Máte v merku nějaký ten sváteční recept, ale nechce se vám utrácet za drahé exotické suroviny? Dnes vám poradíme, čím nahradit ricottu, aby byl výsledek stále ještě dobrý, ale přitom vás sváteční menu nestálo víc, než je nezbytně třeba.
Když se na ricottu podíváme, mnohdy úplně nevíme, kam si ji zařadit. Je to snad tvaroh? Hustý jogurt? Zakysaná smetena nebo ještě něco úplně jiného?
Co je to vlastně ricotta
Tak aby bylo jednou pro vždy jasno – jde o italskou specialitu a nejíte vlastně nic jiného, než syrovátkový sýr. Svůj původ má v italské šetrnosti. Zbyla vám syrovátka z přípravy sýra? Využijte ji ještě jednou. I proto bychom mohli název ricotta přeložit jako „opět vařená/é“.
Co vám prozradí její vzhled
Jde o velmi starý pokrm. První doklady se v Itálii našli už v době bronzové. Už tehdy si tak lidé na syrovátkovém sýru pochutnávali. Vyrábí se ze syrovátky, do níž se přidá malé množství čerstvého mléka.
Syrovátka se zahřeje, a to až na 90 °C. Tehdy dochází k oddělení albuminu a globulinu, ty se začnou vznášet a koagulovat. Hmota se ochladí a odstraní se z ní přebytečná vlhkost. Toho je docíleno jejím vložením do kónických košů, z nichž tekutina pomalu odkapává. Jakmile je objem tekutin zredukován, dostane ricotta podobu jakéhosi tvarohu – s charakteristickým vzorkem na povrchu. Poté se odnes do chladu, kde se uchovává do doby, než se spotřebuje.
Víc, než jeden druh ricotty
Na trhu dnes můžeme najít dva druhy této nevšední pochoutky:
- Ricotta Romana
- Ricotta di Bufala
Ta první se vyrábí z toho, co zbylo po přípravě sýra Pecorino romano (ovčí sýr). Tato ricotta je spíše hrudkovitější, ovšem nádherné bílá a se sladkou chutí.
Ricotta di Bufala se vyrábí (jak už název napovídá) z buvolího mléka. Její textura je velmi jemná až krémová, chuť pak jemně nasládlá.
Dále lze ricottu dělit i podle doby zrání nebo podle tepelné úpravy (například ta s hnědou opečenou krustičkou z trouby je k dostání pod označením ricotta infornata).
Co použít v receptu místo ricotty
Velmi záleží na tom, v jakém jídle chcete ricottu nahrazovat. Připravujete těstoviny s ricottou? Pak vám skoro stejně dobře poslouží jakýkoli kyselejší tvaroh, který má tendenci ke hrudkování.
V pečivu, omáčkách a obdobných jídlech pak nahraďte ricottu stejným množstvím zakysané smetany. Čím tučnější, kvalitnější a jemnější, tím lepší.
V dezertech, ale při přípravě pomazánek třeba do sendvičů, lze ricotu nahradit šlehačkou (samozřejmě ušlehanou) nebo italským mascarpone. Sáhnout můžete i po smetanových sýrech, které nahradí ricottu prakticky kdekoliv – od slaných jídel až po slané dezerty. Opět platí, že sázka na kvalitu je nejlepší. Rodilý Ital by vám sice hvězdičky za snahu nepřiznal, ale jinak bude všechno v absolutním pořádku.