Jste rozhodnutí vstoupit konečně do posilovny, ale zároveň příliš ostýchaví a nevíte vlastně co všechno si můžete nebo nemůžete v jejích prostorech dovolit?? Pak je tento článek určen právě Vám.
Možná mě k napsání tohoto článku inspirovala snaha pomoci začátečníkům, jelikož jsem takových nepříliš smělých a nepříliš sebevědomých jedinců viděl spousty. Možná jej píši z toho důvodu, že poslední dobou vídám v posilovnách všelijaké chování, jen ne takové, jaké má ve skutečnosti být. Ať již byl motiv jakýkoliv, rád bych se s Vámi o svůj názor podělil.
Tak předně, co je to vůbec posilovna?? Posilovna je místo, kde se posiluje! Veškeré Vaše problémy a vůbec věci, které by Vás mohly během cvičení rozptylovat, mají zůstat odloženy na lavičce před vstupními veřejemi. Jak byste se potom chtěli vůbec koncentrovat na samotný trénink, když byste přemýšleli, kolik se toho máte naučit do zítřejší hodiny dějepisu nebo jaký obvod hrudníku má asi ta vyvinutá slečna, co obsluhuje za barem?? Chápu, že je to mnohdy těžké podobným svodům odolat, ale takovéhle myšlenky prostě do posilovny nepatří. Vy si prostě musíte říct, že zde máte nějaký úkol – cíl, který musíte splnit, respektive dodržet. Tím úkolem je kvalitně odcvičit daný trénink, nic jiného by Vás nemělo zajímat. Když cvičíte sám (sama) a netrpíte samomluvou, asi pro Vás nebude těžké tu hodinku vydržet bez povídání. Horší situace nastává, když jdete do fitness centra s kamarádem nebo se v posilovně s někým známým potkáte. Samozřejmě prohodíte několik slov, v lepším případě se jen pozdravíte, v tom horším se zapovídáte, vystydnete a v následující sérii si koledujete o svalové zranění. Jdete-li cvičit se svým sparingpartnerem, omezte mluvení maximálně na počítání opakování nebo nezbytná motivační hesla. Uvědomte si, že ustavičným vodopádem slov budete okrádat o čas a koncentraci nejenom sebe, ale můžete tím rušit i ostatní cvičenci, kteří se snaží soustředit se na svůj trénink. Častokrát jsem zažil chvíle, při nichž mi posilovna připadala jako úl, ve kterém se naráz baví všechny včelky. To je špatně, ale lidé si to neuvědomují a na své chyby přijdou až za několik let, kdy se podívají do zrcadel a uvidí stejnou postavu, kterou viděli když poprvé vstoupili do fitka.
Na druhou stranu se ale zase nesmíte bát promluvit, když si s něčím nevíte rady. Když přijdete k posilovacímu stroji, který vypadá jako mučidlo a nemáte ani tušení, jak se na něm cvičí, nesmíte sklopit oči a s povzdechem odejít. Personál posilovny je znalý a rád Vám s podobnými problémy pomůže, avšak když o nich nebude vědět, těžko bude taková situace úspěšně řešitelná. Takže rozhodně se nebát a když nevím, tak se zeptám, nikdo se Vám smát jistě nebude. Nemáte-li po ruce sparingpartnera, neváhejte a o dopomoc poproste opět personál nebo nějakého jiného návštěvníka posilovny (nemluvte však na něj dřív, než dokončí svoji sérii). K náčiní a nářadí se chovejte jako by bylo Vaše vlastní. Spousta lidí odcvičí sérii s jednoručkami a pak je prostě odhodí na zem. Kromě toho, že v okruhu pěti metrů všem zalehnou ušní bubínky se také činky (a podlaha) samozřejmě ničí. Stroje a vůbec veškeré náčiní byste měli vždy po docvičení uvést do původního stavu, tzn. nastavit nejnižší možnou váhu, popř. sejmout všechny kotouče z nakládací osy. Respektujte zásady posilovny a pokud je uvedeno, že „Zde se magnesium nepoužívá“, tak jej prosím vás nepoužívejte a pořiďte si trhačky. Nezapomeňte si vzít s sebou na cvičební plochu ručník a po docvičení otřít madla přístrojů, kotouče a používanou lavičku. Je to jedna ze zásad hygieny, nebylo by Vám asi příjemné, kdyby jste se položili na šikmou lavičku a tričko by Vám zvlhlo od potu posledního návštěvníka.
Na závěr bych rád několik důležitých bodů znovu zopakoval: v posilovně zbytečně nekřičte, nehlučte. Věnujte se svému programu a nenechte se ničím rozptýlit. Při nevědomosti se nebojte se zeptat. Vložte všechnu svoji energii do tréninku. Užívejte si atmosféru posilovny a respektujte daná pravidla. Stanete se tak vítaným a uznávaným členem velké kulturistické rodiny.