V době od Štědrého dne po Tři krále bývají nejčastějším cílem vycházek a výletů místa, kde je ke zhlédnutí nějaký betlém, maketa biblického Betléma v době narození Ježíše. Jakkoliv byl přelom let 2020 / 2021 poznamenán nejistou epidemickou situací, není na škodu vědět, kde je možno (v případě uvolnění) nějaký speciální betlém zhlédnou, anebo znát místa, kde jsou betlémářské expozice vystaveny trvale. Kde (eventuálně) vidět betlémy o svátcích, a kde je možno podívat se „do Betléma“ celoročně?
„Půjdem´spolu do Betléma“... Ale kdy a kam?
Malé betlémy si někteří lidé staví doma, větší betlémy bývají v době vánočních svátků sestavovány v kostelech. Anebo jsou místa, kde jsou postaveny betlémy speciální: velké, pohyblivé, z rozličného materiálu. Další možností, kde je možno vidět nějaký betlém, jsou tradiční místa – muzea.
Jsou v České republice místa, v nichž je umění vytvářet figurky a sestavovat z nich diorámy s tématikou narození Ježíše Krista a s návštěvou Tří králů tradicí předávanou z generace na generaci.
- Největším betlémářským regionem je město Třešť.
- Nejznámější maketu mechanického betlému lze celoročně zhlédnout v Třebechovicích pod Orebem.
- Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, je umístěn v muzeu v Jindřichově Hradci.
Návštěvu těchto míst lze naplánovat kdykoliv v roce, jakmile se na návštěvy muzeí nebudou vztahovat žádná omezující opatření.
Betlémářství v Třešti
Třešť je město, nacházející se na západě Moravy, ve střední části kraje Vysočina. Muzeum betlémů Třešť je pobočkou Muzea Vysočina Jihlava a muzeum v Třešti, umístěno je v Schumpeterově domě v Rooseweltově ulici číslo 462.
V současnosti je pro návštěvníky připravena expozice věnovaná betlémářství v Třešti a okolí, která je hodnotným dokumentem této dodnes živé lidové tradice.
Ucelená muzejní sbírka betlémů od nejstarších papírových, přes ukázky z tvorby mnoha lidových řezbářů 19. a 20.století až po betlém dodnes aktivního autora, je návštěvnicky velmi atraktivní a oblíbená část stávajících expozic.
Web: https://www.trest.cz/trestske-betlemy/d-1690
- V Třešti a jejím okolí lze strávit aktivní rodinnou dovolenou. Víc na stránce Dačicko: Nejkrásnější místa česko-moravsko-rakouského trojmezí
Jndřichův Hradec: Krýzovy jesličky
Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.
Velkolepý betlém, který jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.
Otevírací doba (obvyklá)
1. duben – 6. leden denně mimo pondělí
1. červen – 31. srpen denně
15. prosinec – 6. leden denně
- 8.30 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin,
poslední vstup do muzea v 11.30 a v 16.30 hodin - 28. září otevřeno
- 28. října otevřeno
- 24. prosince a 31. prosince otevřeno do 12.00
- 1. ledna od 13.00 hodin
Třebechovice pod Orebem: Nejcennější betlém
Nejcennějším a nejobdivovanějším betlémem je bezesporu unikátní mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla. Je k vidění v Třebechovicích pod Orebem.
Třebechovický Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku (v roce 1999). Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 6,9 x 1,9 x 2,2 metry se nachází více než dva tisíce vyřezávaných dílů.
Třebechovické muzeum betlémů: Masarykovo náměstí 1426, 503 46 Třebechovice pod Orebem.
- Pondělí: zavřeno
- Úterý – neděle: 9.00– 12.00 a 12.30 – 16.30 hodin
- Poslední prohlídka v 16.00 hodin.
Turistické informační centrum: Třebechovice pod Orebem, Masarykovo náměstí 1426, 503 46 Třebechovice pod Orebem, telefon: +420 495 592 053, +420 720 986 930, e-mail info@itrebechovice.cz
Výstavy betlémů, tradiční místa
- Muzeum betlémů Karlštejn – výstava historických betlémům (celoroční provoz)
Muzeum betlémů se nachází na karlštejnském náměstí. V přízemí budovy je k vidění kvalitní kolekce českých historických betlémů vyřezávaných ze dřeva, doplněná betlémy z dobových raritních materiálů na příklad z vosku, cukru nebo chleba. Lákadlem pro děti je několik mechanických betlémů, které si samy spouštějí. Přímo pod střechou se pak skrývá divácky nejefektnější objekt – Karlštejnský královský betlém. Jedná se o největší loutkový betlém v České republice rozkládající se na 80 m2. Několikametrové kulisy hradu Karlštejna jsou osazeny 46 loutkami vyřezanými ze dřeva a oblečenými v dobových oblecích. Ježíškovi přináší dary 10 nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem lV., který mu darem přináší hrad Karlštejn.
Víc na: http://www.muzeumbetlemu.cz/ - Papírové betlémy a rozkládací knihy Vojtěcha Kubašty – Polička.
14. listopadu 2020 – 3. ledna 2021, výstavní prostory muzea. Jak mnohotvárný a zábavný může být list papíru! Zvlášť v rukou malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubašty (1914-1992). Určitě jste se setkali s jeho prostorovými knížkami nebo betlémy zpracovanými technikou „pop up“. Stačí jeden pohyb ruky, knížka se otevře a do prostoru se zvedne celá kulisa i s postavami. Některé scény navíc obsahují pohyblivé prvky.
https://www.do-muzea.cz/mestske-muzeum-a-galerie-policka-centrum-bohuslava-martinu/papirove-betlemy-a-rozkladaci-knihy-vojtecha-kubasty/
- Betlém Pavla Tapušíka – advent na staré radnici – Chrudim
Betlém je originální betlém prvky typickými pro Chrudim. Kostel Nanebevzetí Panny Marie i se skleněnými vitrážemi nebo z nových staveb rozhlednu Bára. Se svými spolupracovníky šel do detailu. Světelná signalizace na dřevěné věži tak bliká ve stejných intervalech, jako světlo na skutečné rozhledně. Naposledy betlém zájemci uvidí v pátek 6. ledna 2020.
http://www.chrudimsobe.cz/2020-11-30-betlem-advent-na-stare-radnici-0 - Výstava papírových betlémů: kostel Církve československé husitské, Praha – Smíchov
Betlémy si lze prohlédnout od 29. 11. 2020 do 2. 2. 2021 pravidelně ve dnech Po, St, Pá, So, Ne v čase 14:00 – 16:00. O vánočních svátcích 24.12. 2020 v čase 10:00 – 12:00 a 14:00 – 16:00, 25.12. a 26.12.2020 v čase 14:00 – 16:00. https://www.krestanskevanoce.cz/kostel/2160/
- Kouzelný svět betlémů – Třebechovické muzeum betlémů
- Vánoce, Vánoce přicházejí – Třebechovické muzeum betlémů
- Velešín, okres Český Krumlov
- Litomyšlský keramický betlém Ireny Švecové. Původní plín 3. prosince 2020 – 10. ledna 2021.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=pkaDCtZKfh8 - Výstava betlémů v Městském muzeu Nepomuk
- Dětenický betlém
„Na podzim roku 2018 jsme završili dlouholeté úsilí o záchranu Dětenického Betléma vytvořeného našimi předky, a to otevřením jeho stálé Expozice. Tímto zveme každého zájemce k její návštěvě a všem, kteří se na tomto zázraku podíleli, z celého srdce a upřímně děkujeme.“
Víc na: https://www.detenickybetlem.cz/ - Výstava betlémů ze sbírek rodiny Tlustých, Františkánský klášter v Kadani.
Výstava více než 60 betlémů ze sbírek rodiny Tlustých představuje téma v mnoha podobách: od miniaturních betlémů ve skořápce ořechu až k velkým papírovým betlémům.
Víc na: https://www.kultura-kadan.cz/cs/aktuality/betlemy.html - Betlémy – Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou.
„Pokud byste si chtěli přehlídku betlémářské činnosti přijít prohlédnout, máte možnost nejpozději do čtvrtka 17. prosince. Jestliže to v měsíci lednu situace dovolí, výstava se opět zpřístupní, a to až do Hromnic – 2. února 2021.“
Víc na http://www.muzeumlomnice.cz/. - 10. tradiční výstava betlémů – Zámecká Galerie Kvasiny
Již desátá jubilejní výstava betlémů na zámku v Kvasinách. Uvidíte zde opět ke dvěma stovkám betlémů z celého světa z tradičních i netradičních materiálů. Klenotem bude největší figurkový betlém v Čechách – Annenruhe, 6 metrů dlouhý, přes 2000 figurek.
Budeme se řídit podle pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.
https://www.orlicky.net/?id_zpravy=15287490511606910852
- Muzeum Šumavy Sušice
Návštěvníci uvidí výtvory legendárních betlemářů konce 19. a počátku 20.století. Po delší době je představen Tutschkuův betlém z kašperskohorské rodiny Hörnischovy z počátku 20.století se skupinami pastýřů ale především daráků, kteří reprezentují snad všechny vrstvy obyvatelstva staré Šumavy. Podobně cenným betlémem jsou takzvané Hofmeistrovy jesličky ze Sušice ze sedmdesátých let 19.století nebo podstatná část velmi vzácného původně kostelního betlému z roku 1859. Betlémské město je tu představeno nejen měšťanskými domy Kašperských Hor, ale i budovou místního kostela a radnice a dokonce i hradem Kašperkem.
Zcela jedinečným a vzácným exponátem, který jinde v českých sbírkách zcela určitě nenajdete, je unikátní betlémová figurka takzvaného „kakánka“, muže v podřepu se staženými kalhotami, vykonávajícího potřebu…Figurka má zřejmě inspiraci v betlémech vzdálené španělské oblasti Katalánska, kde představuje symbol štěstí, hojnosti a blahobytu.
Víc na: http://muzeum.sumava.net/?page_id=1348 - Benešovské Vánoce
- Výstava betlémů Jiříkov: Budova bývalé spořitelny
- Tišnovská cesta za betlémy. V prostorách bývalé kavárny v Muzeu města Tišnova bude ke zhlédnutí expozice pohyblivých betlémů ze sbírky manželů Jílkových. Jedná se o doplnění Tišnovské cesty za betlémy, kterou pořádá Art Periscope ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Tišnov. Aktuální informace na https://www.mekstisnov.cz/meks/tisnovska-cesta-za-betlemy