Milujete v kuchyni nevšední chutě a rádi připravujete nevšední recepty? Pak zjistěte, jak správně udělat pesto z lichořeřišnice. Není těžké a zaujme vás svou výraznou pikantně nakyslou chutí. A co pro to budete potřebovat?
Nejdříve se ve svém okolí poohlédněte po natích lichořeřišnice větší (Trophaeolus major). Právě z té bude pesto z lichořeřišnice chutnat nejlépe.
Nať může obsahovat listy i květy
Je vcelku jedno, zda se vám povede natrhat mladou nať ještě před rozkvětem nebo se dostanete k rostlinkám již nakvetlým. K přípravě pesta lze totiž použít opravdu úplně vše. Jediné, co se do směsí nehodí, jsou dřevnaté nebo doopravdy tuhé části stonků.
Čím zažít? Lichořeřišnici dobře přeberte
Jakmile budete mít nať před sebou (použijte ji plnou hrst), dobře si ji prohlédněte. Všechny suché, tvrdé nebo nakousané části musí pryč. A totéž platí i pro odkvetlé květy. Nať poté můžete nasekat nahrubo, anebo dát přednost jejímu rozsekání ve výkonném mixéru.
Se sezamovou pastou je pesto z naší lichořeřišnice nejlepší
A co si počít dál? Do pesta musíte dostat prospěšné tuky. To snadno zvládnete za pomoci sezamové pasty, kterou u nás seženete pod názvem tahini, jednoduše ji přidejte ke stonkům a společně promixujte. A hodit by se vám mohla i citronová sůl a šťáva, které pesto báječně ochutí.
Jak tuto pochoutku uchovávat, aby dlouho vydržela
Nehledejte v tom žádné složitosti. Jakmile budete mít pesto z této bylinky hotové, jednoduše ho přendejte do čerstvě vymyté a vypařené skleničky. Dobře otřete stěny, aby na nich pesto neulpělo (nejlépe stěrkou). A co přijde dál? Přece zalití celého výrobku kvalitním olejem. Ten pomůže pesto uchránit před plísní a jako bonus mu ještě dodá trochu zajímavé chuti navíc. Čas od času můžete olej do pesta vmíchat a hladinu nahoře brzy obnovit.
Jak dlouho toto dochucovadlo vydrží
Abychom byli fér – rozhodně není tak dlouhověké jako jiné druhy pest. Pokud ho uložíte přesně podle návodu, vydrží vám asi tři týdny. Vždy ho uchovávejte v chladu a odebírejte čistou lžící nebo jiným nástrojem, abyste si do pesta nezanesli nebezpečné bakterie nebo viry.
Trvanlivost prodlouží pasterizace
Pokud si chcete pesto uchovat až na zimu, vsaďte na kouzlo dobře provedené pasterizace. Možná vás to překvapí, ale pokud se o to můžete také v myčce. A jak na to? Sklenice vložte do myčky a pohlídejte si, abyste zapli takový mycí cyklus, který udržuje teplotu nejméně 70 °C. Při ní se pesto spolehlivě zavaří a vám tak vydrží mnohem, ale mnohem déle.
Kde a jak pesto použít
Jeho využití je velmi široké. Docela jistě ho uplatníte jako součást salátů nebo polévek, samozřejmě se také skvěle hodí na těstoviny nebo jako nová příchuť k dušené zelenině. A můžete si ho také namazat na pečivo. Tak také chutná skvěle.