Cviky na uvolnění krční páteře

Pokud máte sedavé zaměstnání nebo trávíte dlouhé hodiny u počítače, je velká šance, že se dříve nebo později ozve vaše zablokovaná krční páteř. Tomuto stavu se však naštěstí dá učinně pravidelným cvičením předcházet a pokud se již bolest dostavila, pak ji zase zmírnit a odstranit.

Zablokovaná krční páteř se projevuje bolestí v oblasti krku, hlavy, ramen a hrudníku. K zablokování může dojít při prudkém trhnutí hlavy, ale mezi nejčastější příčiny patří dlouhodobé okolnosti, jako je nepohodlná poloha hlavy při spánku nebo mnohahodinové sezení u počítače, kdy koukáme nehybně stále stejným směrem.

Ke vzniku problémů s krční páteří jsou náchylní zejména lidé s ochablým krčním svalstvem. Proto je pravidelné cvičení krku doporučováno jako léčba i jako prevence. Že je něco špatně, poznáte snadno – bolest vystřeluje do okolních částí těla a může se dostavit nevolnost, či závratě. Pokud se u vás tyto symptomy objeví, měli byste navštívit lékaře. Většinou však stačí pravidelné cvičení na posílení krčních svalů a úprava pracovních návyků (pravidelné krátké pauzy, úprava pracovní polohy, ergonomická židle, správná vzdálenost a výška monitoru). Při spaní je pak možno používat speciálně tvarovaný anatomický polštář.

Jak správně cvičit

Aby vám cvičení přineslo kýženou úlevu, je třeba jej provádět pomalu a důkladně. Jen tak zajistíte, že vám cvičení pomůže a naopak si při něm ještě stav nezhoršíte. Cviky proto provádějte pozvolným plynulým pohybem, při kterém se postupně zapojují jednotlivé skupiny svalů – nikdy necvičte švihem a přes bolest.

Lidé často při začátku cvičení zjistí, jak moc mají zkrácené svaly, proto se můžete při některých cvicích dostat do situace, že jej nebudete schopni odcvičit v plném rozsahu – nevadí. Cvik, který se vám obtížně provádí pouze naznačíte, jako byste se chystali jej provést a pokračujte dokud neucítíte lehké napětí a tah, v této krajní poloze 10 vteřin setrvejte a vraťte se do výchozí polohy. Postupně se rozsah pohybu zvětší. Pracujeme také s dechem, kdy v krajních polohách vydechujeme, což vám umožní větší rozsah pohybu.

Cviky na uvolnění krční páteře a šíjového svalstva

1.cvik – Vytáhněte hlavu vzhůru, záda rovná, ramena stáhněte dozadu a dolů. Dívejte se před sebe. Hlavou provádějte střídavě úklony doleva a doprava, co nejdále to půjde.

  1. cvik – Vytáhněte hlavu vzhůru, záda rovná, ramena stáhněte dozadu a dolů. Dívejte se před sebe. Uvolněně předklánějte hlavu co nejvíce do předklonu a zpět do výchozí polohy (nezaklánět hlavu, krk zůstává rovný, koukáte před sebe).
  1. cvik – Vytáhněte hlavu vzhůru, záda rovná, ramena stáhněte dozadu a dolů. Dívejte se před sebe. Předkloněnou hlavou otáčejte střídavě doleva a doprava, opět co nejdále to půjde. Podívejte se přes rameno, ale nezaklánějte hlavu.
  1. cvik – zvedněte levou ruku, ohněte v lokti a položte na pravý spánek. Hlavou zatlačte proti ruce, klidně dýchejte a po chvíli povolte. Musíte cítít při provádění jemný tlak, hlava musí zůstat rovně v ose, dívá se pořád před sebe.

5.cvik – Hlava rovná, koukáme před sebe. Ruce spojíme za hlavou a zatlačíme hlavou proti rukám. Plynule dýcháme a po chvíli povolíme. Pro procvičení svalů v opačném směru dáme ruce dlaní dovnitř na čelo a zatlačíme hlavou proti dlaním. Obá směry několikrát prostřídáme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno