Pěstování kopru

Kopr je jednoletá bylinka, kterou můžeme bez problémů pěstovat na zahradě i v truhlíku. Používat ji pouze do nakládaných okurek nebo na koprovou omáčku by byl hřích! Kopr má mnohé využití, je velice aromatický a dokáže rozzářit celou řadu pokrmů. Nejlepší je, když kopr konzumujeme čerstvý (nebo vařený v pokrmech), protože chuť a aroma kopru se sušením ztrácí. Jak ale mít po ruce svou vlastní zásobu čerstvého kopru? Stačí si jej vypěstovat!

Semínka kopru

Pěstování kopru na zahradě

Pěstovat kopr na zahradě má velkou výhodu v tom, že se o něj v podstatě nemusíte nijak starat. Pokud jej necháte vykvést, semena se sama rozletí po vaší zahradě a příští rok může být rostlinek kopru ještě více. Proto nechte některý kopr vysemenit – nesklízejte ho všechen hned. Navíc kopr přitahuje do vaší zahrady užitečný hmyz, jako jsou vosy a další dravý hmyz, který vás dokáže zbavit mnohých škůdců.

Pěstování kopru v truhlíku

Pokud si ale chcete zajistit neustálou úrodu kopru, a to i v zimě, můžete se pustit do pěstování kopru v truhlíku. Pravda, je to trochu pracnější, musíte naplnit truhlík vhodnou zeminou, zasadit a zalévat semínka. Na druhou stranu ale budete mít kopr v té nejlepší podobě – čerstvý – neustále k dispozici. A jeho pěstování není nijak složité, jak se ostatně dovíte níže v tomto článku. Kopr můžete i v truhlíku nechat vysemenit – semínka je ale dobré vlastnoručně sesbírat a zasadit je – třeba do dalšího truhlíku.

Kdy začít pěstovat?

Budete-li pěstovat kopr uvnitř, můžete se do toho pustit prakticky kdykoli. Pokud jej ale budete pěstovat na zahradě, je potřeba počkat si až „po zmrzlých“. Kopr totiž nepředpěstováváme, zaséváme jej přímo do půdy. V tu dobu už by půda měla mít teplotu 15 až 21 °C, protože to je ideální teplota pro klíčení semen. Za 10 až 14 dní se objeví první sazenice. Pro stálý přísun kopru až do podzimu jej vysévejte každých pár týdnů do poloviny léta.

Kopr - listy, květ, semínka

Příprava půdy pro pěstování

Rostlina miluje plné slunce, takže jí ho dopřejte. Ať už doma nebo na zahradě, vyberte stanoviště s plným sluncem. Zemina by měla být dobře odvodněná a bohatá na organickou hmotu. Ideální pH půdy je neutrální až mírně kyselé. Na zahradě můžete pěstovat kopr poblíž zelí nebo cibule, avšak v dostatečné vzdálenosti od mrkve. Také by neměl být vystaven přílišným poryvům silného větru, který dokáže rostliny zlomit.

Výsev semínek

Kopr sadíme do hloubky asi 0,5 cm. Po 10 až 14 dnech byste měli v půdě objevit první mladé rostlinky. Za dalších 14 dnů je potřeba semínka trochu vyjednotit, aby jednotlivé rostliny měly mezi sebou vzdálenost od 24 do 30 cm. Během vegetačního období rostliny dostatečně zalévejte a zajistěte, aby nevyschly. Abyste mohli sklízet co nejdéle čerstvé listy kopru, nedovolte rostlinám, aby vykvetly. Jakmile kopr vykvete, můžete jej použít jako zdroj semínek, které později zasadíte.

Nemoci

Kopr není příliš náchylnou rostlinkou. Nejčastěji trpí skvrnitostí listů a příležitostně se může vyskytnout také plíseň, zejména na kořenech.

Semínka kopru na rostlině

Sklizeň kopru

Jakmile má rostlina čtyři až pět listů, můžete začít sklízet. Nejprve sklízejte starší listy. Můžete je jednoduše odtrhnout nebo zvolit šetrnější metodu: ostříhat je pomocí nůžek. Existují speciální truhlíky na pěstování bylinek, jejichž součástí je také očko na nůžky. To znamená, že nůžky budete mít v podstatě pořád připravené a nebudete je muset hledat. Pokud máte hodně rostlin, můžete si vzít celé stonky.

Jak nachystat semínka kopru k výsevu

Pokud se chcete pustit do pěstování kopru z vlastních semínek, musíte vědět, jak si taková semínka správně připravit. Opět se nejedná o nic složitého. Chcete-li vlastní semínka, musíte nechat rostlinu vykvést. Na zahradě se o vše postará příroda, takže do ničeho zasahovat nemusíte. Pokud ale pěstujete kopr v květináči, budete si muset trochu pomoci. Po vykvetení se za nějaký čas objeví semínka. Nechte je na rostlině zcela vysušit – avšak pozor, mohla by snadno odpadnout a vítr by je mohl odfouknout.

Jednodušší metoda

Mnohem jednodušší metodou, jak nechat vysušit svá semínka, je sklidit rostlinu, na které se semínka vytvořili. Jednoduše odřízněte stonek a pověste ho vzhůru nohama. Pod něj dejte papírový talíř a čekejte, až se semínka sama uvolní a spadnou rovnou do misky. Tato semínka můžete ihned použít k výsevu. Pokud byste je chtěli nějakou dobu skladovat (vydrží asi jeden rok), pak je nechte ještě několik dní na talíři proschnout, teprve poté je zabalte do papírového sáčku. Označte jej datem a uložte na suché a tmavé místo.

Snítka kopru

Jak vypadají koprová semínka?

Koprová semínka svým vzhledem tak trochu připomínají kmín nebo lněné semínko. Mají stejnou barvu jako tato dvě semínka, ale po délce navíc obsahují jemné bílé proužky. Semínka kopru jsou placatá.

Proč jíst a pěstovat kopr?

Kopr je nabitý mikroživinami, které poskytují mnohé zdravotní výhody. Důležitý je zejména obsah vitamínu A v kopru. Jedná se o vitamín, který je rozpustný v tucích a pomáhá udržovat zdravý zrak i pokožku, posiluje imunitní funkce, růst a také reprodukční zdraví. Kromě toho je v kopru zastoupen také vitamín C, což je silný antioxidant, který pomáhá tělu odolávat infekci. Dále pak je kopr zdrojem vlákniny, kyseliny listové, vápníku pro zdravé kosti, riboflavinu pro funkci a vývoj buněk, manganu a železa.

Kopr

Zdravotní účinky

Vzhledem ke svému obsahu se kopr lidově používá již spoustu let, zejména na problémy se žaludkem a trávením, na horečku, nachlazení, kašel, bronchitidu. Užitečný je taktéž při nadýmání a napomáhá funkci ledvin, jater i žlučníku. Používá se i při křečích, hemoroidech a neuropatii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno