Nedáte na chuť této jedinečné zeleniny dopustit, ale nemáte možnost jejího skladování až do brzkých jarních měsíců, nebo dokonce ještě déle? Poradíme vám, jak zamrazit dýni, aby chutnala i voněla stejně dobře, jako když jste ji utrhli ze záhonu.
Jako taková má opravdu skvělý vliv na trávení. Skvěle se hodí do sladkých i slaných pokrmů. A pokud byste hledali nejlepší kombinaci s kořením a dalšími, pak by to byl určitě zázvor, muškátový oříšek a skořice.
Dýně vydrží i bez mrazení, musíte však mít dobré podmínky
Dýně mají pověst opravdu trvanlivých plodů. Tykev obecná v mnoha variantách (například jako dýně Hokkaidó) vydrží ve sklepě nebo ve spíži i několik měsíců. Musí však k tomu mít ty správné podmínky. Miluje sucho a teplo. A také nízké teploty, ale ne zase příliš. Teplotní rozmezí 10-15 °C je ideální. Musíte však splnit i další podmínky. Dýně se především nesmějí navzájem dotýkat a i vy s nimi manipulujte co nejméně. Předejdete tak jejich poškození a následnému rychlému kažení.
Zamrazte si dýni na horší časy
Mnohé odrůdy tykve obecné však příliš dlouho nevydrží ni v těch nejpříznivějších podmínkách. Ty poté doporučujeme správně naporcovat a zmrazit. A jak na to?
Dýni omyjte, vydlabejte a podle potřeby oloupejte (například hokkaidó se loupat nemusí, připravili byste se tak o množství cenných látek). Nakrájejte na kostičky a nechte zamrazit na tácku. Doporučujeme obalit potravinou fólií, aby zelenina neosychala. Když dýně zmrzne, můžete ji přesypat do sáčků nebo do vhodných krabiček. Následně stačí odebírat podle potřeby.
Před zpracováním není nutné dýni rozmrazovat, zmrzlé kostky okamžitě vhoďte do polévky nebo do zeleninové směsi či k dušenému masu.
Chcete mrazit pyré? Nechte ho předem odkapat
Další možností, která vám navíc ušetří i spoustu místa, je mražení dýně ve formě pyré. Nejdříve ji uvařte doměkka a v malém množství vody rozmixujte. Následně směs vylijte do cedníku a ten nechte přes noc v míse odkapávat v ledničce. Získáte husté pyré, kterému mrazení nijak nevadí.
Jednoduše s ním naplňte formičky a nechte zmrznout. Poté můžete opět zmrazené kostky vyklepnout a uložit do sáčku či krabičky, odkud je později jednoduše odeberete. Skvěle se hodí do lasagní, polévek, mufinů, koláčů apod.
Náš tip: odkapanou vodu určitě nevylévejte do odpadu, ochutí třeba polévky nebo šťávy k masu.
A jak je to s trvanlivostí? Podle teploty v mrazáku vydrží dýňové pyré 3-6 měsíců. Vždy ho však zpracovávejte přímo. Jednou zmrazené pyré už nikdy znovu nemrazte.
Bylinek ani koření se bát nemusíte
Pyré z dýní samozřejmě můžete ochutit i nejrůznějšími bylinkami nebo kořením. Přidejte je těsně před koncem vaření. Vsadit můžete na muškátový oříšek, zázvor nebo skořici. Poslední kombinace se hodí nejenom do sladkých jídel, ale také do exotické (zejména indické) kuchyně, kde se toto koření s oblibou používá i na maso.