Amarant – pěstování

Máte rádi amarantovou mouku, ale nelíbí se vám její cena v obchodech? Pak vás určitě potěší, že pěstování amarantu je možné i u nás. Jak na to a co budete potřebovat? To jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

Jde o plodinu původem ze Střední Ameriky. Velmi si jí cenili zejména  Aztékové, Inkové a Mayové, kteří jí říkali svaté zrno. Koneckonců, amarant přece znamená nesmrtelný. Zatímco u nás je pěstován zejména  jako okrasná rostlina, jež se pyšní především nádhernými červenými květy,  ve své původní domovině – tropickém pásmu Ameriky a Asie – roste zcela planě a volně. Není tedy nijak náročný na péči ani podmínky. Druhů amarantu alias laskavce je mnoho, jen několik málo z nic se však hodí pro pěstování na zrno.

Jak na pěstování amarantu na zahrádce

Ovšem ve hře nejsou jenom jedlá semena, do jídelníčku můžete zařadit i mladé listy amarantu – jsou křehké, chutná a plné vitamínů. A co tedy potřebuje? Do karet vám hraje hlavně jeho značná odolnost i vůči opravdu nepříjemným a extrémním klimatickým podmínkám. Nevadí mu sucho a dokonce ani velmi nízká kvalita půdy, obsahující jen minimum výživových látek. Přesto mu však vyhovují ty lehké nebo středně lehké, nejlépe písčité či hlinitopísčité.

Jediné, co amarant opravdu nemá rád, je zamokřená půda. Roste rychle aneb překvapí ho žádné choroby ani škůdci. Nic moc potřebovat nebude, pouze dvakrát za rok mírně přihnojit.

Kde pořídit semena

Stačí, když se pro ta správná zastavíte v prodejně zahradnických potřeb. Pěstování amarantu je v poslední době ve značné oblibě, takže není problém sehnat dobrá semena té správné odrůdy. A kdy s jejich výsevem začít? Nejlépe v dubnu. Jen ho vysijte a občas zavlažte. První květy se objeví v červenci a semena začnou dozrávat na rozhraní mezi září a říjnem. Semínka pak stačí z jejich obalů jednoduše vyklepat.

A na jakou úrodu se můžete těšit? Vysoké amaranty s dobrou péči vám dokáží přinést i dva kilogramy semen na osobu. Pro další zpracování je usušte ve stínu. Teprve když absolvujete tento nezbytný krok, můžete je rozemlít na chutnou amarantovou mouku. Jde to snadno, postačí vám k tomu tříštivý kávový mlýnek nebo  elektrický robot.

Kde a jak mouku skladovat

Pamatujte na to, že amarantovou mouku často napadají moli. Pro jistotu ji tedy skladujte ve vzduchotěsném obalu a odebírejte množství podle potřeby. Velmi kvalitní produkt můžete získat rovněž v prodejnách zdravé výživy. Kromě mouky jsou k dostání i amarantová zrna nebo dokonce i tablety s amarantem. Vybírejte výsledný produkt podle toho, na co ho potřebujete. Jestliže vám jde zejména o živiny, vystačíte si s tabletami. Amarantová zrna jsou pak vhodná třeba k posypu pečiva. Dodáte mu také skvělou chuť a perfektní vzhled.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno