Také milujete tuto středomořskou pochoutku, ale nelíbí se vám její cena v obchodech? Pak si připravte kapary z lichořeřišnice. Jejich příprava není vůbec těžká a za dva týdny budete mít hotovo.
A proč používat právě lichořeřišnici? Vsaďte na lichořeřišnici větší (Tropaeolus major). Ta se na zahrádce vyskytuje nejčastěji a její poupata se těm kaparovým velmi podobají.
Kde se vlastně berou kapary
Pro úplnost je třeba dodat, že kapary jsou vlastně naložená poupata keře, který nazýváme kapara trnitá. Přirozeně roste ve Středomoří a poupata se nakládají ve stádiu zcela nerozvitých pupenů. Jinak na sebe tento keř upoutá nevýraznými světle růžovými květy, jež se ovšem pyšní výrazně dlouhými kontrastně zbarvenými pestíky. Právě ty vás upoutají na první pohled – roste na nízkých zídkách a plotech. Natrhat si je tedy můžete i na dovolené, jejich naložení už pak vůbec není těžké.
Kapary jsou hořké, jejich pachuti je musíte zbavit
Pokud byste chtěli ochutnat poupata kapary trnité přímo z keře, překvapila by vás svou nepříjemnou hořkostí. A totéž platí i pro kapary z lichořeřišnice. Nejprve je tedy musíte jejich hořkosti zbavit, a to jednoduše tak, že je naložíte do vody. Tento postup má však svá přesná pravidla. Kapary je nutné ve vodě máčet po dobu jednoho týdne, během této doby ji však musíte alespoň jedenkrát za den vyměnit. Teprve po této době můžete přistoupit k samotnému nakládání.
Základní recept na kapary naložené v soli
Pokud si chcete dopřát tuto pochoutku v její původní variantě, pak vsaďte prvně na sůl. Poupata je jednoduše nutné solí prosypat. Dělá se to tak, že vždy do sklenice nasypete vrstvu kaparů, a poté přidáte vrstvu soli a takto vše střídáte. Finální vrstvu by měla tvořit sůl. Je to důležité, aby se kapary správně zakonzervovaly.
Sklenici řádně zavíčkujte a postavte na přímé slunce. Tady by si měla pobýt 5-6 dní. Jakmile kapary řádně pustí šťávu, pak máte hotovo. Sklenici s kapary z lichořeřišnice přemístěte do lednice a odebírejte podle potřeby. Vždy však nezapomeňte sklenici opět důkladně uzavřít a podle potřeby také dosypávat sůl.
Jak na kapary se solí a octem.
Kapary z lichořeřišnice mohou mít také mnohem pikantnější příchuť. Stačí, když do celé přípravy zakomponujete vinný ocet. Mělo by jít o ten bílý. A kdy by měl přijít na scénu? Jakmile kapary naložíte do soli a vystavíte je slunci, měli byste počkat cca 5 dní. Po této době vše zalijte octem, opět zavíčkujte a nechte ještě jeden den stát na slunci. Poté opět sklenici s kapary uložte do lednice a máte hotovo.
Kam se kapary používají
Nejčastěji najdou své uplatnění jako součást zeleninových směsí nebo jako ochucovadlo do rizota. Ale hodí se i k masu a do omáček. Jen pozor na jejich slanost, aby jídlo nebylo příliš slané.