Řapíkatý celer stále ještě v našich kuchyních nepoužíváme tak, jak by si jistě zasloužil. Jeho výjimečná chuť a spoustu zdraví prospěšných vlastností přitom přímo vybízí ke konzumaci. Kdysi se dokonce věřilo, že celer přináší štěstí. Vědecké studie toto nedokážou potvrdit, nicméně už potvrdily to, že přináší zdraví, krásu a dlouhověkost. Seznam jeho zdravotních přínosů je opravdu velmi dlouhý.
Zdravotní vlastnosti celeru
Vědci zjistili, že součástí celeru je více než 86 cenných přísad. Mezi ty nejdůležitější patří vitamíny A, E, C (a některé další), dále pak komlex vitamínu B (včetně B9 – kyseliny listové a vitamínu PP). V obsahu vitamínu C je na tom celer dvakrát tak dobře, než citrusy, které obecně považujeme za dobrý zdroj tohoto vitamínu. V závislosti na ročním období a skladování se může ve 100 g řapíkatého celeru nacházet až 150 mg vitamínu C. Zajímavý je také vysoký obsah fosforu a dalších minerálů, jako je vápník, draslík a zinek, hořčík a železo.
Účinné látky obsažené v celeru
Další účinné látky, které jsou v celeru obsaženy, jsou flavonoidy a furanokumariny. Flavonoidy jsou pro lidské zdraví velice důležité, neboť mají protizánětlivé, antioxidační, relaxační a diuretické účinky. Furanokumariny vykazují diuretické a relaxační účinky. Bohužel jsou také zdrojem alergických reakcí u některých jedinců. Mohou vyvolat také alergii na sluneční záření.
Celer pro hubnutí
Celer obsahuje celou řadu prospěšných látek a přitom je extrémně nízkokalorický. Na 10 g řapíkatého celeru připadá jen 7 kcal, v listech pak ještě méně – 4 až 5 kcal. Vzhledem k obsahu vlákniny podporuje trávení a jeho správné funkce. Velice se hodí pro lidi, kteří si chtějí udržet štíhlou postavu nebo touží po jejím získání. Celerová strava je vhodná také pro odstranění toxinů obsažených v jídle a také v organismu. Často bývá součástí detoxikační diety.
Antidepresivní účinky
Už v minulosti lidé věřili, že má celer protizánětlivé účinky. Kořen celeru se používal k léčbě zarudlých a slzících očí. Dnes už víme, že celer má skutečně uklidňující účinky. A to nejen na vnější podráždění, ale také na náš nervový systém. Může tedy fungovat jako skvělý prostředek proti depresím. Tato skutečnost byla známá již celá staletí, nicméně vědci toto tvrzení jen potvrdili.
Diuretické účinky
Výše již bylo uvedeno, že celer má diuretické účinky. To je prospěšné jako přírodní lék na ledvinové kameny a poruchy ledvin. Obzvláště celerová šťáva je k tomuto problému ideální.
Analgetické účinky
Z listů celeru se připravuje odvar, který je účinný na artritické bolesti. Tyto účinky si řapíkatý celer zachovává také tehdy, pokud jej budete pít ve formě šťávy. Hodí se také na bolestivé klouby.
Urychluje metabolismus
Řapíkatý celer na straně jedné urychluje metabolismus a na straně druhé odstraňuje škodlivé vedlejší produkty tohoto procesu (například kyselina močová, která by se nevyloučila, ale vytvořila krystaly; ty by se pak začaly hromadit v kloubech a mohly způsobit dnu a silné bolesti).
Podpora trávicího systému
Kromě toho, že řapíkatý celer stimuluje chuť k jídlu, pomáhá také trávit tuky. Podporuje ale také další funkce trávicího systému. Například zvyšuje produkci žluči, ale zároveň brání její stagnaci v vaku, usnadňuje trávení a odstraňuje zácpu. Vzhledem k tomu, že odstraňuje toxiny z organismu, posiluje také imunitní systém. Doporučuje se při rekonvalescenci po nemocech.
Další prospěšné účinky řapíkatého celeru
- Podporuje léčbu zánětů horních cest dýchacích a chronických plicních chorob.
- Snižuje krevní tlak.
- Zlepšuje práci srdce.
- Chrání před volnými radikály, které mohou být škodlivé. Tím mohou chránit i před rakovinou. Může za to obsah antioxidantů, zejména vitamínu C a E.
- Čistí tělo, eliminuje otoky, zvlhčuje pokožku, posiluje vlasy a dodává pokožce hladkost. Působí tedy také jako elixír mládí. Ideální je užívat jednu sklenici celerové šťávy denně.
Řapíkatý celer v kuchyni
Celer je možné konzumovat syrový i vařený. Přidáváním řapíkatého celeru do polévek dochází ke snížení potřeby soli. Pokud si přinesete svazek řapíkatého celeru z obchodu, dejte jej co nejdříve do lednice. Těsně před zpracováním odřežte jeho spodní část, čímž rozdělíte rostlinu na jednotlivé řapíky. Ty je potřeba oloupat – obsahují totiž tuhá vlákna, která jsou při konzumaci velmi nepříjemná. Jde to dobře škrabkou na zeleninu, někdy ale postačí tato vlákna ručně vytahat. Pokud se chystáte na tepelné zpracování celeru, nemusíte jej loupat. Vařením vlákna měknou. Ideální je zejména do zeleninových polévek nebo také některých omáček (je tradiční součástí boloňské omáčky).
Thajský celerový salát
Nejprve si připravte zálivku. Smíchejte 3 lžíce zeleninového oleje (může to být slunečnicový, řepkový, olivový či jiný), 2 lžíce čerstvě vymačkané limetkové šťávy a 2 lžíce rybí omáčky. Dejte stranou a nakrájejte si zeleninu. Budeme potřebovat 6 řapíků celeru, které oloupeme a poté přepůlíme. Nakrájíme podélně na tenké proužky. Poté přidáme 3 jarní cibulky, které jsme nakrájeli na kolečka. Nyní dáme 1 červenou chilli papričku nakrájenou na jemno a ještě hrst koriandrových listů. Těsně před podáváním smíchejte se zálivkou a přidejte ještě 4 lžíce nahrubo nasekaných solených arašídů.
Celerové smoothie
Do smoothie mixéru dejte tyto ingredience: 1 řapík celeru nakrájený na kostičky, 1 salátová okurka, 2 menší oloupaná zelená jablka, dužina z 1 pomeranče, šťáva z 1 limetky, 1 lžička čerstvě strouhaného zázvoru. Rozmixujeme dohladka a v případě potřeby můžeme zředit vodou.