Hlávkový salát

Pod názvem locika setá si mnozí z nás nic nepředstaví. Ve skutečnosti se ale nejendá o nic obyčejnějšího, než je klasická listová zelenina. Ačkoli má svůj původ v daleké Asii, dnes je rozšířená po celé Evropě. K nám se dostal již ve středověku. Listová zelenina má spoustu druhů, avšak tím nejrozšířenějším a nejpěstovanějším je právě hlávkový salát – nebo latinsky Lactuca sativa var. capitata.

O salátu

Hlávkový salát netřeba zdlouhavě představovat. Listy tohoto salátu jsou uvnitř pevně svinuté, obklopeny jsou jednotlivými dalšími listy. Hlávkový salát není tak křupavý, jako je například salát ledový, i tak je ale velmi oblíbenou zeleninou. Barva je zelená, někdy do žluté nebo červené. Je potřeba jej sklidit ještě předtím, než vykvete. Jakmile se objeví drobné žluté květy, listy salátu už nebudou příliš chutné – mohou být dokonce nepříjemně hořké. K rychlejšímu kvetení přispívá příliš velké horko nebo nedostatek živin.

Salát

Pěstování hlávkového salátu

Pěstování této listové zeleniny je velmi nenáročné, což je jeden z důvodů, proč je hlávkový salát tak oblíbený. Výhodou je chladuvzdornost a také to, že pěstování je možné celoročně. Ve své domovině (Indie a Středomoří) je to dvouletá rostlina, nicméně u nás pěstujeme hlávkový salát jako jednoletou rostlinu. Při pěstování různých druhů salátů je zapotřebí vybírat takové odrůdy, které se hodí k vašim podmínkám. Tedy chcete-li pěstovat ve skleníku vytáném nebo nevytápěném, letní, podzimní a podobně. Sklizeň provádíme velice jednoduše – stačí salát vyjmout z půdy. Sklízet lze mladé salátky, jakmile dosáhnou požadované velikosti. Pro zachování maximální čerstvosti sklízíme ráno nebo večer.

Odrůdy listového salátu

U nás můžete koupit hned několik druhů listového salátu. Oblíbený je rychlený salát, který je odolný vůči chladu a poroste i při malém množství světla hodí se proto do nevytápěných skleníků, pařeniště i fóliovníku. S pěstování se začíná obvykle v únoru. To raný salát už můžeme pěstovat přímo na záhoně, kam umísťujeme předpěstovanou sadbu. Letní salát se hodí k výsevu od dubna do května, pro sklizeň v průběhu května a července. Od ostatních odrůd se liší tím, že ho příliš teplé počasí nevyhání příliš do květu. Podzimní salát je další odrůdou, kterou vyséváme v červenci. Ke sklizni je připraven od října až do počátku listopadu. Salát pro přezimování se vysévá na začátku srpna a sklízí se na jaře. Avšak jeho pěstování je obvykle rizikové, protože semena podléhají vlivu počasí i ptákům a zvěři, která si na nich ráda pochutná.

Salát rostlina

Hlávkový salát v kuchyni

Hlávkový salát, podobně jako jiné druhy salátů, používáme zejména ve studené kuchyni. Hodí se k přípravě nejrůznějších zeleninových salátů. Někdy jsou listy této rostliny použity jako ozdoba salámových a sýrových míst nebo obložených chlebů. Hodí se také k servírovaní různých pomazánek, kdy jednotlivé listy poslouží jako misky. Zelená barva vypadá na talíři velice příjemně a ozdobí každý pokrm. Před použitím je většinou potřeba odstranit obvodové listy, které mohou být znečištěné od půdy a velmi měkké.

Vietnamský vepřový salát

Neobvyklý způsob, jak můžete použít hlávkový salát, je v tomto receptu. V malé misce smíchejte 75 ml octa, ¼ šálku cukru, špetku soli. Míchejte tak dlouho, dokud se vše nerozpustí. Potom do této směsi přidejte 2 středně velké mrkve a ½ cibule, které jste nakrájeli na tenké proužky. Nechte odstát v pokojové teplotě po dobu asi 30 minut. Mezitím si nachystáme vepřové maso. Budeme potřebovat 500 g mletého vepřového masa, 1 lžíci zázvoru (nastrouhaného a čerstvého), 1 stroužek česneku (utřeného). Tyto tři ingredience smažíme po dobu asi 6 minut. Při míchání se snažíme maso co nejvíce rozbít. Jakmile je hnědé, přimícháme 2 lžíce sójové omáčky, sůl, pepř, 1 lžíci mirinu (to je sladké rýžové víno) a 1 lžičku rybí omáčky. Tu můžete vynechat pokud chcete. Mrkvu  a cibuli slijte, zeleninu si odložte. Na každý talíř (celkem jsme si připravili čtyři porce) naaranžujte několik listů hlávkového salátu. Do nich pak rozdělte masovou směs. Ozdobte nastrouhanou okurkou a mrkvovou směsí. Pokud máte rádí pálivé, můžete přidat i nasekané chilli papričky. Podávejte zabalené v listech salátu.

Zelenina

Jahodový salát s mákem

To, že hlávkový salát lze podávat i se sladkými jahodami, dokazuje tento recept. Do pánve vsypte ¼ šálku cukru. Jakmile začně karamelizovat vhoďte hrst mandlí a míchejte, až se mandle obalí karamelem. Směs přeneste na pečící papír a jednotlivé mandle od sebe oddělte. Nyní si připravíme dresink. Smíchejte ¼ šálku majonézy, 2 lžíce cukru, 1 lžíci zakysané smetany, 1 lžíci mléka, 2,25 lžičky jablečného octa a 1,5 lžičky máku. Prošlehejte a nechte v lednici, dokud nepřipravíte zeleninu. Je to jednoduché: 1 hlávku salátu natrhejte na malé kousky. Dejte do velké mísy a přidejte 1 cibuli nakrájenou na drobno. Nakonec ještě vložte 250 g jahod, které jste předem omyli, zbavili zelených listů a přepůlili. Promíchejte. Těsně před podáváním přelijte dresinkem a posypte mandlemi, které jste nasekali na hrubo.

Hlávkový salát

Zdravotní přínosy hlávkového salátu

Tato listová zelenina obsahuje vitamín A, B1, B2 a C, fosfor, železo a vápník. Vzhledem k tomu, že obsahuje jen velmi málo kalorií, je vhodný i pro redukční diety. Má antioxidační účinky a vzhledem k obsahu hořčíku může zvyšovat odolnost vůči stresu. Obsah kyseliny listové ocení zejména těhotné ženy, protože stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a navíc je prospěšná také pro zdraví plodu. Kyselina listová je součástí všech vitamínů pro těhotné ženy. Působí jako prevence vývojových vad u plodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno