Zázvor je dnes již poměrně běžným kořením. Jeho botanické označení zní zázvor lékařský, neboli Zingiber officinale. Zázvor, který používáme například na přípravu čaje, je tlustý podzemní stonek, který může klíčit a rostou z něho výhonky. Proto je možné i zázvor, který koupíte v supermarketu, zasadit a vypěstovat si svůj vlastní.
Rostlina
Nadzemní část rostliny může dorůst do výšky až tři metry a vyprodukovat dvě až pět částí zázvorového kořenu, které lze sklízet po celý rok. Pokud si tedy budete pěstovat svůj vlastní zázvor, sklidíte jej tehdy, když potřebujete – například když cítíte, že se o vás pokouší nemoc. Poté, co kořen zázvoru odlomíte od hlavní rostliny, umyjte ho a usušte – nejlépe na slunci. Po usušení jej můžete použít k vaření nebo k léčebným účelům.
Léčebné účinky zázvoru
Zázvor je jednou z nejstarších léčivých potravin. Vzhledem k tomu, že bylina pochází z jihovýchodní Asie, není divu, že starověcí čínští a indičtí léčitelé pěstovali a používali zázvor po celé tisíce let. Ajurvédské texty označují zázvor za „univerzální skvělý lék“. Staré indické přísloví říká, že „všechno dobré se nachází v zázvoru“. Tradiční čínská medicína tvrdí, že zázvor „obnovuje zdevastovaný jang“ a „vylučuje chlad“.
Protizánětlivé účinky
Konzumace zázvoru může pomoci snížit bolestivost svalů a zánět. Na rozdíl od jiných léků používaných za tímto účelem zázvor nepoškozuje žaludek ani ledviny, a dokonce může mít i vlastnosti proti vzniku vředů.
Nevolnost
Zázvor může pomoci snížit nevolnost při chemoterapii, cestování, těhotenství a chirurgickém zákroku. Ale data jsou smíšená. Nejúčinnější je pro nevolnost související s těhotenstvím. Zázvor působí tak, že inhibuje receptory serotoninu a působí proti nevolnosti jak na mozku, tak na úrovni střev.
Trávení
Zázvor je od středověku ceněn jako pomocník při trávení. Může uklidnit příliš aktivní kontrakce žaludku, což umožňuje obsahu žaludku vstoupit do střev (to může také pomoci snížit pálení žáhy). Obsahuje také enzym zvaný zingibain, který může pomáhat při trávení bílkovin.
Kde se zázvor pěstuje?
Vzhledem k tomu, že zázvor upřednostňuje teplé a vlhké oblasti, je v současné době pěstován hlavně v Číně, Indii, Austrálii a také na Jamajce. Většinu celosvětové produkce zastanou Čína a Indie, polovina se vyrábí na indickém malabarském pobřeží. Dnes se zázvor stále používá jako jídlo a lék. Moderní západní věda potvrdila jeho užitečnost při léčbě různých stavů. Zingeron, shogaoly, gingeroly a těkavé oleje dodávají zázvoru jeho výraznou vůni a chuť a také jeho léčivé vlastnosti. Množství těchto terapeutických sloučenin v zázvoru je určeno geografií, dobou sklizně a způsoby zpracování.
Zázvor v kuchyni
Vybírejte pevný a hladký kořen – rozhodně by neměl mít klíčky. Oloupaný zázvor uskladněný ve vzduchotěsné nádobě vydrží v lednici asi dva týdny. Neoloupaný zázvor můžete na tmavém a chladném místě skladovat celé týdny. Pokud plánujete dlouhé skladování, je vhodné zázvor také zamrazit. Před použitím zázvor oloupejte – jde to snadno hranou lžičky. Slupka zázvoru se k ničemu nepoužívá. Zázvor lze nakoupit v mnoha podobách: čerstvý, konzervovaný, sušený, nakládaný, v cukru apod. Používá se zejména na přípravu čaje, ale najde také recepty, které ho využívají do omáček, dresinků, pesta či koktejlů a polévek. Chcete-li v receptu nahradit čerstvý zázvor sušeným, pak 1 díl sušeného zázvoru (mletého) se rovná šesti dílům čerstvého strouhaného zázvoru.
Zázvorový čaj
Na jeden šálek si připravte zázvor velikosti palce na ruce. Oloupejte ho a nakrájejte na tenké plátky. Pokud jste si koupil zázvor v bio kvalitě, nemusíte ho loupat. Pokud chcete použít citron, můžete, ale je dobré z něj předem odstranit kůru, aby výsledný nápoj nebyl příliš hořký. Do malého kastrolu vložte zázvor i citron nakrájený na plátky a zalijte vodou (cca 250 ml vody). Přiveďte k varu, poté teplotu snižte a nechte vařit pět minut. Pokud chcete silnější čas, nechte vařit o něco déle. Poté tekutinu slijte do hrnku a přidejte tenký plátek čerstvého citronu. Potřebujete-li, čaj si oslaďte.
Zázvorová kuřecí stehýnka
Připravte si 6 kuřecích stehýnek. Dobře je omyjte a ještě lépe osušte. Osolte je 1 lžičkou soli. Takto připravená kuřecí stehna naskládejte do velké pánve, ke které máte i poklici a která je vhodná do trouby. Kůži dolů. Dejte na plotnu a zapněte ji na střední plamen. Nechte 15 až 20 minut přikryté opékat – kůže bude velice tmavá, ale bude krásně křupavá. Kuřecí stehna neotáčíme, necháme je po celou dobu opékat pouze z jedné strany přikryté poklicí. Poté je vyjmeme. Mezitím, co smažíme kuře, oloupeme si 2 červené cibule. Rozkrojíme je na poloviny, z nichž jednu dáme stranou a ostatní tři poloviny nakrájíme na měsíčky. Plochou stranou nože rozdrťte 3 stroužky česneku. Pomocí nože oloupejte asi 5 cm dlouhý kousek čerstvého zázvoru. Cibuli opékáme asi 6 minut dozlatova ve výpeku po kuřecích stehnech. Poté přidejte také česnek a zázvor nakrájený na kousky a opékejte asi 30 sekund. Přidáme 2 lžíce kari koření a minutu smažíme. Trochu podlijte vodou a snažte se ze dna pánve odstranit co nejvíce připečených kousků. Následně přidejte polovinu plechovky kokosového mléka (dobře promíchaného) a 150 ml vody. Vraťte do pánve kuřecí stehýnka (opečenou stranou nahoru) a pečte na 200 °C asi 30 minut. Půl hrnku strouhaného sušeného kokosu rozprostřete na plechu vyloženém pečícím papírem. Pečte spolu s kuřetem maximálně 5 minut dohněda. Polovinu červené cibule, kterou jsme si uschovali, nyní nakrájíme na jemno. Dejte ji do misky přidejte strouhanou kůru z 1 limetky. Přidejte také šťávu z limetky a nasekaný koriandr (asi 2 lžíce). Nakonec vmíchejte i opečený kokos. Kuře podávejte s jasmínovou rýži a připravenou cibuli s kokosem.