Za chvíli to už bude rok, co Česko sužuje covidová krize. Přestože během léta se v omezené míře cestovat dalo, spousta z nás – včetně mě – má už totální cestovatelský absťák. Česko nedávno podstatně zpřísnilo podmínky návratu z většiny zemí světa a zahraniční výlety ještě víc ztížilo, to ale neznamená, že je třeba házet flintu do žita, pár míst, kam se dá vyrazit, ještě existuje.
Musíte se ale připravit na to, že vás to bude stát podstatně víc, než na co jste byli dosud zvyklí. U takřka všech destinací počítejte s PCR testem (cca 1500 Kč) cestou tam i po příletu v ČR + PCR nebo antigenní test před návratem do ČR (mezi 10 a 150 €). Proč musíme mít dva testy při návratu do ČR, jedné z covidem nejhůře postižených zemí světa? Na to se mě neptejte.
Spousta destinací, kam by se teoreticky dalo vycestovat, má tak drsný lockdown, že to v podstatě nedává smysl. Několika(tý)denní karanténa po příletu, zákaz vycházení v 15 hodin, zákaz setkávání víc než dvou lidí, smsky pro odchod z domu… nic, co by se nám chtělo zažít. Tady je ale krátký přehled toho, kam se zrovna teď dá rozumně jet.
Madeira
Portugalsko s covidem bojuje snad ještě hůř než my, ale tento drobný ostrov, přezdíváný taky jako Perla Atlantiku, se pere překvapivě statečně. Zákaz vycházení je v 19 hodin, ale pokud budete v horách, nikdo vás řešit nebude. Hospody i všechny služby jsou otevřené, pokud poletíte přímým letem z Prahy (každou neděli), nemusíte mít ani test, udělají vám ho na místě. Nazpátek bohužel aktuálně potřebujete PCR před i po letu.
Madeira je navíc naprostým rájem pro takřka všechny outdoorové aktivity. Lezení? Silnička? Horská kola? Skyrunning? Treking? Canoyning? Kajak? Prosím, nabídněte si.
Kanáry
Skoro na dohled od Madeiry, přesto tak jiné. Předně, mluví se tu španělsky a ne portugalsky. Krajina je mnohem méně vertikální, avšak je i tak tvořena sopkami. Na každém z ostrovů platí jiný stupeň španělského vnitřního „semaforu“, který upravuje restrikce. Nejlépe je na tom v současnosti Tenerife, ale ani tam se např. nesmíte scházet ve více než 6 lidech.
Outdoorových aktivit se ale ani zákaz vycházení v podstatě 22 hodin nedotkne. Lanzarote je výborné na surfy a další přímořské aktivity, na lezení se vám nejvíc vyplatí Tenerife, na silničku pro vytrvalostní trénink je zase svými perfektními silnicemi nejlepší Gran Canaria. Podmínkou ke vstupu je PCR test, pro návrat stačí antigen (+ PCR po příletu).
Island
Znova sopečný ostrov, ale od předchozích dvou destinací se skoro nemůže lišit víc. Tuhá severská zima na něm už ale brzo skončí a otevře se vám ráj na zemi, kde navíc nebudou vůbec žádní turisté. Všichni totiž musí po příletu absolvovat dva testy (zadarmo) – jeden na letišti a další po pěti dnech strávených v karanténě.
Když tohle martýrium přečkáte, můžete se těšit na vulkanicko-ledovcovou parádu. Pokud máte dva a víc týdnů volna, neváhejte. Nikde jinde totiž několikadenní horský trek nezakončíte skokem do vroucího geotermálního jezírka. Island navíc boduje ještě jednou věcí – jako skoro jediná destinace je v českém semaforu zelený, reálně tak nepotřebujete ani jeden test.
Albánie
Když netestuješ, nemáš problém. Takovou strategii zdá se zvolila Albánie, a tak je to jedna z nejuvolněnějších zemí v Evropě. Po nikom nevyžaduje testy, a tak je největším problémem se sem fyzicky dostat. Nejjednodušší je pravděpodobně absolvovat cca 20hodinovou cestu autem. Odměnou vám bude takřka všechno otevřené, největší restrikcí je stále akceptovatelný lockdown v 20 hodin.
V Albánii se ale na jaře dá dělat takřka cokoliv – od boulderování přímo z moře, přes extrémně těžké cesty v nízkých pohořích u pobřeží až po parádní skialpinismus v Prokletije. V polohách nad 2000 metrů nad mořem se sníh drží až do brzkého jara. Zejména v okolí vesnice Théth jsou skialpy zážitkem do konce života. Ještě než roztaje, se navíc můžete vrhnout na obyčejné skalní lezení.
Bulharsko
Ač nedávno zpřísnilo opatření a potřebujeme ke vstupu PCR test, outdoorová dovolená se tu dá pořád skvěle užít. Největším lákadlem by měly být skialpy v oblastí Pirin a Rila. Pohoří až na dvě výjimky (centra Borovets a Bansko) nejsou totiž zdevastovaná jako Alpy a najdete tu bezpočet perfektních linií.
K tomu, stejně jako v Albánii, můžete bez problému lézt v nižších terénech, případně taky využít výhody mořského boulderingu. K návratu vám navíc (zatím) stačí jen antigenní test. Největší nevýhodou jsou zavřené restaurace, ale to se dá řešit vařením si nebo bydlením v hotelu, kde jsou povolené.
V celosvětovém měřítku je otevřeno překvapivě málo zemí. Většina našich oblíbených destinací (Jižní Amerika, Střední a JV Asie) se takřka bez výjimky zavřela. Malými výjimkami jsou třeba Mexiko, Zanzibar nebo Keňa.
Tento článek je psán v polovině února a opatření se mění takřka každou vteřinou, proto si určitě před každou cestou zkontrolujte, co zrovna ve vaší destincci platí. Některé země (třeba Itálie nebo Polsko) volí cestu rozvolňování, některé zase zpřísňování. Predikovat, co bude za měsíc, je nyní skoro nemožné, ale to neznamená, že bychom měli na (horo)lezení rezignovat a sedět doma – v podstatě všude je nyní navíc bezpečněji než v Česku. Tak vyražte!