Pěstování řeřichy

Přemýšlíte nad tím, čím byste si ozvláštnili saláty a pomazánky? Chcete své rodině dodat na talíři spoustu vitamínů? Pak se jednoduše pusťte do pěstování řeřichy. Není to těžké a nepotřebujete k tomu ani záhon.

Jde o zeleninu s nejkratší vegetační dobou – přesně takový rekord totiž řeřicha zahradní (Lepidium sativum) spolehlivě drží. Pochází z čeledi brukvovitých a kdybyste se ptali na její chuť, bylo by to něco mezi ředkvičkou a křenem – nebo obojí dohromady.

Řeřicha toho ke svému životu opravdu příliš nepotřebuje

Jde o velmi nenáročnou zeleninu. Dařit se jí bude už při pouhých 5°C. Jde tedy o ideální druh pro předjaří a jaro. A její pěstování vám opravdu nedá příliš práce. Potřebuje totiž jen jednu jedinou věc.

Řeřiše postačí jen vydatná zálivka

Opravdu je to tak. Stačí mít po ruce jen talířek s čistou vodou. I tady vám řeřicha poroste skvěle. Abyste však nemuseli vodu stále dolévat, doporučujeme ještě několik vrstev vaty nebo třeba obyčejných odličovacích ubrousků. O vymotávání kořínků z téhle bílé vrstvy se starat nemusíte – ty se stejně nejedí.

Vyklíčí vám už druhý den

Ano, už za 24 hodin můžete na vatě pozorovat první klíčky. Od samého počátku by tedy měla být semena umístěná na parapetu s maximem slunečního světla. Mladé rostlinky ho opravdu potřebují. Takto krásně se však řeřiše bude dařit jen za předpokladu, že použijete zcela čerstvá semena. Rychle totiž ztrácí klíčivost, takže pokud vsadíte na sáček, který u vás v šuplíku přebývá už nějaký ten pátek, nemusí být výsledek zdaleka tak oslňující.

Kdy a jak řeřichu sklízet

Vlastně kdykoli, kdy na ni máte chuť. Nejlépe mezi 5.-10. dnem od výsevu. Poté už bývá rostlinky příliš velké a vytahané. Pokud si tedy chcete zajistit dostatek řeřichy na delší období, nezapomeňte na postupný výsev. Opravdu se to vyplatí. Samotné rostlinky by pak při sklizni měly mít výšku 5-10 centimetrů.

Pěstování venku trvá o něco déle

Samozřejmě můžete tato drobná světle hnědá až rezavá semínka vysít i venku na záhon, jakmile se jen trochu oteplí. Ovšem počítejte s tím, že jejich vývoj bude v chladném počasí delší. Leckdy se první lístky objeví až po třech týdnech. Na druhou stranu jde o skvělý způsob, jak využít půdu ležící ladem při pěstování jiných druhů zeleniny, které mají termín klíčivosti ještě delší než řeřicha.

Pozor na příliš pozdní výsevy

Ovšem pozor, řeřichu rozhodně nelze venku pěstovat po celou sezónu. Pokud se do této činnosti pustíme během května, června a července, zapláčete nad výdělkem. Řeřicha bude totiž rychle vybíhat do květu a přitom tvorbu chutných lístků omezí na minimum. Zmírnit její chování můžete tím, že ji umístíte do stínu a budete jí dopřávat dostatek vláhy. To je ostatně podmínka pro jakékoliv pěstování řeřichy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno