Svízel přítula – účinky

Svízel přítula (Galium aparine) je rostlina, kterou považujeme za plevel. Je z čeledi mořenovitých a nachází se na celém světě. Málokdo ví, že má také užitečné účinky na lidské zdraví, oplývá totiž mnohými léčivými vlastnostmi. Zrychluje metabolismus, čistí tělo od toxinů, pomáhá zbavit se otoků, dodává sílu a energii a podporuje hubnutí. Ve formě nálevu z této bylinky je používáme na vlasy, které posiluje, a rány, které hojí.

Rozšířený plevel

Svízel přítula je natolik rozšířenou rostlinou, že se vyskytuje prakticky po celém světě – v mírném klimatickém pásmu. Vyskytuje se na loukách, pastvinách, polích i zahradách. Zbavit se jí není příliš jednoduché, protože roste opravdu úporně. Díky zahnutým chloupkům na listech se doslova „drží“ jiných rostlin a vytváří husté houštiny. Odtud pochází asi také druhá část názvu – přítula. Pokud se jej snažíme vytrhat, měli bychom to dělat v rukavicích, protože ač jsou chloupky krátké, mohou nás poškrábat. Kořenový systém rostliny je silný a rozvětvený.

Svízel přítula

Velice známá rostlina

Svízel přítula je rostlina známá již od starověku. Ve svých spisech ji zmínil mimo jiné Dioscorides, řecký botanik, lékař a farmakolog. Tuto rostlinu doporučoval na vyčerpání a slabosti těla. Kromě toho rostlinu používali také k výrobě sít, kterými zachycovali mléko hospodářských zvířat. Dále pak sloužila jako krmivo pro husy – z angličtiny se dochoval lidový název, který překládáme jako „husí tráva“. Pochutnají si na ní ale i jiná zvířata, jako jsou kuřata a slepice, koně, ovce a krávy.

Prvotní použití v léčitelství

V minulosti lidé využívali tuto rostlinu na problémy s pokožkou. Jakákoli kožní onemocnění, rány nebo popáleniny byly léčeny obklady připravenými z této rostliny. Nebo se také připravovaly terapeutické koupele. Nadrcená rostlina se aplikovala na místo kousnutí jedovatým hadem nebo pavoukem, nebo na každé bodnutí hmyzem. Indiáni používali svízel k výrobě červeného barviva. Ženy si díky této rostlině udržovaly zdravé a silné vlasy. Podle pověry prý svízel přítula přidaný do koupele znamenal úspěch v lásce. Taktéž se používal na léčbu obezity, očistu těla a posílení jater.

Obsah svízele přítuly

V této rostlině můžeme najít spoustu důležitých látek, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jsou to třísloviny, flavonoidy, polyfenolové kyseliny, antrachinony, saponiny, glykosidy, oxid křemičitý, minerální soli a esenciální oleje. Tento obsah slibuje téměř univerzální použití rostliny. Díky obsahu kumarinu získává svízel svou typickou vůni sena. Používal se tedy jako plnivo do matrací, protože seno bylo finančně náročnější.

Svízel přítula

Účinky svízele přítuly

Rostlina má mnohé účinky, díky kterým si ji ceníme od středověku až do dnešního dne. Z těch nejdůležitějších jsou to:

  • Detoxikační účinky: svízel přítula zbavuje naše tělo nežádoucích toxinů. Primárně dochází k očistě krve a podpoře funkcí lymfatického systému. Dále pak zajišťuje lepší krevní oběh, brání vzniku krevních sraženin a lymfatické stagnaci.
  • Antikoagulační účinky: rostlina zabraňuje hromadění aterosklerotických usazenin v cévách a zároveň snižuje napětí stěn cév. Proto významně ovlivňuje prevenci aterosklerózy a vznik trombózy.
  • Diuretické účinky: rostlina pomáhá tělu získat potřebné množství vody. Když tělo zadržuje vodu, mohou vznikat otoky (zejména v oblasti končetin).
  • Regenerační vlastnosti: svízel se používá k zachování životní energie organismu. Pokud jej tedy naši předci používali na vyčerpání organismu, dělali dobře. Tato rostlina totiž obnovuje buňky a vitalitu člověka. Kromě toho snižuje hyperhidrózu, což snižuje ztrátu minerálních solí z těla. To zase zabrání přílišnému oslabení systému.
  • Diastolické vlastnosti: bylina snižuje napětí hladkých svalů. Funguje hlavně v trávicím systému (žaludek a střeva). Reguluje pohyby střev a předchází průjmům.
  • Antiseptické a protizánětlivé účinky: vzhledem k tomu, že navíc urychluje hojení, je tato rostlina přímo určena k vnějšímu použití. Zejména při kožních onemocnění.

Svízel přítula a hubnutí

Už od nepaměti se svízel používal k léčbě obezity. Lidé si mysleli, že urychluje metabolismus, čímž zrychluje spalování tuků a pomáhá udržovat štíhlost a zdravou tělesnou hmotnost.

Použití svízele přítuly

Výše zmíněné účinky byliny již napovídají, k čemu se tato rostlina používá. Její použití může být přitom interní (například pro hubnutí) ale také externí (ideální na kožní problémy). Níže už jsou nejčastější způsoby použití této rostliny.

Detoxikace organismu

Očista těla je důležitá nejen pro celkové zdraví, může napomáhat také při hubnutí. Navíc je vaše tělo zbaveno přebytečné vody, kterou tělo zadržuje. Aby nedošlo k opětovnému zadržování vody (tj. vody, ve které se mohou hromadit škodlivé látky), je zapotřebí dodržovat zásady zdravého stravování a také dostatečný pitný režim. Detoxikace je vhodná v boji proti celulitidě, nadváze, otokům ad.

Zánět močových cest

Vzhledem k močopudným účinkům byliny je používán také při léčbě infekcí a zánětu močových cest. Podporuje také léčbu artritidy a dny (jsou způsobeny kyselinou močovou).

Svízel přítula

Použití v kuchyni

Svízel si nachází své místo také jako bylinka v kuchyni. Použít ji můžeme obdobně jako každou jinou listovou zeleninu nebo bylinky. Hodí se například do polévek, zejména když jsou rostlinky mladé (tj. na jaře). Mladé výhonky jsou jedlé, ale abychom si na nich pochutnali, je potřeba nakrájet je co nejvíce najemno a dobře uvařit. Díky konzumaci svízele přítuly můžeme zhubnout nějaký ten kilogram z naší tělesné hmotnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno