S přibývajícími léty začne mnoha lidem docházet vitalita a začnou se ozývat bolavé klouby nebo záda. Tyto projevy stárnutí se však dají pravidelným cvičením velmi dobře regulovat a v mnoha případech notně zpomalit. Díky vyššímu věku cvičenců, má však cvičení pro seniory jistá specifika, která je nutno dodržovat. Pojďme se na ně společně podívat.
Mnoha vědeckými studiemi bylo potvrzeno, že pravidelné cvičení příznivě ovlivňuje zdravotní stav člověka, jeho kondici i dobrou náladu a zpomaluje proces stárnutí. Dochází při něm k protáhnutí, posílení a uvolnění svalů a šlach celého těla. Do cvičení je možno zahrnout celou řadu cvičebních pomůcek, jako jsou gymnastické míče, činky, overbally, nebo fitness gumy, díky čemuž jsou cviky pestré a nedochází ke stereotypu. Cvičení pro seniory se soustřeďuje zejména na takové cviky, které nadměrně nezatěžují klouby a páteř a nepřetěžují kardiovaskulární systém. Pravidelné cvičení také příznivě působí jako prevence proti stresu a nervozitě. A aby toho nebylo málo, tak lidé, kteří zůstanou aktivní i v pozdějších létech, se statisticky dožívají vyššího věku a dožívají v celkově lepší kondici.
Pravidelné cvičení dokáže pomoci s řadou onemocnění
Srdečně-cévní problémy : Cvičení pomáhá upravovat krevní tlak a snižuje riziko srdečních chorob. Posiluje kardiovaskulární systém a srdeční výdej, zvětšuje kapacitu plic a snižuje nadbytečné množství tuků v krevním oběhu.
Psychické zdraví: pomáhá odstraňovat poruchy spánku a zlepšuje jeho kvalitu, zvyšuje schopnost koncentrace a učení se novým věcem, působí antidepresivně.
Obezita: Už samotným cvičením dochází ke spalování tukových zásob, avšak jako vedlejší efekt má pravidelné cvičení i zrychlení metabolismu, což vede k dalšímu dlouhodobému spalování kalorií.
Zánět kloubů (artritida): zlepšuje funkci kloubů a výrazně snižuje jejich bolestivost.
Osteoporóza: Snižuje úbytek kostní hmoty a riziko zlomenin.
Potíže s močením: V drtivé většině případů lze tyto problémy pravidelným posilováním zcela odstranit.
Prevence proti rakovině: Cvičení prokazatelně snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, prostaty, prsu nebo konečníku.
Čeho se při cvičení vyvarovat
Při sestavování cvičebního plánu je třeba vždy volit cviky s ohledem na stav konkrétního cvičence. Taktéž se musí brát v úvahu fakt, že ve vyšším věku ztrácí cévy svou přirozenou pružnost a při krkolomných polohách může dojít k problémům oběhového systému. Z tohoto důvodu se zásadně nedoporučují cviky s hlavou dolů nebo s velkými váhami. Cvičení musí být plynulé a v mírném až pomalejším tempu, a je třeba se vyvarovat švihových pohybů.
Po každém cvičení je nutné dbát na důkladnou regeneraci a nepřetěžovat organismus velmi častým, nebo intenzivním cvičením. Ve vyšším věku již trénink neslouží k podávání vrcholných výkonů, ale k zabránění ochabování svalstva a zkracování šlach. Dýchání při cvičení musí být plynulé a pravidelné a nesmí docházet k zadržování dechu. Nádech přichází při uvolňování svalů a výdech při tahu či tlaku, při kontrakci svalů.
Zcela nevhodné jsou pro začínající cvičence náročné aktivity z hlediska vysoké intenzity, složitosti, velkých nároků na rovnováhu, či s většími otřesy.