Žďárské vrchy na běžkách: Z Čachnova do Borové

Když je dobrá zima, když je sníh, není třeba hledat pěkné trasy k běžkařské turistice jen ve vyšších polohách. Krásné a příhodné terény vhodné pro rekreační běh na lyžích najdeme ve Žďárských vrších. Nenápadným výchozím bodem (vhodným především pro nemotorizované) je obec Čachnov. Největší výhoda Čachnova spočívá v tom, že do něj lze přijet ze širokého regionu východních Čech, a hodnotným výletem doběhnout do jiného místa ležícího na trati. Obec Čachnov je dobré si zapamatovat.

Na běžky vlakem. Tam a zpět

Žďárské vrchy jsou jednou z kolébek českého lyžování. Nové Město na Moravě, Svratka, Źďár nad Sázavou, Jimramov… Kout naší země, kde není nouze o kopečky, ale ani nouze o sníh.

Do Žďárských vrchů jezdí za rekreačním běžkování lidé z širokého regionu: od Pardubic (i z Hradce Králové), z Chrudimi, Hlinska, Chotěboře a Havlíčkova Brodu, z Poličky, Jihlavy,   Poličky i ze Svitavska či od Brna… Na téměř všechna místa lze dojet autem. Zaparkovat je, udělat si okruh na běžkách a pak se k vozu vrátit.

A nebo to lze podniknout i jinak: Přijet vlakem přímo na místo, odkud vedou lyžařské stopy, vydat se na výlet do místa, kde lze nasednout na vlak a odjet domů. Jedním z takových nenápadných center běžkařského dění ve Žďárských vrších je obec Čachnov.

Důležitá obec Čachnov

Čachnov je částí obce Krouna v Pardubickém kraji, v okrese Chrudim. Leží 12 kilometrů východně od Hlinska a čtyři kilometry severovýchodně od Svratky. Stanice je zařazena do integrovaného dopravního systému IREDO (Královéhradecký, Pardubický IDS).

V roce 1896 byla v Čachnově zřízena železniční stanice na nově vybudované lokální železniční trati Žďárec u Skutče – Polička, stanice se stala výchozím bodem na celé Svratecko.

Železniční trať Svitavy – Žďárec u Skutče (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 261). Trať vede ze Svitav přes Poličku do Žďárce u Skutče.
Jedná se o jednokolejnou regionální trať.
Provoz na trati byl zahájen v letech 1896 (Svitavy–Polička) a 1897 (zbytek trati Polička–Skuteč, dnes Žďárec u Skutče). Navazující tratě:

  • Trať 260 Brno – Skalice nad Svitavou – Svitavy – Česká Třebová
  •  Trať 238 Havlíčkův Brod – Žďárec u Skutče – Chrudim – Pardubice

Poznávací turistika na lyžích

Do Žďárských vrchů se jezdí za tak zvaně „pohodovým“ lyžováním. Udržované stopy, značené cesty, krajina s historií. A to je jeden z půvabů regionu: Lyžaři procházejí místy, která jsou zajímavá po celý rok.

Velice známá o oblíbená je cesta z Čachnova do Borové. Obce leží na jedné trati, Borová východním směrem. Běžkařská cesta kopíruje trať (v širokém koridoru).

Na cestě z Čachnova do Borová turisty překvapí nejedna zajímavost.

Karlštejn, původně lovecký zámek.

Karlštejn při cestě

Karlštejn je původně lovecký zámek postavený v letech 1770 až 1775 ve stylu středoevropské architektury pozdního baroka, s trojkřídlým zámeckým pavilonem a samostatně stojícími hospodářskými budovami, také označován jako rokokový. Od roku 1958 je zámeček kulturní památka v sídelní lokalitě Karlštejn, části obce Svratouch, v rámci administrativně správním v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje na území České republiky.

Zámek vybudován na jihozápadním okraji terénní plošiny v nadmořské výšce 780 m, ve vrcholové části kopce s výškovým bodem Karlštejn (783,4 m n. m.) v přírodní oblasti Žďárských vrchů. Zámecký objekt s budovami a nádvořím vykazuje přísnou souměrnost typickou pro architekturu v barokním slohu.

  • Po roce 1945 sloužil a dodnes slouží  Lesní správě.
  • Zámecký areál několikrát využit filmaři. Natáčely se zde scény pro československý film Temno, pohádku O kominickém učni a dceři cukráře a také pro některé díly českého televizního seriálu Četnické humoresky.
Zelená křižovatka, hlavní evropské rozvodí.

Zelená křižovatka

Zhruba 1500 m severně od vrcholu Karlštejna probíhá rozvodí Černého a Severního moře. Lokalita situována v geomorfologickém okrsku Borovský les, je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Místo je lidově označeno jako Zelená křižovatka.  Prochází tudy hlavní evropské rozvodí. Nadmořská výška Zelené křižovatky je 735 m n.m.

Běžkařská trasa: Čachnov – Svratka – Karlštejn – Borová

Statistika běžkařské trasy

Délka trasy 19.54 km
Úseky cesty typu „Pěší“ 2.99 km (15 %)
Úseky cesty typu „Lesní/polní“ 7.56 km (39 %)
Úseky cesty typu „Vozová“ 3.8 km (19 %)
Úseky cesty typu „Silnice III.třídy/MK“ 3.58 km (18 %)
Úseky cesty typu „Silnice II. třídy“ 1.15 km (6 %)
Úseky cesty typu „Silnice I. třídy“ 0.46 km (2 %)
Stoupání v úsecích 7.92 km (41 %)
Klesání v úsecích 10.47 km (54 %)
Maximální výška 780 m n.m. („Karlštejn“)
Minimální výška 600 m n.m. („Pustá Rybná“)
Převýšení 180 m
Celkem vystoupeno výškových metrů 446 m (sklon 5.6 %)
Celkem sestoupeno výškových metrů 441 m (sklon 4.2 %)
Maximální sklon do kopce 15 % (0.2 km v úseku (1812) -> (1811))
Maximální sklon z kopce 16 % (0 km v úseku Pustá Rybná, rozc. -> Pustá Rybná)

 

Podrobný výpis běžkařské trasy

Délka trasy
Stoupání v úsecích 7.92 km (41 %)
Klesání v úsecích 10.47 km (54 %)
Maximální výška 780 m n.m. („Karlštejn“)
Minimální výška 600 m n.m. („Pustá Rybná“)
Převýšení 180 m
Celkem vystoupeno metrů 446 m (sklon 5.6 %)
Celkem sestoupeno metrů 441 m (sklon 4.2 %)
Maximální sklon do kopce 15 % (0.2 km v úseku (1812) -> (1811))
Maximální sklon z kopce 16 % (0 km v úseku Pustá Rybná, rozc. -> Pustá Rybná)

Zdroj tabulky: vyletnik.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno