Mizuna – pěstování

Milujete exotické druhy listové zeleniny? Pak máme pro vás tip na jednu, které se bude dařit u nás. Je jí japonská mizuna – pěstování nabídne opravdu snadné a to i v našich podmínkách. A na talíři se stane jednoznačnou hvězdou díky své chuti i vzhledu.

Její semena lze pořídit pod názvem mizuna zelená (Brassica campestris japonica) a tvarem vám budou připomínat ta hořčičná. A porostou jako z vody všude tam, kde je vysijete.

Kde se vlastně vzal její zvláštní název?

Tady musíme navázat na myšlenku, kterou jsme popsali v předchozím odstavci. MIZU totiž v japonštině evokuje vodu a NA pak znamená zelený. Takže zeleň rostoucí jako z vody – a v tomto ohledu vás tedy mizuna rozhodně nezklame.

Mizuně nevadí ani výkyvy počasí

Je opravdu nenáročná a dařit se jí bude i při poskytnutí minimální péče. Musíte ji ovšem vysít do vhodných truhlíků či jiných nádob už v předjaří. Mladé rostlinky jsou vůči rozmarům počasí přece jen o něco náročnější. Ven se mohou podívat asi v polovině dubna, a také je dobré přikrýt je alespoň na týden nebo dva netkanou textilií. Ovšem jakmile se aklimatizují, neublíží jim už vůbec nic.

Jak mizunu správně vysazovat

Držte se osvědčené vzdálenosti, kterou je spona 30 x 50 cm. Myslete na to, že koření mělce, takže se nemusíte namáhat s příliš velkým důlkem. O to častěji však bude nutné tuto chutnou exotickou krásku zalévat.

Kdy můžeme mizunu sklízet

Možná se budete divit, ale opravdu rychle. Už po dvou měsících od výsadby jsou její lístky zralé a připravené k použití. Sklízejte je postupně. Vybírejte ty největší a ty menší naopak nechte dozrát. Můžete si tak sklizeň protáhnout opravdu na dlouho.

Jakou chuť vám mizuna nabídne

Pokud vám od pohledu mizuna připomíná rukolu, pak potvrzujeme, že jste na zcela správné stopě. Ona tak totiž nejenom vypadá, ale také chutná. Opravdu ji lze použít všude tam, kde se používá běžná rukola. Ovšem oproti ní je přece jen trochu jemnější, tak s tím při vaření počítejte.

A navíc vám dodá mnohé cenné živiny. Jde zejména o vitamíny ze skupiny B (včetně kyseliny listové), vitamín C a vitamín E. A rovněž tu najdete vápník, hořčík a draslík. Je ovšem důležité její listy vždy konzumovat v co nejčerstvějším stavu. Jinak se řada cenných látek jednoduše vytrácí.

Jak je to s kuchyňskou přípravou mizuny

Nezáleží na tom, jestli její růžice odříznete vcelku nebo zda si do kuchyně přinesete košíček samostatně natrhaných listů. Po omytí se skvěle hodí do všech salátů nebo pomazánek, kterým chcete přidat trochu pikantní chuť.

Ovšem snese i mírnou tepelnou úpravu. Můžete ji tak krátce spařit, oblanšírovat, ale také zapéct. Mladé listy poslouží jako náhrada baby špenátu a pokud byste hledali zeleninu, která k ní nejlépe chuťově ladí, byla by to určitě ředkvička a okurka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno