Fíky

Fík, to je měkké ovoce plné semínek. Tato semínka jsou ale natolik malá, že se stala součástí tohoto ovoce a přispívají k jeho jedinečné struktuře. Tuto strukturu si můžeme vychutnat u čerstvých, ale také u sušených fíků. A právě sušené fíky jsou u nás bohužel rozšířenější, vzhledem k jejich delší životnosti. Nicméně čerstvé fíky rozhodně stojí za vyzkoušení. Většina odrůd je intenzivně sladká, proto se používají do dezertů. Funguje to, ale fíky mohou svou sladkostí také snížit ostřejší slané příchutě sýra, masa a dalších potravin.

Rozpůlený fík

Co jsou fíky?

Fíky rostou na ovocných stomech, kterým říkáme fíkovníky. Ty si můžeme pěstovat také u nás, nicméně je potřeba je na zimu chránit před mrazem. I když některé odrůdy snesou určité mrazíky, na českou zimu uzpůsobeny nejsou. Fíky mají svůj domov v teplejších krajinách, jako je Středomoří či Střední východ. Fíky jsou skvělé k přímě konzumaci, jako sušené plody nebo také ve formě marmelády. Fíkovníky jsou skvělé nejen pro chutné ovoce, ale také pro svou atraktivitu – i kdyby se vám nepodařilo vypěstovat plody, keř sám o sobě je velmi dekorativní.

Fíky v kuchyni

Silně sladká chuť fíků přirozeně odpovídá mnoha sladkým pokrmům. Velmi dobrou kombinaci tvoří fíky s některými sýry. Obvykle s modrými sýry, ale také ovčí či kozí sýr nebo jakýkoli slaný sýr. Velice dobře se hodí také k aromatickým plodům, jako je česnek, olivy a kapary (viz figcoulis – recept níže). Podávejte je také v kombinaci s citrusy, zejména s citrony a pomeranči, nebo také s uzenými masy, jako je pancetta, slanina či dokonce šunka. Fíky můžete koupit také ve formě nápojů – včetně těch alkoholických (brandy, rum, portské, sherry) nebo ve formě ochucených octů (typicky balsamico). Pokud k fíkům budete podávat ořechy, nemůžete udělat chybu. Hodí se zkrátka ke všem ořechům. Skvělým doplňkem k fíkům jsou také krémy, jako je mascarpone nebo creme fraiche. Pokud přemýšlíte nad tím, jaké koření se k fíkům hodí, pak je to hřebíček, skořice, kardamom, muškátový oříšek a badián.

Bageta s fíky

Figcoulis

Budete potřebovat 2 fíky, ze kterých odstraňte stopky a poté je nakrájejte na čtvrtiny. Budeme je využívat i se slupkou, takže je rozhodně neloupejte. Poté fíky společně se 2 lžícemi olivového oleje a 1 lžící balsamicového octa dejte do mixéru. Rozmixujte do hladka a osolte a opepřete podle chuti. Můžete podávat jako studený dip nebo jako teplou omáčku k pečeným masům.

Fíky ve slanině

Jedná se o skvělé teplé jednohubky. Budete potřebovat 12 fíků, ze kterých odstraňte stopky, a 12 plátků slaniny (můžete použít i pancettu). Fíky zabalte do slaniny a upevněte párátkem. Poté je opečte dozlatova na pánvi ze všech stran. Podávejte pokud možno ještě teplé.

Fíky plněné modrým sýrem

Takové fíky můžete použít jako překrm, ale také dezert. Připravte si 12 fíků, které zbavíte stopky a nakrojíte je křížem. 250 g modrého sýra (Gorgonzola, Roquefort či obyčejná niva) nakrájejte na 12 kousků. Každý kousek sýra vložte dovnitř fíku. Krátce zapečte v troubě a ihned podávejte.

Fíkový džem

1,5 kg fíků zbavte stopek. Poté je nakrájejte na čtvrtiny a dejte do hrnce spolu s 450 g cukru a šťávou a kůrou z 1 citronu. Přivedeme k varu a za občasného míchání vaříme asi jednu hodinu. Sklenice vyvařte v horké vodě a horkou vodou přelijte také víčka od sklenic. Poté jimi naplňte fíkovou směs, uzavřete víčkem a otočte dnem vzhůru. Nechte vychladnout.

Salát s fíky

Tipy pro nákup fíků

Zatímco sušené fíky jsou dostupné celoročně, na ty čerstvé si musíte počkat. V sezóně jsou naštěstí hned dvakrát za rok. Poprvé na začátku léta a podruhé v průběhu podzimu. Pokud tedy narazíte na čerstvé fíky, rozhodně si je kupte. Vzhledem k tomu, že fíky jsou velice křehké, je poměrně těžké najít perfektní, nepoškozený kus. Mírné oděrky a promáčkliny tedy nejsou na obtíž. Z fíku by ale neměla téct šťáva. Nekupujte ale scvrklé fíky a takové, které mají kolem stonku mléčnou tekutinu. Kontrolujte fíky také ze spodní strany, právě zde můžete odhalit unikající šťávu nebo i plíseň.

Skladování

Čerstvé fíky je potřeba sníst co nejdříve – tak do dvou dnů od nákupu. Fíky uchovávejte při pokojové teplotě s dostatečnou cirkulací vzduchu. V lednici vydrží o něco déle, ale chlazení trochu zhoršuje jejich plnou chuť, takže se tomu snažte vyhnout.

Fíky s modrým sýrem

Složení fíků

Fíky jsou dobrým zdrojem přírodního cukru, minerálů a také vlákniny. Z minerálů můžeme jmenovat draslík, vápník, hořčík, železo a měď, z vitamínů pak vitamín A a K. Pokud se chceme bavit o nutričním složení fíků, pak je musíme rozdělit na sušené a čerstvé.

  • Ve 100 g sušených fíků je obsaženo: 209 kalorií, 3,3 g bílkovin, 1,5 g tuku, 48,6 sacharidů a 9,2 g vlákniny.
  • Ve 100 g čerstvých fíků je obsaženo: 43 kalorií, 1,3 g bílkovin, 0,3 g tuku, 9,5 g sacharidů a 2 g vlákniny.

Fíky

Zdravotní přínosy fíků

Vzhledem k obsahu vlákniny můžeme říci, že fíky pomáhají při trávení – konkrétně například při správné funkci střev (působí jako přírodní projímadlo, které ale optimalizuje hustotu stolice). Potraviny s vysokým obsahem vlákniny také poskytují pocit sytosti delší dobu a mohou snížit hlad a chutě. Fíky také obsahují prebiotika, která pomáhají podporovat již existující dobré bakterie ve střevě a zlepšují trávení. Fíky jsou zdrojem vápníku, minerálu, který se podílí na hustotě kostí. Jejich vysoký obsah draslíku může působit proti vylučování vápníku močí způsobenému stravou s vysokým obsahem solí. To zase pomáhá udržovat vápník v kostech a snižuje riziko osteoporózy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno