syrový, na páře, smažený nebo grilovaný.
Fenyklová polévka
Připravte si zeleninu: oloupejte a nakrájejte na kostičky 1 velkou cibuli. Poté omyjte 4 velké fenykly a také je nakrájejte na kostičky. Nakonec přidejte ještě oloupané a na kostičky nakrájené 4 mrkve. Ve velkém hrnci rozpusťte 30 g másla a osmahněte na něm cibuli, po chvíli i zbylou zeleninu. Když je zelenina opražená dozlatova, zalijte ji 1 litrem kuřecího vývaru a přidejte ½ lžičky kari, sůl a pepř. Vařte 20 minut. Polévku poté rozmixujte na hladký krém a zjemněte trochou smetany. Můžete podávat jen tak, nebo s krutony, proužky šunky nebo dokonce zdobené proužky uzeného lososa.
Fenyklový salát s pomerančem
Omyjte 2 fenykly a odřízněte z nich listy. Ty si můžete uschovat na závěr a ozdobit jimi hotový salát. Fenykl nakrájejte na silné plátky a ty osolte a opepřete. Na olivovém oleji osmažíme fenykl a poté nechte vychladnout. Připravte si 1 lžíci piniových oříšků, které nasucho opražte na pánvi. Po vychladnutí je nasekejte na hrubo (nahradit je můžete slunečnicovými semínky, ty není třeba krájet). Oloupejte si 1 velkou červenou cibuli a nakrájejte ji na tenké plátky. Smíchejte ji s fenyklem. Nyní oloupejte 1 pomeranč a odstraňte veškeré bílé části. Někomu může být nepříjemná slupka jednotlivých měsíčků pomeranče, a tak je možná budete muset oloupat úplně. Méně nároční strávníci to zvládnou i se slupkou. Pomeranč rozeberte na měsíčky a každý měsíček nakrájejte na třetiny. Hrst černých oliv nakrájejte na kolečka a smíchejte všechny ingredience. Posypte piniovými (slunečnicovými) semínky a ozdobte listy fenyklu. Zakápněte pomerančovou nebo citronovou šťávou.
Grilovaný fenykl se zálivkou z černých oliv
Připravte si 2 fenykly. Podélně je nakrájejte na plátky tlusté asi 1 cm. Potřete je olivovým olejem z obou stran a asi 5 minut je grilujte. Pro přípravu dresinku nakrájejte černé olivy najemno – měli byste získat asi 2 lžíce těchto oliv. K nim vmíchejte 1 stroužek utřeného česneku, šťávu z 1 citronu a malou hrst nasekané petrželky a malou hrst nasekané bazalky. Všechno pořádně promíchejte. Dresinkem pak přelijte ještě horké fenyklové plátky.
Gratinovaný fenykl
Troubu předehřejte na 200 °C. Omyjte si 4 velké fenykly a nakrájejte je na měsíčky. Vařte v osolené vodě asi 5 minut. Poté nechte okapat a rozložte do zapékací misky. Přidejte špetku muškátového oříšku a 1 stroužek utřeného česneku. Zalijte 200 ml smetany a posypte 50 g parmazánu. Pečte 20 minut a poté můžete ihned podávat.