Chcete se touhle cennou bylinkou předzásobit na zimu? Zjistěte, jak sušit zázvor, aby si zachoval všechny cenné látky a posloužil vám nejenom jako chutná ingredience do vaření, ale také jako cenný pomocník při nachlazení a kašli.
Pozitivních účinků na náš organismus má zázvor nepočítaně. Je ceněn zejména kvůli těm dezinfekčním a antibakteriálním, ale pomoci nám může také s trávením. Je vhodný pro alergiky a astmatiky a když je třeba, pomůže i snížit horečku. Pomáhá proti nevolnostem (a to i těm těhotenským) a v menším množství ho lze podávat i malým dětem.
Čerstvý zázvor příliš dlouho nevydrží
I když bývá v obchodech vidět poměrně často, když se podíváte blíže, zjistíte, že jeho kvalita není právě dobrá. Jde vlastně o hlízu s vysokým obsahem vody. A kde je voda, bývá i plíseň nebo hniloba. Ta se nejdříve objevuje v místech, kde je zázvor odlomen, rychle se však šíří.
Jestliže tedy nemáte možnost si pravidelně kupovat čerstvý kořen, vsaďte raději na ten podomácku usušený. A jak na to? Není to vůbec těžké, a nebudete potřebovat ani sušičku.
Jak na sušení zázvoru
Nejdříve zázvor očistěte od případných nečistot a oloupejte ho. Dobře to jde ostrým nožem, pokud však nejste příliš šikovní, zvládnete svrchní slupku oškrábat i polévkovou lžící. Výhodu je, že přitom neztratíte téměř nic z cenné dužiny.
Oloupaný zázvor nakrájejte na tenká kolečka, ovšem můžete ho také nastrouhat nahrubo. Připravte i plata v sušičce, ve které nastavíte teplotu na 35 °C. Zázvor rozložte tak, aby se jednotlivé kousky dotýkaly co nejméně a nechte sušit. Ale neboje se, nemusíte u tohoto procesu trávit celou noc. Usušeno budete mít asi 2-4 hodiny. Podle toho, jak silná jste kolečka nakrájeli.
Připravit můžete i kandovaný zázvor
Hledáte rychlou úlevu při nevolnosti nebo nachlazení? Vezměte si s sebou krabičku s kandovaným zázvorem a když vám bude ouvej, jeden nebo dva „bonbóny“ bez obav užijte. A jak si je připravit? V tomto případě nakrájíme zázvor na plátky o síle asi 2-3 mm.
Vložte je do hrnce a zalijte trochou vody. Stačí, když budou všechny ponořené. Vaříme. Po deseti minutách vodu slijeme a celý postup opakujeme a to nejméně třikrát, abychom ze zázvoru odstranili část štiplavosti. Slitou vodu samozřejmě nevyléváme, uplatní se třeba při přípravě léčivého čaje.
K poslední vodě přidáme cukr. Na 350 gramů zázvoru budeme potřebovat asi 4 lžíce cukru. Přiveďte k varu a vařte, dokud se voda nezredukuje na hustší sirup. Celý proces trvá při středním plameni asi 20-30 minut. Nakonec jednotlivé kusy zázvoru vyndejte na talířek nebo tácek a nechte zaschnout. Tento proces trvá několik hodin. Teprve potom je obalíme v krupicovém cukru a uložíme do vhodného obalu.
Náš tip: Vývar, který vám zbyl ze zázvoru, použijte na čaj nebo domácí zázvorovou limonádu. Určitě je škoda ho vylévat.