Výlet mezi útvary skalního města završí návštěva moderně spravovaného historického zámku. Toulovcovy maštale a Nové Hrady. Obě blízko sebe ležící místa jsou atraktivní, a to pro všechny generace. Dobrý tip pro společnou aktivitu celé rodiny. Na výlet je vhodnější vydat se autem (s návraty k zaparkovanému vozu), anebo využít veřejnou dopravu (jednosměrná procházka). Výchozím bodem pro variantu bez auta je město Proseč, do Nových Hradů přes Toulovcovy maštale to je jen jedenáct kilometrů, a to vlídným terénem. Vstup do Toulovcových maštalí je volný.
Míst blízká, a přece těžkodostupná
Toulovcovy maštale i zámek Nové Hrady mají společné dvě věci:
- Obě destinace se nacházejí v Pardubickém kraji
- a na obě místa se turisté poměrně obtížně dostávají veřejnou dopravou.
Ostatně, celá oblast, ač leží uprostřed republiky, v pomyslném „koridoru“ tvořeném městy Litomyšl, Vysoké Mýto, Chrudim na severu a Poličkou a Hlinskem na jihu. Ve středu se nachází město Skuteč. Oblastí neprochází žádná hlavní silnice ani železniční trať.
Proto je nejsnadnější cesta do tohoto regionu osobním vozem. Auto ve vhodné zaparkovat u některého ze „vstupů“ do skalního města, to si v klidu projít po značených cestách. Pak se vrátit k vozu a přejet do Nových Hradů. Když už jedeme autem, můžeme se podívat k dalším atraktivním místům kraje.
„Skalní turisté“ musejí vyhledat spojení veřejnou dopravou. Bude to zřejmě kombinace vlaků a autobusů, ale naštěstí za nás tuto práci učiní portál IDOS.
Výchozím bodem je Proseč
Dopravíme se do Proseče (autobus). Proseč je sice zajímavé město, ale není času nazbyt. Snad jen zajít do informačního centra a požádat o mapky skalní oblasti. (víc o Proseči v samostatném článku Do Proseče ze Skutče). S mapkami, v kterých jsou zakresleny prohlídkové okruhy, budou mít turisté snadnější hledání cesty.
Po modré turistické značce se vydáme severovýchodním směrem k lesu, respektive ke skalnímu městu. Za vstup do skalního města se neplatí.
Nevstupovat a nejezdit mimo cesty
Skalní oblast se dělí na Toulovcovy a Městské maštale. Hlavní osu území tvoří horní tok říčky Novohradky s množstvím drobných přítoků. Nadmořská výška území je 350–550 m n. m.
Vyskytují se tu vzácné a chráněné rostliny a živočichové. Z tohoto důvodu zde platí zákaz vstupu mimo turistické značky a jízdy na kole mimo cyklostezky a zpevněné cesty (včetně zákazu pohybu na kolech po turistických značkách).Všechny trasy jsou dobře značené.
Pan Toulovec byl loupeživý rytíř
Přírodní rezervace má jméno podle tajemného Vavřince Toulovce. Říká se, že to byl loupeživý rytíř, jehož tlupa měla na počátku 15. století ve skalách nejen svou skrýš, ale i stáje (maštale) pro koně.
Ochrana přírody
Příroda, nacházející se na území přírodní rezervace Maštale a mikroregionu SOTM, je krásná a neponičená civilizací. Rozmanité geologické podmínky v různých částech způsobily, že krajina nemá jednotný ráz, ale střídají se zde různé reliéfy povrchu a rozmanitá rostlinná skladba.
Parkování u rozhledny
Motorizovaní mají na výběr. Buď zaparkují v Proseči, v Budišově, v Boru u Skutče nebo v Jarošově. Když to bude v Jarošově, nebude žádná zacházka zajít si na Toulovcovu rozhlednu.
„Na 15 metrů vysokou rozhlednu na kopci Jarošov vystoupáte po 60 schodech. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, v 6 a ve 12 metrech. Stavba trvala od září 2001 do 16. února 2002, v červnu 2015 byla po rekonstrukci opět zpřístupněna veřejnosti. Z rozhledny je výhled na Orlické hory, Krkonoše, Železné hory a Jeseníky,“ píše se na portálu mapy.cz.
Výlet pokračuje do Nových Hradů
Pro samou zábavu ve skalním městě nesmíme zapomenout, že jsme chtěli dojít na zámek do Nových Hradů. Rokokový zámek Nové Hrady byl vybudován v letech 1774 – 1777 hrabětem Jeanem – Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel. Přezdívá se proto „České Versailles.“
České Versailles patří Kučerovým
Po roce 1989 byl navrácen vnukům původního majitele, textilního továrníka Josefa Bartoně. Ti zámek Nové Hrady v roce 1997 prodali manželům Kučerovým z Prahy a od té doby celý zámecký komplex prochází postupnou rekonstrukcí a modernizací. Veřejnosti byl zámek slavnostně zpřístupněn v roce 2001.
- K zámku náleží také rozsáhlý přírodní areál.
Zámek Nové Hrady žije
V hlavním rokokovém sále se konají svatební obřady; bývalá kočárovna a konírna slouží k pořádání společenských i soukromých akcí. V hospodářských křídlech zámku se nachází restaurace a cukrárna s minigalerií.
Park je zahradnicky upravován, byla zde vytvořena anglická květinová zahrada a založeno arboretum. V zámeckém areálu najdete větší množství rozličných zahrad:
- velké rozárium,
- ukázku italské zahrady s kaskádami,
- bílou a bylinkovou zahradu,
- jezírko s rybkami
- a zvláště pro děti zajímavé zelené bludiště/labyrint.
Zajímavé zámecké expozice
- K zámku patří též jezdecká stáj
- a farma s chovem jelena lesního a daňka evropského.
- V zámku je umístěna stálá expozice historického nábytku (od baroka po secesi) ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
- V barokním špýcharu je umístěno muzeum s expozicí historických motokol, nazvanou Motory a pedály, největší sbírka motokol v České republice v soukromém vlastnictví sběratele Jana Čejchana.
- V budově nové oranžérie je možno navštívit Galerii anglických klobouků.
Mimořádná situace 2001
„Vážení návštěvníci,
vzhledem k současné situaci a v souladu s nařízeními vlády ČR zůstává celý zámecký areál zatím uzavřen. O datu otevření Vás budeme informovat, jakmile to bude možné,“ upozorňují na oficiálních webových stránkách majitelé (a provozovatelé) zámku.
- Adresa: Zámek Nové Hrady v Pardubickém kraji Zámek – č.p. 1
539 45 Nové Hrady - Kontakt: Magda a Petr Kučerovi
- Telefon: +420 469 325 353
- e-mail: zamek@nove-hrady.cz
- web: https://www.nove-hrady.cz/