Dřív nesměl tento produkt chybět v žádné dobře zásobené spižírně. Dnes se na sádlo díváme skoro jako na nechtěného bratříčka. Ale je to škoda. Trvanlivost sádla je totiž opravdu impozantní, a navíc jako základ do gulášů nebo pod cibulku je nepřekonatelné.
Už naše babičky věděly…
Čím více tuku daný produkt má, tím je jednodušší jeho skladování. A u sádla to rozhodně platí dvojnásob. Vezměte si takové máslo – to má jen nějakých 82 % tuku a přesto vydrží při běžné teplotě i na kuchyňské lince, a to zcela bez ztráty kytičky.
A sádlo? To se může pyšnit obsahem tuku 99 %. Nenajdete v něm prakticky žádnou vodu ani další složky, jež se obvykle podílí na plesnivění a ztrátě senzorických vlastností. Dlouhodobé uchovávání tedy není vůbec žádný problém.
Velký hrnec ve spíži
Možná si vzpomenete, že vaše babička měla ve spíži velkou nádobu se sádlem. Nejčastěji to byl hrnec – sádelňák, z něhož se jednoduše odebíralo podle potřeby. Skladoval se v chladnější spižírně nebo ve sklepě. Právě chlad přispíval k tomu, že si dobře uložené sádlo zachovalo svou chuť i vlastnosti po opravdu mnoho měsíců.
I dnes je jeho uchování na chladném místě více než doporučeno. Potřebujete k tomu jen uzavřenou nádobu, a pak také čisté nástroje, jimiž budete sádlo odebírat. Lžíce přelitá horkou vodou (a dobře osušená) bohatě stačí. A jde-li o hřbetní sádlo, to si lze dnes zakoupit už přímo v praktickém kelímku.
Vybírejte sádlo bez přidaných látek
Pokud si nechcete sádlo škvařit doma, nezbude vám, než sáhnout po tom z obchodu. Chtějte produkty bez konzervantů, umělých barviv a ochucovadel. Koneckonců – poctivé sádlo je opravdu nepotřebuje.
Zatímco barviva se běžně přidávají do produktů kvůli tomu, že jim zajistí lepší vzhled, konzervanty se často starají o delší trvanlivost přítomných vitamínů apod. U sádla je však obojí zbytečné. Vydrží samo o sobě dlouho čerstvé a je odolné i vůči oxidaci.
Náš tip: U kupovaných produktů vždy pečlivě čtěte obal. Najdete na něm uvedeno, za jakých podmínek je vhodné konkrétní potravinu skladovat.
Když chcete sádlo zamrazit
Ano, i tento postup je vhodný. Zvláště máte-li přístup k sádlu zabijačkovému, kterého jen málokdy bývá „přiměřené množství.“ Rozdělejte sádlo na menší kusy a uložte do vhodného pytlíčku. Podle potřeby odebírejte. Vyndejte vždy jeden kus a jeho zbytek uložte do lednice. Vydrží tu měsíc i dva, takže s jeho využitím nebude problém.
Jak je to vlastně se škvařeným sádlem
Chcete-li škvarečky, počítejte s tím, že se objem sádla o něco zmenší. Ze dvou kila sádla dostanete asi kilo a půl škvařeného, leckdy i méně. Škvařené sádlo je velmi vhodné pro dlouhodobé uchovávaní. Pokud ho však chcete zamrazit, pamatujte na to, že rádo chytá nejrůznější pachy.