Liči čínské (Litchi chinensis) známe také pod jménem dvouslivák lahodný. Jedná se o jediného zástupce rodu liči z čeledi mýdelníkovité. Ovoce tohoto tropického stromu známe zejména z regálů supermarketů. Svůj původ má (jak už název napovídá) v Číně. Strom s názvem liči čínské nese plody, ovoce s peckou uvnitř, které označujeme stejně jako strom: liči. Vzhledem k tomu, že jsou tyto plody považovány za jedny z nejchutnějších na světě, pěstuje se liči v mnoha částech světa, kde je potřebné teplé podnebí (Indie, Austrálie, některé části USA).
Strom liči
V ideálním, prostředí strom dorůstá do výšky 12 m a je to vždyzelený strom s péřovými listy a drobnými zelenožlutými květy shromážděnými v květenstvích. Plody se do obchodů dodávají co nejdříve po sklizni, protože se sklízejí v plném stádiu zralosti. Vzhledem k nestabilitě tohoto ovoce není snadné najít liči kdykoli v roce – obvykle můžeme čerstvé ovoce zakoupit v zimních měsících. Ovoce si ale můžete koupit také v konzervách.
Ovoce liči
Ovoce svým tvarem a velikostí připomíná švestku. Pod tenkou načervenalou slupkou (která se nekonzumuje) se nachází perleťově bílá dužina. Uprostřed ní je schované semínko tmavě hnědé barvy. Slupku je možné odstranit velice snadno, pokud je tedy ovoce v tom správném stádiu zralosti. Příliš zralé liči má slupku uschlou, takže se snadno láme a ulupuje se po malých kousíčcích.
Pěstování není jednoduché
Tento strom můžete zkusit pěstovat také u nás, i když je to poměrně náročné. Buďte proto velmi trpěliví a smiřte se s možnými potížemi nebo dokonce neúspěšným pěstováním. Liči je zkrátka tropický strom, a chceme-li jej pěstovat v našem podnebí, je jisté, že bude vyžadovat spoustu péče. Naše klima zkrátka neprospívá rozvoji tohoto stromu.
Pěstování z pecky
Ihned po konzumaci můžete pecku (nebo pro jistotu více pecek) použít k vypěstování vlastního stromku. Výsadba musí být provedena co nejdříve, jinak semeno nevyklíčí. Pro urychlení klíčení je vhodné semena dát do vlažné vody po dobu dvou až tří dní (každý den vodu měňte za čerstvou). Semena vložte do nádoby se substrátem do hloubky dva až čtyři centimetry. Pecka by měla být umístěna vodorovně. Asi po týdnu v pokojové teplotě (okolo 22 °C) můžete najít klíček. Toto je první úspěch, ale bohužel ten nejsnadnější. Zbytek kultivace bude trochu obtížnější, ale nevzdávejte to – vyplatí se to!
Péče o sazeničky
Malé sazeničky mají rády vlhko, teplo a úrodnou půdu. Abychom jim toto zajistili, je vdané použít časté mlžení a pobyt na slunci. I když má rostlina ráda vlhko, je potřeba dbát na to, abyste ji nepřelili. K zalévání používejte pouze měkkou vodu – nejlépe vodu dešťovou či převařenou nebo odstátou vodu z vodovodu.
Teplota potřebná pro růst
Rostlina má poměrně vysoké požadavky na teplotu. Místnost, ve které necháte rostlinku růst, by měla mít pokud možno stálou teplotu, která nikdy nepoklesne pod 10 °C. Liči je ve vegetativní fázi po celý rok.
Vhodná zemina
Úrodná půda je neméně důležitá jako vlhkost a teplo. Použijte si připravenou směs odkyselené rašeliny a perlitu. Toto je nejvhodnější substrát. Nedostatečná péče je obvykle spojena s viditelným vadnutím listů, počínaje od okraje. Pokud si všimnete, že vaše rostlina nese určité známky nespokojenosti, pak ji zkuste zachránit přesunutím na jiné místo nebo změnou frekvence zavlažování. Pokud nic z toho nepomůže, bude zřejmě třeba liči přesadit, protože listy mohou vysychat kvůli příliš velkému množství soli v půdě. Obecně se doporučuje rostlinu každý rok přesazovat. Po takové změně substrátu hnojte liči až po třech měsících a poté v měsíčních intervalech.
První plody
V našem podnebí se liči zřídka dožívá až 5 let, kdy se obvykle objevují první plody. Nejčastěji se dožívá 2 až 3 let kvůli našemu nepříznivému klimatu. Pokud se naší rostlině daří a kvete, musíme jí trochu pomoci přenosem pylu z jedné květiny na druhou štětcem. Ovoce dozrává asi za 3 měsíce. V zemích, kde má liči ideální podmínky se strom dožívá až 1000 let. Průměrně je to však 300 let.
Liči v kuchyni
Pokud se nám podaří koupit liči v supermarketu, můžeme je jíst syrové, například jako samostatný dezert nebo v salátu, nebo je zmrazit nebo z nich připravit kompot ve sklenici. Určitě to bude originální dezert na zimu. V supermarketech najdeme také sušené liči, vhodné k přímé konzumaci, jako zdravé a chutné občerstvení. V gastronomii najdete recepty na vepřové a kuřecí maso s liči, grilovaným tuňákem nebo dokonce na kari kachnu s tímto ovocem. Můžeme najít taktéž džemy, sirupy, džusy, omáčky či čaje z liči.
Nutriční hodnota liči
Lidé, kteří se starají o své zdraví, by měli vědět, že 100 gramů ovoce poskytuje asi 70 kalorií a obsahuje 16 gramů cukru. Navíc tato porce obsahuje 50 mg vitaminu C a některé minerální soli a kyselinu jablečnou.
Stojí pěstování liči za to?
Pokud se rozhodnete pěstovat liči pouze za účelem pěstování ovoce, pak zřejmě budete zklamaní. Avšak úspěšná kultivace tohoto stromku přináší spoustu uspokojení. Je to exotická rostlina, kterou se nepodaří vypěstovat jen tak někomu. Navíc je zajímavou dekorací i v případě, že se vám nepodaří sklidit ovoce.
Jaké ovoce koupit?
V obchodě je nejlepší zvolit ovoce s výraznou červenou, žlutou nebo růžovou barvou, v závislosti na odrůdě. Zralé plody lze snadno oddělit od skořápky. Po zakoupení je nejlepší je uchovávat v chladničce maximálně 7-10 dní. Ovoce lze také zmrazit celé se slupkou pro pozdější použití.