Celer bulva neboli miřík celer (Apium graveolens) je úžasná zelenina, kterou bychom měli používat nejen do polévek a vývarů. Je skvělá také jako příloha k hlavnímu chodu nebo součást samotného hlavního chodu. Jeho velkou výhodou je nízká kalorická hodnota a vysoký obsah živin v něm obsažených. Navíc se prodává za velmi příznivou cenu a doba jeho skladování je poměrně dlouhá. Jedním ze způsobů, jak si celer připravit, je právě ve formě hranolek. Ty z trouby nevyžadují příliš mnoho tuku a jsou velice chutné!
Negativní obsah kalorií
Existují potraviny, na jejichž trávení spotřebujete mnohem více energie, než kolik jí přijmete s jejich konzumací. To v podstatě znamená, že i když jíte, tak hubnete. Nicméně je zapotřebí přijímat potraviny, které obsahují nízký obsah kalorií. Většinou se tedy jedná o zeleninu. Jednou z nich je právě celer.
Zdravotní přínosy celeru
Celer má nízký obsah kalorií, obsahuje několik sloučenin, o nichž se předpokládá, že poskytují ochranu před určitými typy rakoviny (tlustého střeva, leukémie). Obsahuje vysoké množství vitamínu K (na 300 g syrového celeru poskytuje 100 % doporučeného denního množství tohoto vitamínu). Vitamin K zlepšuje mineralizaci kostí a chrání vaše srdce a kardiovaskulární systém. Je vynikajícím zdrojem fosforu, železa, vápníku, mědi a manganu a cenných vitaminů skupiny B, jako je pyridoxin, kyselina pantothenová, niacin, riboflavin a thiamin.
Celer v kuchyni
Celer můžete konzumovat vařený, smažený, pečený ale také syrový. Protože je ale v syrovém stavu velmi tvrdý, je dobré ho nastrouhat nebo nakrájet na tenké nudličky. Pokud budete mít celeru nadbytek, můžete jej oloupat a nakrájet na kostičky nebo jak jej nejčastěji používáte, krátce jej blanšírovat a vložit do mrazáku. Nastrouhaný celer můžete usušit v sušičce na ovoce a získat tak velmi aromatické koření.
Recept známý v Pompejích
V dávné historii se celer (zejména pak jeho semena) používal spíše jako léčivá rostlina, nicméně je možné najít několik receptů, které s celerem pracovali v kuchyni. Na freskách v římských Pompejích byl odhalen jeden z takových receptů, který vyžadoval, aby se bulva celeru nakrájela na kousky a poté pekla v tehdejších troubách. Takto pečený celer se podával s mletým pepřem nebo medem. Takové recept je základem dnešních celerových hranolek.
Celerové hranolky z trouby
Pokud jste celerové hranolky ještě nikdy nejedli, měli byste se připravit na jeden základní rozdíl mezi nimi a bramborovými hranolky. Ty celerové nikdy nebudou tak křupavé, mají totiž nízký obsah škrobu. Na druhou stranu ale obsahují méně kalorií a nabízí neobyčejnou chuť. Celer o hmotnosti asi 600 g si oloupejte a omyjte. Nakrájejte jej na hranolky. Troubu předehřejte na 200 °C a připravte si plech, který vyložíte pečícím papírem. Na něm rozprostřete nakrájený celer. Přidejte 1 lžíci olivového oleje a půl lžičky uzené papriky. Pořádně promíchejte, aby se všechny kousky celeru rovnoměrně obalily. Osolte podle chuti a vložte do trouby. Pečte asi 20 až 25 minut. Je vhodné je v průběhu pečení promíchat.
Celerové hranolky z trouby s hořčicí
Připravte si velkou misku, kterou do ¾ naplňte vodou a přidejte 2 lžíce citronové šťávy. Poté si připravíme 1 větší celer: oloupeme ho, omyjeme pod tekoucí vodou a krájíme na hranolky. Ty vkládáme do připravené citronové vody, aby celerové hranolky nezhnědly. Stačí deset vteřin namočit, poté vyjmout. Nechte je okapat v sítu. Mezitím si v menší misce smíchejte 4 lžíce olivového oleje, 1 lžíci hořčice, ½ lžičky mletého pepře a 1 lžičku soli. Tuto směs nalijte na okapaný celer a promíchejte, aby byly omočeny všechny hranolky. Poté je rozložíme na plechu vyloženém pečícím papírem a pečeme na 190 °C asi 25 minut dozlatova. Ihned podáváme.
S čím hranolky podávat?
Celerové hranolky můžete podávat s čímkoli, s čím byste si dali ty klasické bramborové. Jako první nás napadne kečup nebo majonéza, nicméně existuje spousta zdravějších variant na domácí dipy, které se k tomuto účelu hodí mnohem více. Zkuste ty založené na jogurtu a bylinkách, vhodné jsou také česnekové dipy. Níže uvádíme několik příkladů.
Řecký dip se sušeným česnekem
Smíchejte si 225 g bílého řeckého jogurtu a ½ lžičkou sušeného česneku, ½ lžičkou sušené cibule, ½ lžičkou sušeného kopru, ½ lžičkou sušené petrželky a solí. Pořádně promíchejte a podávejte.
Medová hořčice
Pro mlsné jazýčky připravte tento sladký dip: smíchejte 60 ml medu, 60 g dijonské hořčice a 60 g bílého řeckého jogurtu. Přidejte 15 ml citronové šťávy a máte hotovo.
Fazolový dip s rozmarýnem
Trochu hutnější je dip, který vznikne rozmixováním 520 g bílých fazolý (vařených nebo z konzervy), 15 ml citronové šťávy, 60 ml olivového oleje. Osolte a opepřete podle chuti, přidejte 1 lžičku nasekaného rozmarýnu.
Sladký dip s arašídovým máslem
Tento dip připravíte tak, že 128 g arašídového másla naředíte 60 ml mandlového mléka. Poté přidejte 15 ml medu a ½ lžičky vanilkového extraktu. Vše pořádně promíchejte. Pokud se vám zdá dip příliš hustý, můžete přidat více mandlového mléka.
Avokádový dip s česnekem
Budete potřebovat jen 1 avokádo, 3 stroužky česneku a sůl. Avokádo neloupejte, podélně ho rozpulte. Uprostřed je pecka, tu nožem obkružte. Poté jemným pootočením rozdělte avokádo na dvě poloviny. Do pecky zasekněte nůž a pootočením uvolněte pecku. Tu můžete vyhodit. Dužinu avokáda vyškrábejte lžičkou a rozmačkejte s utřenými stroužky česneku a solí na hladkou pastu.