Červená řepa

Červená řepa se liší velikostí. Nejlépe chutnají malé, 3 až 7 centimetrů velké řepy. Řepa má obvykle kulovitý až vejčitý tvar. Typické je pro ni také tmavě červené zbarvení, někdy až dofialova. V současné době už bylo vyšlechtěno mnoho červených kultivarů. Všechny tyto řepy mají pevnou slupku s malými kořenovými chlupy (jinak je hladká). Každá řepa se liší strukturou i tvarem v závislosti na podmínkách pěstování.

Druhy řepy

Co je červená řepa?

Červená řepa je botanicky klasifikována jako Beta vulgaris. Jedná se o jedlý podzemní kořen, který pochází z čeledi Amaranthaceae. Pod termínem červená řepa se skrývá mnoha různých odrůd řepy, včetně jednoho z nejpopulárnějších červených kultivarů známých jako Detroid Red. Kuchaři rádi využívají červenou řepu pro její zemitou chuť, ale také pro její svěže červenou barvu.

Červená řepa a trochu historie

Ve starověkém Řecku a Římě byla červená řepa velmi uctívána a byla nejprve pěstována pro listové zelené stonky. Tyto civilizace také vyvinuly metody pěstování rostlin po celý rok, protože populace rostla, aby konzumovala listy a příležitostně kořeny. V mytologii jsou červené řepy považovány za afrodiziakum, protože se říkalo, že bohyně lásky Afrodita konzumovala kořeny, aby zvýšila svou přitažlivost. Mnoho Řeků také věřilo, že konzumace stejné řepy způsobí, že se muž a žena zamilují.

Řepa na poli

Původ a pěstování

Červená řepa je původem ze středomořského a atlantického pobřeží Evropy a severní Afriky a od pradávna roste divoce. Zpočátku byla rostlina pěstována pro listové zelené vrcholy a kořeny byly často vyřazeny nebo použity jako krmivo pro zvířata. Samotná primární konzumace kořene se uskutečnila až v 15. století a objev vysokého obsahu cukru v řepě také vedl k její zvýšené zemědělské hodnotě. Dnes je řepa k dostání na všech kontinentech.

Jaký je nutriční obsah řepy?

Červená řepa obsahuje antioxidanty, které známe jako betalainy. Tyto antioxidanty jsou pigmenty, které dodávají řepě její krásnou červenou barvu. Má ale také spoustu zdravotních účinků: dokážou očistit tělo a odstranit toxiny z krve. Červená řepa také obsahuje železo, vitamíny C a B6, hořčík, mangan, draslík, kyselinu listovou a vlákninu, které urychlují trávení a čištění.

Naložená řepa

Červená řepa v kuchyni

Při práci s červenou řepou se vyplatí mít rukavice, aby nedošlo k červenému zbarvení vašich rukou. Dužina červené řepy je houževnatá, vodnatá a křupavá. Po uvaření je ale jemná s mírně sladkou a zemitou chutí. Mladé zelené listy řepy jsou taktéž jedlé – chuťově se velmi přibližují mangoldu, proto bývají za mangold často používány. Červená řepa je dostupná po celý rok, ale právě na podzim začíná její hlavní sezóna. Červenou řepu můžeme používat ve sladkých i slaných pokrmech.

Jak červenou řepu používáme?

Červená řepa se běžně konzumuje zavařená. To je v České republice asi nejznámější výrobek z červené řepy. Kromě toho ji ale můžeme konzumovat syrovou v různých salátech nebo nakrájená na tenko jako carpaccio. Avšak červenou řepu můžeme i vařit, dusit, péct či dokonce smažit. Smažené kořeny se používají jako křupavý element v polévkách, hamburgerech a quiche (slané koláče). Vařená řepa se podává k těstovinám nebo v polévkách, můžete ji přidat do humusu nebo použít do pečiva (včetně sladkých druhů pečiva). Červenou řepu můžete nakrájet na klínky a smažit jako hranolky. Červená řepa se dobře kombinuje s ovocem, jako jsou maliny, borůvky, hrušky a avokádo, zeleninou, jako je kapusta, špenát, rukola a hrachové výhonky, sýry, jako je pecorino, kozí sýr, brie a gorgonzola, a také s ořechy.

Červená řepa nápoj

Polévka z pečené červené řepy

Předehřejte si troubu na 200 °C. 1 kg červené řepy oloupejte a nakrájejte na velké kousky. Dejte do pekáčku. 1 červenou cibuli oloupejte a nakrájejte na měsíčky, 3 stroužky česneku oloupejte a vše přidejte k červené řepě. Posypte listy tymiánu z poloviny svazku. Podlijte 150 ml vody, osolte, opepřete a pečte přikryté 1 hodinu a 15 minut doměkka. Poté zeleninu rozmixujeme dohladka, smícháme s 500 ml zeleninového vývaru. Zjemníme 100 ml smetany. Přidáme ještě šťávu z ½ citronu a podáváme.

Červená řepa

Čokoládový dort s řepou

Den předem si upečte 1 červenou řepu (o hmotnosti cca 250 g po oloupání). Předehřejte si troubu na 180 °C. Připravte si kulatou dortovou formu  (průměr cca 23 cm) – vymažte ji nebo vyložte pečícím papírem. Na vodní lázni si rozpustíme 175 g másla a 200 g hořké čokolády. Červenou řepu rozmixujte na pyré. Zašlehejte do ní postupně 3 vejce a poté přidejte 150 g třtinového cukru. Ve velké míse si smíchejte 175 g mouky, 1 sáček kypřícího prášku a 30 g kakaa v prášku. Do této směsi vmíchejte čokoládovou i řepnou směs. Vše poté přelijte do dortové formy a pečte 40 až 45 minut. Podávejte s kopečkem šlehačky.

Pozor na červenou barvu

Ať už červenou řepu budete připravovat jakkoli, vždycky je potřeba myslet na to, že pouští červenou šťávu. Ta dokáže znečistit povrchy nebo kůži na rukou, když je syrová i vařená. Používejte proto vždy rukavice a takové nástroje, které nezůstanou obarveny. Nevhodné jsou dřevěné a plastové nástroje. Naopak nože, skleněné a porcelánové nádoby jdou snadno očistit.

Červená řepa – skladování

Řepa vydrží asi 2 až 3 týdny po odstranění listů, pokud ji budete uchovávat v chladničce. Pokud byste jí neodřezali listy, vydrží asi jen jeden týden. Zelené listy vydrží po odříznutí od kořene asi jeden až dva dny. Pokud chcete maximalizovat jejich životnost, uložte je do plastového sáčku, který jim pomůže zachovávat vlhkost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno