Bruntál, dobré místo na výlet

Když nás při dovolené v Hrubém Jeseníku překvapí nepříznivé počasí, anebo když chceme poznat hranici mezi Moravou a Slezskem, je turistická návštěva Bruntálu dobrým tipem. V Bruntále je možno strávit den naplněný aktivitami. Nebo může být Bruntál výchozím bodem pro poznávací výlet do okolí města. Anebo lze spojit obojí – prohlídku města i výlet. Záleží na chutí a ročním období. Jen v zimě je brzy tma…

Bruntál: Dobré místo pro život i rekreaci

Bruntál je okresní město v Moravskoslezském kraji, v Nízkém Jeseníku, na úpatí Jeseníku Hrubého. Leží 55 kilometrů od Olomouce. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel.

Ačkoliv je někdy Bruntál žertem připomínán jako symbol „nejzastrčenějšího města“, ve skutečnosti je město dobrým místem pro život. Obyvatel v Bruntále zvolna přibývá. Rovněž však je Bruntál dobrým místem pro dovolenou či pro rekreaci (krátkodobé výlety i jako základna pro delší aktivní rodinnou dovolenou.

Bruntál, autobusové nádraží.

Jak do Bruntálu

  1. Autem: Do Bruntálu se dostaneme vozem od Opavy po silnici číslo 11, od Šternberka po silnici číslo 46 a 45, od Rýmařova a od Šumperku také po silnici 11, ale v opačném směru.
  2. Autobusem: Dobré autobusové spojení je od Krnova, Olomouce, ale také z Jeseníků – z Karlovy Studánky, i přímé spoje z Ovčárny.
  3. Vlakem: Bruntál leží na rychlíkové trati Olomouc – Ostrava Svinov. Rychlíky jezdí oběma směry co dvě hodiny, osobní vlaky i častěji. Vlakové a autobusové nádraží leží v těsné blízkosti. Obě nádraží jsou vybavena odjezdovými tabulemi vlaků i autobusů. Nezvykle pojaté autobusové nádraží je vybaveno veřejnými toaletami, čistou vnitřní čekárnou (kávomat). V budově vlakového nádraží je restaurace.
    Od nádraží do středu města to je asi jeden kilometr.

Městské informační středisko na náměstí Míru

Úřední hodiny:

  • Pondělí:8:00 – 16:30
  • Úterý:8:00 – 16:30
  • Středa:8:00 – 16:30
  • Čtvrtek:8:00 – 16:30
  • Pátek:8:00 – 16:30
  • Sobota:9:00 – 16:00 (pouze v letní sezóně)
  • Neděle:9:00 – 16:00 (pouze v letní sezóně)

Adresa: MIC Bruntál
náměstí nám. Míru 7
792 20 Bruntál

  • Telefon: (+420) 554 706 525
  • WWW: http://mic.mubruntal.cz
  • E-mail: mic@mubruntal.cz

Bruntálský zámek

  • Po roce 1620 zámek získal řád německých rytířů.
  • Za 30. leté války zámek značně zchátral.
  • V roce 1766 byla zahájena přestavba zámku, při níž objekt dostal dnešní podobu. Zámek stojí na půdorysu ve tvaru tupoúhlého trojúhelníku obráceného směrem k městu. Průčelí a severní křídlo zámku má ozdobnou fasádu, členěnou pilastry, kdežto západní křídlo je hladké. Trojúhelníkové nádvoří lemují po celém obvodu jednoposchoďové arkády.
  • V roce 1816 bylo sídlo velmistra řádu přeneseno do Bruntálu.
  • V roce 1939 se zámek stal sídlem nacistické správy,
  • po osvobození Československa v roce 1945 přešel zámek do vlastnictví československého státu.
  • Po provedení potřebných restaurátorských prací a některých dalších úpravách byla v původním slavnostním prvním patře provedena nová instalace nábytků a obrazů tak, aby co nejvíce vystihla původní stav.
  • Od roku 1960 byl zámek zpřístupněn veřejnosti.

Zámecká expozice: Historické interiéry 1. patra zámku zdobené cennými rokokovými malbami vybavené původním mobiliářem z konce 18. a 19. století (obrazová galerie, knihovna, kaple, zbrojnice).
Stálé Muzejní expozice: Příroda Bruntálska, Řemeslo má zlaté dno.

Otevírací doba: Zámek je otevřen celoročně (s výjimkou mimořádných opatření)

květen – září denně 9:00 – 17:00
říjen – duben denně mimo pondělí 9:00 – 16:00
24.12., 25.12., 31.12. a 1.1. zavřeno

Poslední prohlídka začíná vždy 60 minut před koncem otevírací doby.

Farní kostel Nanebevevzetí panny Marie

Kostel představuje trojlodní stavbu z 2. poloviny 13. století. V letech 1729 – 1731 byly přistavěny ze severu i jihu kaple Panny Marie i sv. Kříže. Po požárech v letech 1749 a 1764 byl kostel barokně upraven, věž zvýšena o polygonální patro a ochoz. V interiéru se nachází kamenné náhrobníky bruntálských z Vrbna a členů Řádu německých rytířů.

  • U severního průčelí kostela stojí pískovcová socha Panny Marie Immaculaty z roku 1678 věnovaná komturem Řádu německých rytířů J. W. Zochou

Další zajímavosti Bruntálu

Kobylí rybník „u Žabáku“

Kobylí rybník ve vnitřním městě je pozůstatek středověké fortifikace. Uprostřed jeho vodní plochy je malý ostrůvek (cca 20-30 metrů v průměru), jehož břehy byly nedávno vyztuženy betonem. Tvar rybníku je nepravidelný kosodélník, nejkratší strana měří cca 80 m, nejdelší strana cca 155 m. Před několika lety byl na jižním břehu vytesán z kmene stromu vodník. Na tomto rybníku se konají také různé akce, například cvičení na záchranu tonoucích ze zamrzlé vodní plochy za účasti místních hasičů spolu s vodními záchranáři v únoru 2009. Pravidelně se konají akce otužilců.

  • U Bruntálu končí vzdutí vodní nádrže Slezská Harta.
  • V okolí města Bruntálu se nachází několik vyhaslých čtvrtohorních sopek. Během explozí byla z kráteru na větší vzdálenosti vyvrhována láva, která po utuhnutí dopadla na povrch v podobě nesouvislých sopečných vyvrženin (pyroklastik). Naopak při výlevech láva z kráterů volně vytékala a tvořila lávové proudy. Sopečné vyvrženiny tvoří většinou sopečný kužel. Na území Bruntálu se z těchto sopek nachází Uhlířský vrch.

Vycházka na Uhlířský vrch

Uhlířský vrch nad Bruntálem je oblíbeným procházkovým místem. Je možno se k němu vydat po zelené turistické cestě, která vede městem – po městských chodnících, v závěru po zpevněné dobré cestě památnou Lipovou alejí s novodobou dřevěnou křížovou cestou.

Anebo je možno vydat se po žluté turistické značce. Procházka povede po lučních cestách. Obě trasy dovedou k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné.

Uhlířský vrch (německy Köhler Berg) je jedna z nejmladších vyhaslých sopek na českém území. Leží ve Slezsku, asi dva kilometry jihozápadně od okraje města Bruntálu. Má nadmořskou výšku 672 m.

Na vrcholu stojí barokní poutní kostel Panny Marie Pomocné. Od kostela k městu byla současně s dostavbou kostela vysázena čtyřřadová lipová alej z roku 1766, dlouhá kolem jednoho kilometru. Jižně od vrcholu se nachází opuštěný lom, chráněný jako přírodní památka.

Za kostelem je vyhlídkové místo s lavičkami a orientačními popisnými tabulemi zobrazujícími reliéfy Hrubého Jeseníku a  jinou s popisem vrcholků Nízkého Jeseníku.

Zpět, anebo dál

Turisté se po prohlídce mohou vrátit do Bruntálu. Anebo mohou pokračovat v turistické výpravě.

Ve druhém případě budou pokračovat po zelené značce, která zezadu obchází kostel. Zavede k bývalému lomu na tuf. Říká se, že byl za komunistického režimu zřízen proto, aby bylo poddolováno poutní místo, oblíbená lidová církevní památka. Kostel vydržel.

Hranice mezi Moravou a Slezskem

Po zelené značce turisté sestoupí do Slezského Kočova. Kilometr dál po zelené se nachází obec Moravský Kočov. A mezi nimi prochází historická zemská hranice mezi Moravou a Slezskem. Ještě před krátkým časem byla hranice alespoň amatérsky připomenuta. V současné době to lidé zkrátka „musí vědět.“

Do Valšova na vlak

Cílem krátkého výletu bude obec Valšov. Valšovem prochází rychlíková trať Olomouc – Ostrava Svinov. Není proto problém z Valšova každé dvě hodiny odjet zpět do Bruntálu, případně ve směru Olomouc.

Další tipy v regionu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno