Granátové jablko – pěstování

Granátové jablko je pro nás pořád ještě málo známou surovinou, ačkoli je dnes mnohem dostupnější než dříve. Vzhledem k tomu, že se dá koupit i v zakrslých formách, můžete ji pěstovat i na svých balkonech nebo jako pokojovou rostlinu. Ostatně pěstování v nádobě velice doporučujeme, protože granátovník nesnese teploty pod 0 °C. Proto jej v České republice pěstujeme pouze jako rostlinu přenosnou – před prvními mrazíky ji musíme zazimovat.

Granátové jablko

Subtropická rostlina

Granátovník se velice často pěstuje v subtropickém i tropickém pásmu, a to pro své krásné ovoce: granátové jablko. V chladnějším podnebí je vypěstování ovoce mnohem náročnější. to atraktivní rostlina s lesklými zelenými listy a šarlatovými květy. Stromy se dobře rodí až ve věku 5 nebo 6 let. Kvetení začíná koncem jara a pokračuje do léta; za vhodných podmínek by plody měly dozrát o 5 až 7 měsíců později. Pro dobrou chuť jsou při vývoji ovoce nezbytné vysoké teploty. Ovoce dozrává mezi březnem a květnem a může být sklizeno ještě před úplnou zralostí: dozrává ještě při skladování.

Pěstování ze semínek

Granátovník si můžete vypěstovat ze semínek, která najdete v granátovém jablku. Stačí tato semínka zbavit dužnatého obalu a důkladně je omýt. Poté je dejte do misky s vodou pokojové teploty. Zde je necháme mírně zakvasit. Poté je propláchneme. Nyní už je můžeme vysít. Ideální teplota pro klíčení je poměrně vysoká: 25 až 30 °C. Při nižších teplotách (stále ale nad 20 °C) by se vám klíčení také mělo podařit, bude to ale trvat déle.

Granátové jalbko

Volba stanoviště

Mladé rostlinky umístíme raději do polostínu. Teprve zavedené rostliny starší rostliny můžeme vystavit plným slunečním paprskům – a budou nám za to vděčné. V období vegetace potřebuje rostlina pravidelné hnojení i zálivku. Zavedená rostlina ale bude tolerovat i krátké období sucha. Mnohem lepší ale je pravidelná zálivka. Toleruje dokonce i krátké období, kdy je půda podmáčená. Zvolte propustný substrát plný živin s neutrálním pH (5,5 – 7). Granátovník nesnáší vápník.

Péče o rostlinu

Každý rok zapracujte do půdy v okolí rostliny dobrý kompost (doporučuje se i dobře vyzrálý hnůj, nicméně protože rostlinu budeme přenášet dovnitř, příliš se to u nás nepoužívá). V zimě je vhodné provést odlehčovací řez, abyste podpořili nový růst. Odstraňte všechny výhony a větve, které se shlukují uvnitř koruny. Granátovník je vytrvalý, opadavý malý strom, který v ideálních podmínkách dosahuje 5 až 7 metrů.

Granátové jalbko

Zazimování granátovníku

Granátovník zvládne teploty do 0 °C, avšak jakékoli teploty pod touto teplotou pro něj můžou být kritické. Zde se ale názory trochu různí – existují pěstitelé, kteří své stromy (už dobře zavedené) nechají krátkodobě vystavené teplotám pod bodem mrazu, prý pak lépe rostou a také plodí. Otázkou je, jestli chcete riskovat zdraví svého stromku. Lepší možností je granátovník ještě před příchodem mrazů zazimovat. Přemístěte je do místnosti s teplotou od 0 až 15 °C. V zimě granátovník shodí listy, takže není potřeba, abyste jej měli na světle.

Dočkáme se plodů?

Bohužel, vypěstovat plody je v našich podmínkách velice obtížné. Podaří se to jen malému množství pěstitelů. Přesto se granátovník vyplatí pěstovat, protože se jedná o velice atraktivní rostlinu, která kvete nádhernými květy. A dalším bonusem je to, že květy nádherně voní. Potom ale většinou odpadávají (popřípadě se z nich vytvoří zárodek plodů – ty ale také odpadnou předčasně). Pokud se podaří vypěstovat ovoce, dozrává na přelomu září a října.

Skladování granátových jablek

Granátová jablka mohou být skladována i několik měsíců: pokud je zavěsíte a necháte na chladném a vzdušném místě. Při pokojové teplotě ale vydrží 5 až 7 dní, proto když si je přinesete ze supermarketu, zkonzumujte je co nejdříve.

Granátové jalbko

Jak vyloupat zrníčka?

Nejlepším způsobem je, když granátové jablko rozpůlíte a poté už jen prsty vylupujete jedno semínko za druhým. Někdo k tomu doporučuje použít lžíci – tento způsob ale není příliš šetrný a dochází k poškození velkého množství semínek (a tím i ke ztrátě tolik chutné šťávy). Pokud pracujete svými prsty, můžete různě ohýbat slupku granátového jablka, takže zrníčka vypadávají neporušená téměř sama.

Použití plodů

Ovoce je plné jemných a jedlých semen. Někdo granátové jablko pro jeho semena nemá rád, a raději je odšťavňuje. Velmi slavný je sirup z granátového jablka, kterému se říká grenadina. Je součástí mnohých míchaných drinků. Dužina, která se nachází okolo semínek, je sladko kyselá a velice šťavnatá. Používá se jako ozdoba mnohých dezertů, ale také ovocných i zeleninových salátů. Šťávu z granátového jablka je možné použít také do polévek, omáček, zmrzliny a dalších produktů. Sušená semínka se používají jako koření do různých pokrmů. Před sušením je důležité odstranit každý kousek dužiny obklopující semínka, jinak by byla hořká. Kůra nezralých plodů a květy granátovníku se používají jako barvivo.

Grenadina: recept

Ať už se vám podaří vypěstovat si vlastní granátová jablka, nebo jste si koupili spoustu granátových jablíček a nevíte, co s nimi, grenadina je skvělý způsob, jak několikanásobně prodloužit jejich životnost. Na její přípravu budete potřebovat: 1,6 kg granátových jablek, 600 g cukru, ½ hrnku vody, šťávu z jednoho malého citronu. Začněte tak, že ze všech granátových jablek vyloupete zrníčka. Počínejte si opatrně, abyste je zbytečně nepoškozovali a získali jich co nejvíce. Dávejte je do velké nádoby. Nyní je potřeba semínka odšťavnit. K tomu je několik možností:

  • Použijte odšťavňovač.
  • Poradit si můžete s hmoždířem.
  • Pomačkejte zrníčka rukojetí od vařečky.
  • Použijte šťouchadlo na brambory.
  • Nebo použijte kombinaci více metod.

Do takto rozmačkaných semínek vmícháme cukr a chcete-li, můžete přidat také vodu. Ta je volitelná, takže pokud se vám zdá, že máte tekutiny dost, vodu vynechejte. Přiveďte k varu a 10 minut nechte vařit. Pokud chcete, můžete míchat, abyste semínka ještě trochu podrtili. Můžeme povařit i déle. Poté propasírujeme a naplníme lahve.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno