Nejenom lidé, kteří cukr jíst nemůžou, ale spousta dalších lidí se pouští do zdravější verze stravování. Lidé, kteří tuto přeměnu zvládli a vzdali se cukru ze svého života, si pochvalují, že poznali spoustu nových chutí. Když je totiž například dort sladký, pak překryje všechny ostatní skvělé chutě, jako je chuť různého koření – hřebíčku, badyánu, vanilky, skořice a podobně. Místo cukru se používají látky, které jsou sami od sebe přirozeně sladké. Navíc obsahují více vlákniny, takže toho dortu nesníte tolik. Nasytíte se jim na delší dobu.
Veganský ovocný dort
Tento dort se může pochlubit tím, že je bez jakéhokoli živočišného produktu, proto jej mohou jíst i vegani. Navíc neobsahuje ani cukr, ani lepek. Jeho základem jsou skvělé ořechy, které mají samy o sobě sladkou chuť. Dort chutná přímo božsky!
Příprava korpusu
Na korpus budete potřebovat tyto ingredience:
- 200 g lískových ořechů,
- 50 g pistácií (nesolených),
- 50 g vlašských ořechů,
- 50 g mandlí,
- 200 g datlí,
- 80 g rozpuštěného kokosového oleje,
- 120 g arašídového másla bez přísad.
Příprava surovin
V první řadě je potřeba myslet na to, že ořechy a datle budeme potřebovat rozmixovat. Aby to šlo snadno, namáčíme je. Pokud máte silný mixér, pak namočte datle hodinu předem v horké vodě. Ořechy zalijte s tříhodinovým předstihem horkou vodou. Pokud pochybujete o výkonu svého mixéru, můžete ořechy i datle zalít horkou vodou již den předem a nechat je namočené přes noc. Někdo nemá rád slupky z datlí, a tak datle před vložením do mixéru ještě propasíruje přes jemné sítko. Je na vás, jestli tento krok vynecháte.
Příprava korpusu
Nyní už můžeme dát datle a všechny ořechy do mixéru. Promixujte je, aby byly na jemno nasekané. Pak je v míse smíchejte s arašídovým máslem a kokosovým olejem. Po důkladném promíchání směs naneste do dortové formy o průměru 25 cm (nebo do dvou menších forem o průměru 18 cm). Je vhodné dortovou formu předem vyložit pečícím papírem. Směs namačkejte na dno pečící formy – po celé ploše. Dejte chladit do lednice.
Jahodová vrstva
Další dortovou vrstvou bude jahodová vrstva. Na ni budete potřebovat tyto ingredience:
- 125 g kešu ořechů (alespoň hodinu předem namočených v horké vodě),
- 5-6 lžic agávového sirupu,
- 1 lžička vanilkového extraktu,
- 300 g čerstvých jahod,
- 2 lžíce citronové šťávy.
Kešu ořechy rozmixujte na jemno a smíchejte je s vanilkovým extraktem, agávovým sirupem a jahodami. Měla by vám vzniknout hladká pěna. Do ní vmíchejte citronovou šťávu a nechte vyšlehat v robotu. Tuto jahodovou směs rozprostřete na připravený korpus a vyrovnejte. Vložte do mrazničky minimálně na hodinu (ideální jsou hodiny dvě).
TIP: Kešu ořechy ve stejném množství budete potřebovat i v následující, ostružinové vrstvě. Proto je vhodné namočit si a rozmixovat rovnou 250 g kešu ořechů.
Ostružinová vrstva
Na ostružinovou vrstvu potřebujete tyto ingredience:
- 125 g kešu ořechů (alespoň hodinu předem namočených v horké vodě),
- 5-6 lžic agávového sirupu,
- 125 g ostružin,
- 50 ml rostlinného mléka (například mandlového).
Kešu ořechy vložte spolu s ostružinami, mlékem a sirupem do mixéru a rozmixujeme je do pěny. Tuto hmotu vložte jako další vrstvu na korpus a jahodovou vrstvu. Vyrovnejte. Takto připravený dort můžete dát opět do mrazáku, minimálně na tři hodiny. Klidně i přes noc nebo na několik týdnů – vytáhnete ho den před akcí a dozdobíte ho polevou a ovoce. Můžete si tak připravit dort dopředu – nikdy nevíte, kdy budete narychlo potřebovat dobrý dort.
Poleva a ozdobení dortu
Posledním krokem je příprava polevy a ozdobení dortu. Na polevu budete potřebovat:
- 100 g čokolády bez cukru (minimálně 70 % kakaa),
- 60 ml rostlinného mléka (například kokosové nebo rýžové).
Vychlazený dort vyjměte z mrazáku a nechte ho několik minut rozmrazovat. Poté sundejte ze spodní části pečící papír a dort přeneste na plech. Rostlinné mléko nalijte do hrnce a zahřejte ho pod bod varu (maximálně na 80 °C). Poté mléko odstavte a vložte do něj nalámanou čokoládu. Mícháme tak dlouho, dokud se čokoláda nerozpustí. Dort ozdobte libovolným ovocem – ideální jsou lesní plody nebo menší ovoce. Přes ovoce přelijte polevu (na zmrzlém dortu se poleva rychle vychladí). Nezapomeňte polevu nalít tak, aby trochu stékala po okrajích dortu. Dejte přes noc do lednice, aby dort zcela rozmrznul.
Alternativy cukru
Ve výše uvedeném receptu jsme jako sladidlo použili agávový sirup. Existují ale i další varianty. V poslední době jsou velice oblíbená sladidla přírodního původu, které můžeme znát i jako polyoly (vícesytné alkoholy). Tyto jsou v těle zpracovávány jinak, než běžný cukr. Dobrá zpráva pro diabetiky je ta, že nestimulují k vylučování inzulínu. Takže je bezpečně mohou užívat. Lidé, kteří hubnou, zase po přírodních sladidlech sáhnou proto, že obsahují asi polovinu kalorií. Výhodou přírodních sladidel je mimo jiné také to, že nezpůsobují zubní kaz a některé – například xylitol – účinně zabraňují jeho tvorbě.
Nevýhody přírodních sladidel
V některých případech dochází k tomu, že lidé tato sladidla nadužívají – mají pocit, že jich mohou sníst více. To se ale potom nepříznivě projeví. Místo toho, aby byla tato sladidla absorbována v tenkém střevě, jako se tomu děje u bílého cukru, postupují do tlustého střeva. Zde fermentují. Při nadměrné konzumaci vyvolávají trávicí problémy, zejména bolesti břicha, plynatost a průjem. Příkladem přírodních sladidel je stévie, xylitol nebo erythritol.