Tohle chutné ovce se už zase v obchodech začíná objevovat. Skvěle chutná jenom tak, ovšem ještě lepší je určitě marmeláda z kaki. Ukážeme vám jednoduchý recept, který za pár minut zvládne i začátečník.
Medové bobule, kaki nebo také tomel japonský si obvykle spojujeme se zimou, protože v tomto období se hojně objevují na pultech našich obchodů společně s mandarinkami a dalšími exotickými kousky. Většina lidí sice upřednostňuje konzumaci čerstvého ovoce, ovšem vzhledem k sezónnosti kaki a tím i kolísající ceny, lze výrazně ušetřit, pokud si z něj vyrobíte tomelovou nebo také kaki marmeládu.
Základní recept je velmi jednoduchý
Jde o pochoutku, jež se v klasické verzi připravuje obvykle s větším či menším přídavkem různých citrusových plodů, ale také jablek či hrušek. A nechybí ani různé koření nebo alkohol.
Klasický recept na kaki marmeládu
V klasické verzi se jednoduše odváží cukr a ovoce v zcela stejném poměru 1: 1. Takže jakmile kaki dobře omyjte, můžete se hned pustit do přípravy receptu. Vybírejte plody s pružnou dužinou, klidně i trochu víc přezrálé.
Ingredience:
1 500 g zralého kaki
1 500 g bílého cukru krupice
Příprava krok za krokem
Plody kaki jasně oranžové dobře umyjte, rozkrojte je na poloviny a dužinu důkladně vydlabejte za pomoci lžíce. Slupka je tužší a v džemu by vám nejspíš nechutnala. Jestliže vám vadí lehce nahořklá chuť ovoce, před vařením jej jednoduše na půl dne zmrazte Po rozmrazení tato nepříjemnost jako zázrakem zmizí.
Ovoce vsypte do hrnce, přidejte cukr, promíchejte a odložte na 3-5 hodin pod utěrku na kuchyňskou linku, nejlépe při pokojové teplotě. Tomel by měl v tomto okamžiku dobře pustit šťávu. Poté dejte budoucí džem nad oheň, nechte chvíli prohřívat a pak plamen snižte na minimum. Hmota by se měla jen prohřívat, nikoli vařit.
Dobře míchejte. Hotovo by mělo být asi za půl hodin. Jestli je džem hotový poznáte snadno za pomoci klasického talířového testu. Nanesete li-menší množství džemu na talířek, měl by prakticky okamžitě ztuhnout. To ovšem platí jen pro přezrálý tomel. Jestliže není ovoce až tak zralé, počítejte asi s hodinou a půl.
Džem naplňte do sklenic ještě horký, dobře zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Počkejte, dokud nevychladne a uložte ho do spíže. Sterilace není třeba. Džem z kaki má dobrou trvanlivost i bez ní.
Varianta s mandarinkami
Ingredience:
800 g kaki
800 g mandarinek
800 gramů cukru
Příprava krok za krokem
Vložte dobře omyté mandarinky do hrnce a zalijte horkou vodou. Ale jen na pět minut, poté je rychle vyjměte a přeneste nejlépe do nádoby naplněné studenou vodou a ledem. Nechte v ní ovoce bez dalších procedur přes noc.
Kaki vydlabejte a nasekejte dužinu na malé kostky, ty vložte do hrnce. Mandarinky oloupejte, rozdělte je na plátky, z nichž odstraníte všechny bílé pruhy a vložte ke kaki.
Ovoce zasypte cukrem a za občasného míchání duste velmi pomalu půl hodiny na mírném ohni. Je to důležité, aby hmota nespálila. Plamen vypněte a nechte džem vychladnout. Jakmile se to ovšem stane, opět plamen zapněte a nakonec po desetiminutovém varu ho přeneste do sterilních nádob a dobře zavíčkujte Otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.