Banány jsou nejlepší, když mají krásně žlutou slupku bez jakýchkoli černých skvrn. Takové s chutí sníme. Avšak když se na nich začnou tvořit hnědé až černé skvrny, které jsou typickou známkou přezrálých banánů, pro někoho už může být konzumace nepříjemná. V některých případech má banán dokonce moučnou konzistenci. To ale není důvod, abyste je vyhazovali! I takto přezrálé banány totiž můžete využít.
Přilákejte ptáky
Přezrálé banány jsou skvělou pochoutkou pro ptáky. Pokud máte tyto tvorečky rádi nebo si myslíte, že by pro vás mohli být užiteční, můžete jim ho poskytnout. Dejte banán na vyvýšené místo (například do ptačího krmítka). Nejen ptáci, ale také motýli si přijdou na ochutnávku.
Lesk na listy
Oživte své pokojové rostliny tím, že jejich zaprášené listy přetřete vnitřní stranou banánové slupky. Prach bude nahrazen nádherným leskem, který vydá za komerční spreje na listy.
Proti mšicím
Mšice mohou znamenat pohromu pro každou zahradu. Nasušte nastříhané banánové slupky a poté je zakopejte kolem základny rostliny. Stačí jen několik centimetrů hluboko. Takto zakopaný banán je vhodný také jako hnojivo pro rostliny. Dodá jim důležité živiny. Přes zimu můžete sušit banánové slupky, na jaře je rozemelte a nasypte kolem rostliny. Větší kousky je potřeba zakopat do půdy.
Do kompostu
Pokud nenajdete vhodnější způsob, můžete banány použít také jako složku v kompostu. Jsou bohaté na draslík a fosfor, což jsou cenné prvky pro růst rostlin. A proto jsou tolik vhodné právě do kompostu. Jejich obrovskou výhodou je navíc to, že se rychle rozkládají.
V kuchyni
A v neposlední řadě je možné banány použít taktéž v kuchyni. Existuje celá spousta receptů, která využívá banány – a do vařených, pečených nebo smažených variant se hodí samozřejmě přezrálé banány. Jsou sladší a mají lepší konzistenci – lépe se drtí i bez použití mixéru. Níže je hned několik variant, jak můžete své přezrálé banány zpracovat. Pokud máte přezrálé banány doma, a nemáte čas na jejich okamžitou přípravu, můžete je dát do mrazáku. Vytáhnete je, až je budete skutečně potřebovat.
Banánová zmrzlina
Skvělým způsobem je příprava banánová zmrzlina. Zmrazte 5 banánů (oloupaných). Ihned po vyjmutí z mrazáku banány vložte do mixéru a vložte semínka, která vyškrábnete z 1 vanilkového lusku. Nalijte asi ¼ hrnku mléka a rozmixujte dohladka. Pokud se vám zdá zmrzlina příliš hustá, můžete ji ještě trochu naředit mlékem. Pokud toužíte podávat kopečkovou zmrzlinu, vložte takto připravenou směs ještě alespoň 4 hodiny do mrazáku.
Pečený banán s čokoládou
Troubu rozehřejte na 200 °C. Přezrálé banány i se slupkou nařízněte podélně – ale nepřekrojte je úplně. Do řezu vložte strouhanou čokoládu – asi 30 g na jeden kus banánu. Takto připravený banán zabalte do alobalu a pečte 25 minut. Podávejte s vanilkovou zmrzlinou.
Smoothie z banánu
Smoothie je skvělým způsobem, jak zpracovat přezrálé banány. Připravit se dají ve spoustě variant. Zde je několik z nich. Postačí, když všechny ingredience vložíte do mixéru a rozmixujete dohladka. Pokud toužíte po mrazivém smoothie, použijte banány, které jste právě vytáhli z mrazáku.
- S datlemi: 2 banány, ¼ šálku sušených datlí, 2 šálky mandlového mléka, 2 lžičky chia semínek předem namočených ve vodě), ½ lžičky strouhaného kardamomu, šťáva z ½ limetky, 4 kostky ledu, špetka skořice, špetka soli.
- Se zázvorem: 1 šálek mandlového mléka, 1 banán, 1 šálek zmrzlého jahodového sorbetu (je možné použít také mangový, ananasový nebo papájový sorbet), 1 lžíce kokosového oleje, 1-2 lžíce chia semínek, 1 lžička mletého zázvoru.
- S čokoládou: 2 banány, 2 lžíce burákového másla, 1 šálek nízkotučného mléka, ½ lžičky vanilkového extraktu, ¼ šálku čokoládových kousků (poslední ingredienci přidáváme až po rozmixování).
Banánové muffiny
Troubu rozehřejte na 190 °C. Připravte si dvě mísy. Do jedné dáte sypké ingredience: 250 g hladké mouky, 1 lžička kypřicího prášku do pečiva, ½ lžičky jedlé sody, 110 g třtinového cukru. Do druhé mísy dejte naopak tekuté ingredience: 75 g rozpuštěného másla (ne horkého), 1 lžička vanilkového extraktu, 2 vejce, 2 banány (rozmixované nebo rozmačkané vidličkou), 125 g podmáslí. Uprostřed sypkých ingrediencí udělejte důlek a vlijte do něj tekuté ingredience. Vymíchejte hladké těsto. Do něho pak přimíchejte 50 g pekanových ořechů, nahrubo nasekaných. Naplňte formy na muffiny a pečte 25 minut.
Francouzské toasty plněné banánem
Troubu předehřejte na 200 °C. Na plech dejte pečící papír a rozložte na něj 6 plátků toastového chleba. Na každý toastový chléb dejte 1 lžíci arašídového másla a poklaďte plátky banánů. Přikryjte dalšími 6 plátky toastového chleba. Vyšlehejte ¾ šálku mandlového másla, 1 lžičku vanilkového extraktu, ½ lžičku skořice a špetku muškátového oříšku. Toastové chleby jeden po druhém namáčejte v této směsi a vraťte je na plech. Pečte 15 až 20 minut. Podávejte se šlehačkou přelité javorovým sirupem.
Banánové palačinky s podmáslím
Budete potřebovat 2 vejce. Rozdělte je na žloutky a bílky. Bílky vyšlehejte, aby vznikl tuhý sníh, žloutky smíchejte s 300 ml podmáslí, 75 ml mléka a pořádně prošlehejte. 10 lžic másla rozpusťte a po vychlazení jej zašlehejte do směsi. Vmíchejte také 2 banány – rozmačkané vidličkou. V jiné míse mezitím smíchejte suché ingredience: 2,5 šálku hladké mouky, 2 lžíce cukru krystal, 1,5 lžičky soli, 1 lžička kypřícího prášku do pečiva, 1 lžičku jedlé sody. Tekuté ingredience vlijte do těch suchých a vymíchejte hladké těsto. Nakonec opatrně vmíchejte ušlehané bílky. Těsto nechte odpočívat alespoň 5 minut, nejlépe však 1 hodinu. Smažíme na pánvi na másle z obou stran dozlatova. Podáváme s čerstvým ovocem.